# Hingst tankar, några tips ???
Author: Puzzel

Det är ju inte aktuellt än då hon är 2 år men jag är sånn att jag vill vara ute i god tid, jag vill gärna ta åtminstone ett föl på Puzzel men då är ju frågan detta med alla super snygga hingstar, jag är ju inte så insatt i detta med shettis avel. Hon är inte utställd än men planerna är att vi ska till Köping och Upplands bro. Men med hennes härstamning vilken hingst skulle väga upp det bra och dåliga hos henne ??? Och hur gamla bör de va vid första fölet hade planer på när hon blir 4 år eller är det för tidigt ???

## Comment 1
Author: Annette

Man betäcker tidigast som treåring, då fölar hon ju som fyraåring.

Det är ju bra att vara ute i god tid. Då hinner du studera stammar ordentligt. Kontakta gärna en avelsrådgivare för tips också. Om du visar henne så får du ju lite koll på hennel för- och nackdelar.

## Comment 2
Author: Puzzel

Jo det va så jag tänkte, men jag tänkte om någon har använt nån hingst som de varit nöjd med och vill tipsa om så man har lite att gå på när man letar, tänker på temprament mm annars finns det ju så väldigt många hingstar som är jätte fina, men som kanske inte har det tempramentet man letar efter, och hur långt tillbaka kan det finnas släkt utan att det blir inavel om man hittar en hingst man verkligen gillar och som kompletterar bra i övrigt ???

## Comment 3
Author: [Borttaget]

varför kan man inte skicka PM till dej? kan du skicka till mej så ska jag berätta vad jag tycker

## Comment 4
Author: Cattis

#3 Du kan alltid skicka PM, även om du inte kommer in på den personliga sidan. "Inkorg/Skriv" och skriv själv namnet på den du vill skicka PM till på raden "Till:".

## Comment 5
Author: Malin_O

Om du bor i närheten av Alingsås, så har Shetland Väst en hingstvisning där 28/4. En bra möjlighet att se många hingstar live ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Mer information finns på Shetland Västs hemsida [www.shetlandvast.se](http://www.shetlandvast.se/)

/Malin

## Comment 6
Author: Puzzel

#5 Den ska jag försöka åka på Alinsås ligger ca 1,5-2 timmars res väg härifrån men klart värt det sen kanske man får träffa några härifrån där.

## Comment 7
Author: sanne

Det vore kul om du kom dit , sussie![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 8
Author: Puzzel

Jag ska göra mitt bästa och det borde ju gå bussar eller tåg ditåt som man kan åka jag får ta nån av barnen me så gubben får lite avkoppling från dem kan bli en stört härlig utflykt.

## Comment 9
Author: Cattis

2 timmar bara? Från Stockholm? Är du säker på det?

## Comment 10
Author: Marta

#9 Med en vass motor så är allt möjligt. Kanske inget för Hjalmar dock..

## Comment 11
Author: Cattis

#10 Nä, han startar ju inte öht numera!

## Comment 12
Author: Marta

#11  TLC, Cattis, TLC

## Comment 13
Author: Puzzel

#10 Ligger inte Alingsås ner mot Eskilstuna hållet eller blandar jag ihop dem, Alingsås, Köping, Västerås mm

## Comment 14
Author: Cattis

#12 Ja, en välriktad spark = TLC! :-D

## Comment 15
Author: Annette

#13. Alingsås ligger utmed E20, norr om Göteborg.

## Comment 16
Author: Puzzel

#15 undra va jag blandade ihop med, men det borde ju gå tåg ändå så man kan åka och titta, sånna där snabbtåg kan ju va kul får kolla upp det.
