# Julklappar
Author: Cattis

Har du handlat alla julklappar för i år? Eller skall du ut i rushen och fightas med alla andra, som handlar i sista minuten som jag? ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 1
Author: RebeckaSvensson

Har inte köpt några än... Håller på för fullt med mina tentor för tillfället och det enda jag har gjort i stan den senaste tiden har varit att fixa julkort.

Lille julafton är tradition att tränga med alla andra, så det får väl bli så i år oxå. Man måste ju hålla på traditionerna :-)

## Comment 2
Author: Cattis

Jag tillhör absolut inte kategorin som handlar julklappar förebyggande... Jag sitter nu i startgropen och väntar bara tills startskottet går - dvs barnbidraget på onsdag.

Tyvärr är det ju fler än jag som får barnbidrag den 20:e så stan och Täby C lär vara vidriga att besöka efter onsdag. Usch. Jag skall stå där då de slår upp dörrarna och rusa som en galning genom centrum för att få tag idet jag behöver.

## Comment 3
Author: RebeckaSvensson

#2 Måste ju vara skönt att veta vad du ska göra den dagen iaf ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 4
Author: Cattis

#3 Eller hur! ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

Och dagen efter det... Och dagen efter det igen blir det till att slå in alla paketen... Jag har ju ett antal små unga tvåbenta spioner i huset. Det gäller att slå in dem snabbt och gömma dem. :-)

Jag förstår inte varför de inte kan stilla sin nyfikenhet och hålla sig. När jag var yngre klämde jag aaaaldrig på paketen innan de delades ut. Aaaaldrig att jag ens gluttade... ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) 

_Ehm, jo det gjorde jag. Var en mästare på att ta upp tejpen och kika på innehållet utan att det syntes så himla väl. ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)_

## Comment 5
Author: RebeckaSvensson

#4 Sådan mor, sådana barn ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Min mor har alltid varit så bra på att gömma julklapparna så vi har aldrig hittat dem. Men letat har vi...

## Comment 6
Author: Cattis

#5 Min mamma gömde dem i källaren ngt år, så då jag inte hittade dem på de vanliga ställena hamnade jag såklart till slut i källaren. Där kunde man ju sitta OSTÖRT! Perfekt tyckte jag. Året efter hittade jag dem inte... :-(  
Till slut handlade det inte längre om nyfikenhet, det blev en "sport" att lista ut var de fanns. Att kunna trumfa och flina upp sig o säga att man minsann visste var de fanns. Om jag märker att mina barn börjar så, skall jag göra dem riktigt snopna och lägga ut "bluffpaket" :-)

## Comment 7
Author: RebeckaSvensson

#6 Haha! Det ska inte vara för lätt med julklapparna :-)

## Comment 8
Author: Cattis

#7 Måste ju verkligen tillägga att jag faktiskt bara var 8-9 år då jag var som mest aktiv med detta... :-)

## Comment 9
Author: VeronicaP

Har inte heller köpt några ännu men det kommer \*S\*

## Comment 10
Author: Mannas

Det lär bli i år också som alla andra år,alla julklappar handlas ca 2 dagar före julafton....att man inte lär sej att man inte måste spara det till de sista dagarna innan julafton.

## Comment 11
Author: Mannas

Men julen 98 var nog ändå värst med att handla julklappar.Vi flyttade hem till Finland från Norge strax innan jul.Vi kom hem 22 december sent på eftermiddagen och vi hade inte köpt en enda julklapp då ännu,så den 23 blev det att fara in till stan och börja på och vi fixade det på en dag.Det blev julafton det året också,men nog var det liiiite stressigt.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Har inte köpt en enda. Som vanligt ute i sista minuten men både julklappar-och julmat.![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) Men det brukar lösa sig varje år tillslut....

## Comment 13
Author: Annette

Barnens julklappar köptes i Ullared i Oktober. Jag skall bara köpa något till mina föräldrar, Stefans mamma och Stefan själv.

Pappa är lätt, han får alltid en stor flaska Whisky. Köpte något annat ett år och det var inte poppis ;). De båda damerna är värre, de har allt. Stefan har jag lite säkra kort att välja på, inga stora överraskningar, men det är sånt han uppskattar så det brukar bli bra.

Julmaten skall handlas i slutet av veckan. Funderar på att hänga på låset när Maxi öppnar kl 8, har man tur är de flesta på jobbet då, har man otur har de tänkt likadant. Skövde centrum vill jag undvika. Som tur är finns det lite olika affärer på Maxihuset så jag kan nog köpa de julklappar som fattas där. Utom Whiskyn, men då åker jag nog hellre till Systemet i Tibro, där slipper man ge sig in i smeten.

Stefan "provade ugnen" igår. Det gör han varje år genom att göra en julskinka som vi äter upp före jul, ett svepskäl för att jag skall köpa en skinka extra, ugnen använder vi ofta, så den är det inget fel på ;).

## Comment 14
Author: moa

Jag har bara några julklappar kvar, men fullständig idé torka på vad jag ska köpa. Blir till att handla på onsdag eller torsdag när skolan slutar och jag får tid. Jisses vad stressigt det är nu!

## Comment 15
Author: cinna

Har fixat ett par stycken, men har SEMESTER på måndag och då ska jag hänga på låset ute på Tornby och köpa alla de andra. Har handlat en del på nätet iår. Funkat jättesmidigt att surfa runt på nätet och kolla på kvällarna när yngsta dottern lagt sig.

## Comment 16
Author: maggan

Har två barn att köpa till och har inte köpt något ännu.

## Comment 17
Author: JMax

Jag har några kvar. Ska se om det blir en tur till stan i dag. Gubben ska bara dra upp båten först och så ska vi ställa ut ett par nya balar till hästarna och så är det nog kväller... Blir nog så att jag får ge mig in med barnvagnen själv i morgon och fajtas...

## Comment 18
Author: AnnaLundin

Jag och maken ska gå på stan en eftermiddag i nästa vecka och gemensamt köpa julklappar itll barnen. I övrigt är jag nog ganska färdig tror jag.

## Comment 19
Author: Milla

usch jag bävar för julklapparna, sitter också i startgropen men vi far iväg den 19:e då vårdbidrag kommer,sen får vi iväg igen den 20:de för att inhandla julmat.

## Comment 20
Author: Puzzel

Varje år säger jag till mig själv i år ska jag vara ute i god tid men nej är jag det sen springer man där som en tok och letar dagarna före jul. Att man aldrig lär sig. Suck

## Comment 21
Author: [Borttaget]

En kvar! :-)

## Comment 22
Author: Anette

Har precis kommit hem från årets julklappsrace, så nu var det klart!! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Tog tre timmar... Så sköönt! Har oxå inhandlat ingredienser till julgodiset, så det är bara det roliga kvar.

På köpet blev vi underhållna av Idol-Markus, Johan och Erik!!![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 23
Author: Charlotte-Aveback

Kors i taket, ta i trä, man skall inte ropa hej ... men det känns som om vi faktiskt är klara med julklapparna nu ... Det är så mycket med jobb, m.m. dagarna innan julledigheten att det känns bäst om man kan beta av det som går att beta av i tid ...

Eftersom vi skall ner till Skåne och fira jul med mina föräldrar, syskon, syskonbarn, m.fl. så behöver vi inte ladda upp med julmat i år utan kommer till dukat bord. Härligt! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 24
Author: Milla

#23 välkommen ner till skåne![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 25
Author: Charlotte-Aveback

#24: Tack! Alltid lika mysigt! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 26
Author: Hanna-D

Har inhandlat allt i dag, både klappar och mat utom julklapp till mamma - jag vet inte vad jag ska köpa! Hon har allt hon behöver och önskar sig ingenting, hur lätt är det då? Tips mottages tacksamt.

## Comment 27
Author: jojjehanna

Har nog en kvar men vi har varit ovanligt sparsmakade i år, eller snåla eller vad man nu ska kalla det... Har äntligen kommit överrens med de vuxna om att skippa klappar till varandra. Eftersom jag är mammaledig och snålar med dagar = färre slantar, så lägger vi ned mindre pengar på paket i år. Har dessutom ordnat en del av dem i god tid. Skönt!

## Comment 28
Author: Annette

På tal om julklappar...

För många år sedan (80-talet) var det inne med små dataspel, Donkey Kong hette ett. Min kompis önskade sig ett. Hon listade ut att det fanns ett i julklappshögen, så varje gång föräldrarna åkte bort, öppnade hon paketet, satte i batterier och spelade. Sedan slog hon in det igen. Så när julafton kom och hon äntligen fick sitt efterlängtade spel hade hon redan tröttnat på det.

## Comment 29
Author: ElisabethA

Japp, jag har fixat julklappar åt alla... tror jag... ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Jag är klar! Såååååååå skönt :)

## Comment 31
Author: kacka

Har köpt allt, men har EN klapp kvar att slå in...

## Comment 32
Author: Murre_Uddiz

Ett par kvar å köpa. Sen ska ju all skit slås in också...;P![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)
