# Häst saker till små barn??
Author: Tangotime

I går satt dottern på häst för första gången i sitt liv. 19månader gammal. Hon ville INTE gå ner utan hade nog kunnat tänka sig att sitta där tills det blev mörkt :-)

Nu funderar jag på hjälm till henne men hittar inga så små. Finns inte det? Vet ni vart man kan köpa grep till barn? Vore jätte roligt att kunna köpa lite häst grejer till henne nu och se om hon blir lika häst"biten" som sin mamma varit :-)

## Comment 1
Author: Mini-Angel

Ponnyprakt.se vet jag har mkt till små barn och ponnyer  ![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") 

  Och Börjes Tingsryd har jätte söta hjälmar i rosa o blått med hästar på för små barn.

## Comment 2
Author: Tangotime

Tack för tipset! Ska kolla dom ställena!!

## Comment 3
Author: QuickStep

minrider.se  
har köpt hjälm och ridväst där. supersnabb leverans.  
beställde brodyr oxå. =)  
  
jag säljer ett par ridskor med stålhätta i storlek 27..

## Comment 4
Author: Pyttis

#3 Du menar väl [www.minirider.se](http://www.minirider.se) ? Hade "tappat" ett i![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") i adressen!

## Comment 5
Author: Tangotime

#3 och #4 Vilken bra sida!! Men hur gör man om man inte kan prova hjälmen? Kan man mäta runt huvudet? Jag har 55-56 i storlek på hjlm, är det måttet runt huvudet tro?

## Comment 6
Author: Tangotime

Har nu hittat en jätte fin lite hjälm till Ella! Så nu är det bara att ringa till dom och se vad dom tror om Onesize storleken till henne!
