# Fodermängd
Author: kicki80

Hur gör ni som INTE har fri tillgång till era hästar som går ute dygnet runt med hömängden nu när det är SÅ kallt?? (-14 här vid fodring) .

Jag har sett det som självklart att öka på mängden nu när vi har det kallare..  Jag ger hellre mkt mat kl 5 och att dem kan stå och äta länge än att ge maten sent men lika lite.

## Comment 1
Author: Ahnna

Jag ger mer. Jag väger alltid höpåsarna annars, men idag har jag lassat i så mycket det går och fodrat med det. Det är lika kallt här som hos dig.

## Comment 2
Author: kicki80

Skönt då är jag inte ensam om att tycka det ska ha mer när det är kallt.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Vi lägger till en extra fodring utomhus nu när det är kallt. Skulle inte vilja ha min ponny ute i den här kylan utan något att tugga på näst intill hela tiden...

## Comment 4
Author: Ahnna

Jag kommer ta in dem lite tidigare idag också, för jag tror att den ena ponnyn står och fryser just nu. Normalt går de in vid 23.00 ungefär, men jag är på väg ut nu. Temperaturen har sjunkit ytterligare de senaste timmarna...

![Obestämd](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 5
Author: Joystick

Vi har som kallast nu i veckan haft -25 grader.

Har gett en extra fodring med hö åt grabbarna. Så de har fått

Frukost vid 5.30 - 6 tiden

Lunch  12.30 -13 beroende på när jag kommit hem från jobbet.

Em hö   15 - 17

?          19   hö och blötfoder ( betfor, mineraler å lite gott)

Natt/Kväll 21 tiden

Har välmånde BUSIGA killar som nu njuter av att kunna springa i hagen igen efter en tid av blankis..

Anna-Carin

## Comment 6
Author: kajsa-kavat

Jag tog in mina ungefär vid 20-tiden. Egentligen skulle dom varit ute, men jag var för vek, jag klarade inte av det, jag tog in dom.

## Comment 7
Author: seijsing

Här har vi haft -27 ett bra tag, de har då fri tillgång och får gå in tidigare. De stod och väntade utanför stalldörren vilket de inte brukar göra så jag antar att de tyckte det var lite väl kyligt.  ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Märker också att de står mycket större del av dagen i ligghallen när det är så kallt...

## Comment 8
Author: SofieN

Jag fodrar fler gånger och med mer hö nu när det är såhär. Vet inte exakt hur mycket dom får nu, men dom har så det räcker och dom verkar inte frysna.

## Comment 9
Author: Ehal

Jag har inte lösdrift, men minst 12 h/dygn ute - och kallstall, samma temp som inne. Ligger kring minus 12 till minus 17 nu.

Jag är en brutal en, och det ska mycket till innan jag plussar foder på tjocka, ickefrysande hästar.

Så, ner till minus 15 händer ingenting, de får samma lika som vanligt. Dvs de fodras var 4:e timme från morgon till sen kväll. Och får så att de har halm som räcker hela natten att pilla med.

Nu när det varit 17 grader kallt har jag faktiskt gett extra halm och gav ett halvkilo var extra silage vid fodringarna ute.

Herrarna är dock ofrusna, speciellt shettisen som har en päls som inte är av denna världen, och ser ut som en rund, frosttäckt liten BOLL i det här vädret.

Hade inte båda varit för runda hade jag ökat på maten dock, men nu välkomnar jag kylan då det går åt lite extra kalorier åt att hålla värmen. Dock ska de naturligtvis INTE frysa eller kura, men så länge de inte gör det fodrar jag som vanligt.

## Comment 10
Author: Ahnna

Jag blev rätt lättad i morse när jag kom ut och såg att alla lösdriftsponnyer hade hösilage kvar. \*Phew!\* Var lite orolig att det skulle ta slut för dem mitt i kalla natten.

## Comment 11
Author: hermitage

ger mer ja med
