# inavel???
Author: icansson

Jag blir himla fundersam när jag gick in o tittade på en shettis i webstamboken. Stoet ifråga är betäck med sin farfar, Jag själv kan tycka att det är alldeles för nära i ledet.

## Comment 1
Author: rebeccajansson

är det inte ganska långt tillbaka i stammen? alltså ett äldre sto?

## Comment 2
Author: icansson

1# nej stoet är 3-4 år gammal.  jag kan pma dig vilket sto det är om du vill, så förstår du hur jag menar.

## Comment 3
Author: susanne-s

Jag har haft ett sto som varit betäckt med sin far (i Holland)  
Det är nog inte alls konstigt med farfar. Även om jag kan tycka att det ibland blir "etiskt" för nära för mig. Som i mitt stos fall tex.

## Comment 4
Author: Ahnna

Mitt ena stos mamma har ett föl ihop med sin egen far...

## Comment 5
Author: rebeccajansson

Man har ju hört hästar som blivit tjuv-betäckta med sina egna bröder/pappor. Jag tycker personligen inte att man skall betäcka halvsyskon elr likn med varandra. Det finns så otroligt många godkäna hingstar som man kan använda till sitt sto ist.

## Comment 6
Author: Kratern

#5 Det finns ju t.om godkända hingstar som är inavlade.

Lufsens (RS 409) föräldrar är ju halvsyskon (samma pappa).

Han kallar Kärlingehult Max för både morfar och farfar.

Så han är ju kusin med sig själv.![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: HanniBunni

Linjeavling är ju inte fel förrän det känns fel......eller? ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
