# fölningsproblem?
Author: seijsing

Har pratat med flera veterinärer som säger att just minishettisar har väldigt ofta problem vid fölningarna pga att fölen blir för stora motför stoet (samma fenomen som för småhundar alltså). Ni som fått många miniföl genom åren - stämmer det?

## Comment 1
Author: UG

Även jag är intresserad av detta. Jag har fött upp 9 minishetlandsföl och tack och lov har fölningarna gått bra alla gånger. Jag har inte märkt att förlossningarna har varit mer långdragna än på större shetlandsston.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det gjordes en studie 1994 har jag för mig att det var om hur fölningarna var på shetland. Man fick skicka in resultat av fölningen, vikt och minns inte om det även var höjd faktiskt. Kanske någon annan här kommer ihåg.

Resultatet kom i ett nummer av shetlandsponnyn har jag för mig. Annars kan man säkert få fatt i utredningen genom bibloteket hos SLU. Där finns ju alla forskningar, examensarbeten, artiklar och dyligt att tillgå.

## Comment 3
Author: Minsanne

Jag tror inte det är mer på mini än på standard, men ligger fölet fel så är det ju betydligt svårare/trängre att rätta till på en mini än en standard. Det är iaf min erfarenhet

## Comment 4
Author: AnnaLundin

Shettisar är generellt överrepresenterade vad gäller förlossningsproblem, jämfört med andra raser. Men såvitt jag vet är orsaken till detta inte klarlagd.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Personligen tror jag det beror på att shetlandsponnyn får större föl i förhållande till sin storlek än andra raser.
