# Hur länge växer en shettis
Author: Anna-72

Vet inte om jag frågat det innan. Hittar ingen tråd men det finns säkert.

Min 07:a är 95 cm i manken och 98 cm bak!!! Hur mkt växer hon till. Mamma Smedjenäs Turina är 95 cm och pappa Fridhems Kalle är 85 cm. Kollar man bakåt i stamtavlan så är de allt från 84 cm till 102.                  Så jag själv tror att hon kommer att hamna runt 97-100cm. Vad tror ni?

Mini är hon ju inte![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  Tycker mini är jätte söta och fina, men gisses så långt ner till marken man har. Fast ett mini föl, mums.

## Comment 1
Author: Ahnna

Det är jättesvårt att sia om, det beror väldigt mycket på hur hästens liv har varit i övrigt, om den har haft stora tillväxtperioder eller inte och så vidare.

Min förra hingst var 99,5 cm som 3-åring och 102 cm som vuxen, t.ex. Min mini född 2008 var cirka 62 cm i våras och är cirka 72 cm nu, vilket är en enorm ökning, men hon var också sjuk hela förra hösten och växte inte så mycket då. (45 cm som nyfödd.)

## Comment 2
Author: Anna-72

Tack! Ska verkligen bli spännande att se hur hög hon blir. Jag trodde inte mina ögon när jag mäte henne. I juni var hon bara 91 cm så jag trodde lixom inte hon skulle bli så stor. Då kanske denna sommaren var den stora tillväxtperioden.

Anna
