# Flaxfux!
Author: kahelin

Jag vill gärna veta vad som menas med "Flaxfux", om jag fått uttrycket rätt!? Jag vet ju att en flax är en fux med ljus man och svans. En del fuxar föds ju med ljus man och svans, som allteftersom mörknar, dessa är då inte flaxfux? Min shettis mamma var fux men något ljusare man och svans, dock ej så ljus som min tjejs, pappan var svartskäck. Mormor var fux, men fler släktingar har jag inte så bra koll på. Eftersom mormor, mor och shenzi är fux så är väl chansen ganska stor att hon ska kunna få en fuxavkomma, men om jag vill ha en avkomma som är flaxfux, behöver jag då välja en fux som far? Hoppas det inte blir för rörigt ![Tungan ute](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") 

Måste även tillägga att jag håller inte på med avel, min shettis är bara ett år gammal att ta för på henne är ju verkligen inte aktuellt på några år, men jag börjar fundera över anlaget flaxfux, mtycket intressant tycker jag :)

Ni som har flaxfuxar, släng in bilder vettja ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") jag kan börja med min!

## Comment 1
Author: kahelin

Här är Shenzi som föl med mamma Nala

## Comment 2
Author: kahelin

och här är shenzi på ett nytaget foto, alltså taget i december -09

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag har aldrig hört uttrycket flaxfux förut!!

## Comment 4
Author: AnnaLundin

flaxfux är inget vedertaget uttryck, men det finns de som använder det för **fuxar med ljus man och svans**, vilket är den korrekta benämningen av dem.

Följande text är kopierad från [Silverkedjans hemsida](http://www.silverkedjan.se)

"En del fuxar har även _ljus man och svans_. Det är en speciell gen som styr det och det är en av de få recessiva generna. Det betyder att det behövs två gener för att anlaget skall synas. Denna gen kallas flax-gen och är vanlig i islandshästrasen. (Obs att ordet flax-gen är svenska. FLAX är engelska och betyder lin.) Det syns bara i dubbel upplaga och endast på röda hästar men alla hästar kan bära anlaget."

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Tack Anna.

## Comment 6
Author: kahelin

åh tackar för utdrag ur texten! Mycket intressant ![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: Linnah

På engelska heter det "chestnut, flaxen mane and tail", därav flaxfux.

## Comment 8
Author: AnnaLundin

#7 - det skulle jag nog översätta med "fux, linfärgad man och svans" och inte någon "flaxfux"...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 På svenska säger man väl bara ljus man och svans. Att definiera den ljusa färgen är väl lite överkurs?

## Comment 10
Author: AnnaLundin

#9 - absolut

jag ville bara göra en rak översättning, för jag tycker inte att det är ett dugg självklart att det kallas för "flaxfux".

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Då är jag med! Jag avskyr att blanda svenska och engelska i samma ord.  
Hade över huvud taget aldrig hört uttrycket flaxfux. Jag visste faktiskt att lin heter flaxen, men hade ingen tanke på att det hade med hästfärgen att göra.  
Man kan ju dessutom undra, NÄR i linets växtstadie liknar det en shettisman? Linet växlar ganska rejält i färg... och tar man bara linfröet så är det oftast mörkbrunt.  
Nej, jag tror jag glömmer hela "flaxet"!![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 12
Author: Linnah

#8 Absolut, jag menade bara att det är därifrån det kommer. Svengelska. Därmed inte sagt att det är rätt. Men flaxen mane and tail inkluderar all ljus man och svans enligt min erfarenhet, inte bara kritvita linfärgade.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Hur ser en kritvit linfärgad man ut?

## Comment 14
Author: ingrid

Hade ingen aning om att det kom från engelskan, trodde att flax anspelade på tur...![Skäms](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") och att när genetiken forskades vidare på så blev det i folkmun flaxgenen. Kul att lära sig nytt. ![Glad](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Slänger med en bild på Erikslunds Garconne, som hade lite tur med genfördelning från sina föräldrar, då båda är svarta. ![Glad](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 15
Author: Hanna-D

#14 _Slänger med en bild på Erikslunds Garconne, som hade lite tur med genfördelning från sina föräldrar, då båda är svarta._

Det kan man kalla flax (tur) ![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 16
Author: Linnah

#13 Jag skulle säga att #14 är just en sån...

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#16 Jag skulle säga ljus man och svans. Har man sett växten lin finns inte mycket likhet med den manfärgen.

## Comment 18
Author: Linnah

#17 Jamen det är väl självklart! Jag förklarar bara uttrycken, eftersom det var det som efterfrågades.

## Comment 19
Author: ingrid

#15 Ja, hon är en "äkta flaxfux" ![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#18 Ta´t lugnt! Det var ingen kritik till dig, bara kritik över ett dumt uttryck.![Glad](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
