# Pris för betäckning.
Author: [Borttaget]

Vad anser ni stoägare är lagom pris för en betäckning och vistelse hos hingst, samt SH:s avgifter ?

Nu har jag lärt mig att göra inlägg med diagram, så nu kommer flera.

## Comment 1
Author: Hanna-D

Lite luddig fråga. Ett krångelsto kan behöva stå väldigt länge på station och då skenar ju bl a dygnsavgifterna i väg... Valde 3000-3500 kr.

## Comment 2
Author: sanne

Valde 3000-3500 kr

tycker nog allt det är rimligt !

## Comment 3
Author: Gosa

Jag valde också 3000-3500

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Ja Hanna det blev lite luddigt. Men man räknar väl på ett normalt sto som tar sig utan krångel.  KLart att krångelston kostar mera, men veterinära saker tillkommer nog hos de flesta.

Själv tycker jag 3000 - 3500 kr är det minsta.

## Comment 5
Author: VeronicaP

Jag tryckte ju fel \*ler\* men jag tycker faktistk allt mellan 2500-5000 är rimligt pris, allt beror på omständigheter, om jag verkligen vill ha just den hingsten osv många faktorer som spelar in.

## Comment 6
Author: Milla

jag tryckte 3000 - 3500 och det tycker jag är rimligt

## Comment 7
Author: Kimpa

Valde 3500-4000:-

Tycker inte det ska vara för billigt, då det är arbete för hingsthållaren, samt att man får ( förhoppningsvis) en hel häst för den summan.  
Även att man kanske kan få bort lite av buskavel och andra oseriösa som backar för priset.

## Comment 8
Author: fuxar

Jag tyckte 3000-3500 låter rimligt!  Gunilla.

## Comment 9
Author: exitingsvillemo

#7 buskaveln minskar nog inte med ett dyrare pris, då tar man till grannens hingst istället för 500:-

Jag håller med Veronica, allt mellan 2500-5000 är ok beroende på omständigheterna.

Det bästa sättet att höja priset för betäckning, är ju att höja priset på alla dessa shettisar som är ute till salu för struntsummor.

## Comment 10
Author: veronica-olsson

Jag valde 3000-3500 men är det någon speciell hingst som liggen en varmt om hjärtat så får man ju betala därefter.

## Comment 11
Author: Ahnna

Med dagens marknadsvärde på shettisar så är ju allt över 500:- "orimligt dyrt" eftersom man inte får tillbaka några pengar på en avkomma som kostat runt 3000:- i avgifter till hingst och SH, plus foder och skötsel för stoet under dräktighet och digivningsperiod. ![Obestämd](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Frågan är hur man löser det, om det verkligen hjälper att språngavgifterna höjs eller om det bara leder till att uppfödarna går back ännu mer...?

(Självklart skulle jag gärna se att hingstarna alltid kostade **minst** 3000:- att betäcka med och att de föl som föds därmed får ett högre värd på grund av det. Men verkligheten ser ju lite annorlunda ut just nu.)

## Comment 12
Author: susanne-s

Valde 3-3500:- Men skulle kunna betala mer för just DEN hingsten.

## Comment 13
Author: andaloce

Visst är man glad att det i dagsläget oftast är låg kostnad att betäkca sitt sto och på ett lågt pris få fram en välstammad ponny. Men både på gott och ont önskade jag nog att betäckningskostnaden låg på omkring 5000kr.

Som någon skrev så kanske "buskaveln" ökade, men shetlandsponnyn skulle förmodligen få ett högre värde både vid försäljning som unghäst och att man skulle bättre upptäcka skillnaden på A-ponny och shetlandsponny? Dessutom kanske det inte skulle avlas så mycket shetland så man har svårt att bli av med dom heller?

Bara funderingar!

själv som stoägare är jag ju glad att det inte kostar mer än 2500-3000kr, men önskade ändå att priset var betydligt högre.

## Comment 14
Author: Mossedal

Valde alternativ 4, eftersom jag tyckte det var litet luddigt. Pratar vi "vilken hingst som helst" eller en "topphingst"? Mini eller standard? Vistelse under brunst eller mellan två brunster osv.

Tycker väl att 3-5000 är rimligt, beroende på hingst och vistelsens längd.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

\# 14

Det står betäckning, vistelse hos hingst ? SH:s avgifter.

Naturligtvis menas en RS hingst.

## Comment 16
Author: Mossedal

\# 15 Men oj, så glasklart kanske jag inte tyckte att det var. Det finns RS-hinstar, EU-hingstar och "grannens" hingst. Sen kanske det är skillnad på nygodkänd RS-hingst med 40p (ej beprövad) och RS-hingst med ELIT och 43p osv osv.

Sedan kan man ju faktiskt ha sto hos hingsten under en brunst, eller en hel sommar - vistelsens längd framgår inte. För de som tar betalt för uppstallning/bete kan det ju bara där skilja över 1500 om stoet står en bruns eller hela sommaren!

Så i alla fall för mig är det stor skillnad på om jag åker iväg med ett sto för en vecka hos en 40p hingst eller tre månader hos en elithingst ;-) för att ta ytterligheterna.

Vet inte heller om det skiljer i pris på mini kontra standard....

## Comment 17
Author: [Borttaget]

\# 16

**Frågan gällde rent generellt vad man kan tänka sig att betala för att få ett föl med sitt sto .**

Det var ingen fråga som gällde att bena ut vad varje enskilld hingst kostar. Det får man kontakta den som man tänkt åka till och fråga.

## Comment 18
Author: Milla

äsch jag missförstod nog hela alltet märker jag ![Skäms](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Pengarna styr inte mitt val av hingst utan tror jag på kombinationen så får det kosta vad det kostar. Jag har inga problem med att betala en större summa för betäckning av en nygodkänd hingst om jag som sagt bara tror på kombinationen.

## Comment 19
Author: Mossedal

\# 17 Ja, och på den generella frågan har jag också svarat :-)

## Comment 20
Author: Ellinor Johansson

Jag svarade 3500 kr-4000 kr för det ta vi för våra hingstar. Jag tycker det är bra med ett fast pris där betäckningsavgift, betesavgift, SH avgift och moms ingår. Stoägarna vet lättare vad kostnaden bli.

Detta gäller RS hingstar.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

\# 20

Så har vi gjort alla år vi haft hingst, en klumpsumma för språng betesavgift + avgift till  SH.

Naturligtvis om det är ston som krånglat har stoägaren själv fått stå för veterinära kostnader och resa.

Tycker också att det varit bra att ha så.

## Comment 22
Author: Mossedal

Ni som har fasta avgifter, har ni någon maxtid/när säsongen slutar? Antar att bete men inte foder ingår?

## Comment 23
Author: ThiffannyJ

#22 Vi har till den 30 augusti.

## Comment 24
Author: veruscka

jag skrev 2500-3000:- Som andra skrivit så är ju tyvärr inte värdet på shettisar så högt!!Så man får ju inte tillbaka ngt när man säljer..

Jag har lite ardenner avel osså och det e samma sak där.Dåliga priser när man säljer de...MÅSTE komma upp i värde !!!
