# bättre gångarter?
Author: icansson

Hej

har fått samma kritik om gångarterna och även fått låga poäng på de , på alla utställningar mitt sto varit på.

det jag undrar är hur man bäst jobbar upp detta. Hon är inkörd men hon kan lätt stressa upp sig vid körningen så har därför valt att inte köra henne förrens efter fölningen(hon skall ha i april).

Hon tycker däremot om att jobba,löshoppning longering promenader och sånt är inget som stressar upp henne utan de tycker hon är himla roligt.

Hon har nu vilat i ett par månader, så tänkte bara jobba lite lungt med henne,och det jag vill satsa på är bättre steg så hur kan jag gå tillväga?

## Comment 1
Author: isla

Ut i skogen och klättra med henne, gå över stubb och sten samt cavaletti. Allt som får henne att lyfta på benen och träna musklerna. :)

## Comment 2
Author: icansson

jo jag tänkte på de om man ska träna skritt och trav över bommar, va ska man ha för avstånd mellan bommarna?

## Comment 3
Author: stallostby

Jag tycker du skall prova dig fram..det ska jag göra.. Alla tar kanske inte samma steglängd, och bra är ju om de stretchar lite..

## Comment 4
Author: AnnaFagerell

Hästens rörelser har ju inte bara med hästen själv att göra. Visaren har också en fot med i spelet ![Skrattande](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Lauth

Ett annat tips kan vara att låte en equiterapeut gå igenom hästen. Även mindre låsningar i ryggen kan ge ett något förkortat steg utan att hästen för den delen är vare sig halt eller oren.

## Comment 6
Author: AnnaFagerell

#5 Det där är jätteintressant men hur hittar man en bra sådan? Vi har nån här men den skulle jag aldrig låta ta på min häst... tyvärr

## Comment 7
Author: AnnaLundin

#6 - det finns ju tyvärr ingen kvalitetsmärkning på alternativbehandlare, utan man får gå på vad vänner och bekanta har att rekommendera.

Och jag tycker att det är viktigt att betona, i sammanhanget, att det finns andra än just equiterapeuter som är skickliga på att behandla hästar. (och det finns garanterat stolpskott i alla såna kategorier också...)

## Comment 8
Author: Lauth

När jag letade edter en så började jag på på Svenska Equiterapeut-förbundets hemsida ([www.svef.se](http://www.svef.se)) Dom som är med på deras lista har dokumenterad utbildning (minst 2-årig) och har en ansvarsförsäkring.  
Det tycker jag sållar rätt hårt. Sen får man gå på rekomendationer. Den tjejen jag fick tag på är för mig guld värd och jag är hittills väldigt nöjd med det arbetet hon har lagt ner på mina hästar (4 olika än så länge)

Sen är en equiterapeut inte lösningen på allt, även om mina hästar blivit behandlade handlar det en hel del om efterarbete med korrekt träning också för att bibehålla resultatet..

## Comment 9
Author: AnnaFagerell

Vad är det för skillnad på en equifysioterapeut och en equiterapeut?

## Comment 10
Author: AnnaLundin

#9 - de har förmodligen gått olika utbildningar

det finns även equiatriker och sen vanliga kiropraktorer, akupunktörer, kinesologer m.fl...

Namnen på yrkena är i många fall "påhittade" från respektive utbildningsanordnare och det är ju inte helt lyckat egentligen.

## Comment 11
Author: Moheda

#4 _Visaren har också en fot med i spelet_ ![Skrattande](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Intressant, vill du utveckla dina tankar kring detta. Nå´t man kan lära sig?

## Comment 12
Author: ThiffannyJ

\# Jag tror hon menar att en visare som går/springer för fort/för sakta kan absolut påverka poängen för rörelserna.

## Comment 13
Author: AnnaFagerell

#12 Precis så =)

## Comment 14
Author: Moheda

#13 Jag förstår inte riktigt.... Hur påverkas då rörelserna om man springer/går för fort resp. för sakta.... bara undrar![Tungan ute](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 15
Author: AnnaFagerell

#14 Visaren har ganska stor betydelse för hurvida man får fram hästens rörelser eller ej. Om det är en duktig visare kan man få hästen att röra sej bättre än om visaren inte är så duktig. Ex en häst som brukar vara markbunden där kanske visaren inte får fram hästen riktigt i bjudning och då släpar hästen benen lite efter sen och nära marken. Jag har en pålle man måste gå på ganska bra för annars tycker hon det är jättetråkigt, henne måste man veta när man ska lägga pisken på och när man ska hålla igen för att få fram trav överhuvudtaget.  
  
Likaså om du har en visare som springer med för långa steg själv kanske hästen går över i galopp och visar heller ingen bra trav.

Ungefär som en häst reagerar under ryttare... en bra ryttare kan få hästen att länga steget och ge ett lyft på steget... likaså kan man som visare göra från marken

## Comment 16
Author: stallostby

Jag undrade just detta också, hur visaren påverkar. Eg borde väl en duktig domare se hästens rörelser, potential ändå kan jag tycka.

MEN har också hört att tar man stora kliv själv, ger man illusionen av att hästen tar korta steg.. men som sagt en domare ska väl kunna se förbi sådant.

Men jag tänkte att träning med bommar borde kunna göra att hästen blir mjukare i lederna och böjer bättre på knän och haser....

## Comment 17
Author: ThiffannyJ

#"6 En undran? Domaren kan ju bara döma vad han ser, inte vad han tror att det kan vara om visaren tar mindre/större kliv? Det är ju visarens uppgift att visa fram hästen på bästa sätt.

## Comment 18
Author: stallostby

men om denne fokuserar på hästen och inte visaren. Som Morgan tog som exempel så ser han om man försökt verka bort en uttåighet t ex så ser han väl även förbi sådant..

## Comment 19
Author: ThiffannyJ

#18 Fast det är ju skilland på att verka hästen innåt eller utåt, än att man som visare går för fort eller för sakta så att rörelserna blir sämre. Att man försöker ställa hästen rätt, förstår jag att en domare ser, bara för att du ställer hästen i hoven, så har ju fortfarande benet samma mönster. Men en domare kan ju inte gissa vad rörelserna borde vara om visaren gick i lagom takt med hästen.

## Comment 20
Author: AnnaFagerell

#18 Fast en häst som inte får chansen att visa sina gångarter kan domaren inte förbise.  
  
Många gånger får man höra kommentarer om att dom vill att nån kan springa fort med deras häst. Det handlar inte om att springa fort utan att få hästen att röra sej med alla dess leder i benen och få till en rytmisk och rörlig rörelse utan att det ska gå fort.

En som går sakta i skritt med en häst som vill länga blir kort i sin skritt och nersatt pga detta. En som travar fort med hästen kan göra att hästen istället blir överilad, ja även i skritt för den delen

## Comment 21
Author: Elshira

Försök att springa i samma takt som hästen och försök att "sväva" lite du med, lite som att göra minihopp i stegen. Trots allt så tar hästarna gärna efter oss (eller ja gör det som vi gör) om de känner sig trygga med deras ledare.

Sedan gäller det att verkligen försöka få fram traven på olika vis. Har man en häst som springer fint i hagen nä den "busar" men inte för hand, ja då är det mer pepp som behövs. Försök att inte ta ut hästen innan man ska in i ringen mer än precis det som behövs för uppvärmning. Gå inte runt i flera timmar - det tråkar ut dem!

Har man en häst som gärna går i överilad trav (travar för fort och ofta lite markbundet), ja då tjänar man på att springa lite saktare istället. Man kommer då inte få någon vidare steglängd, men traven kommer att bli naturligt avslappnad i.af vilket alltid är bättre än ingenting.

Och hur lite man än vill tro på det så smittar kännslor och uttryck! Är du själv träg när du springer och låtsas som det regnar, ja då kommer hästen bara luffsa på. Själv tänker jag "BUS!" när jag ska börja min travsträcka, jag tänker att jag är ett litet föl som får komma ut och springa i en stor hage och är smått hyperaktiv och enormt glad! ![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Försök att få över denna känsla till hästen, träna gärna på det hemma genom att köra "pepptalk" innan varje sträcka, dvs säg saker gladd och hurtigt "Ja kom nu då, ja, ja!" Och låt gladare än en 3-åring med en bytta glass i knät!

Så ja - självklart handlar det till största del om handlern! Men sedan så kan man ju givetvis inte få någon "flygande trav" på en häst som annars är markbunden med korta steg. Men en bit på vägen i.af!

## Comment 22
Author: Charlotte-Aveback

#21: Vilka bra och härliga råd! ![Glad](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 23
Author: Kimpa

#21 jättebra! Det är ju precis så det är!  
Hästar lyssnar otroligt mycket till pepptalk. Det kör jag även från ryggen på de stora hästarna, och genast kröker de lite extra på sig precis som att de tänker " visst är jag bra!"

Som ett bra bildexempel... Kolla in visaren på en som tex visar en arab. Då springer ju visaren lika högt över marken som hästen med höga benlyft![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 24
Author: Elshira

#23 Så sant! Jag har börjat ha lite nybörjar lektioner och när småbarnen inte får fram hästen så säger jag år dem att prata med hästen. Först har de sett ut som frågetecken och undrar vad jag var för en konstig ridlärare, men sedan när de började säga "Ja! Ja trava då! Ja! Komigen nu!" och hästen glatt trippar iväg med föga förvånade ryttare så har de förstått vikten av att ha rätt inställning. Man kommer ingenstans utan motivation, och det är det många behöver i utställningsringen!

Och ett annat tipps på detta med att "spinga lätt och fjädrande". Sätt inte ner hälarna riktigt när ni springer, det ger mer elasticitet (vilket inte heller ser lika klumpigt ut). Jämför lite med när ni ska springa 100 meter - då springer man på tårna, medan om man ska springa en kilometer, ja då får man ta i hälarna först för att orka :)

Detta med att "pepptalka" är särksillt viktigt om man är inne i ett ridhus eller liknande med relativt små utrymmen att springa på. Då är det viktigt att snabbt kunna få upp den önskade traven! Har man då ett litet "komando" dvs att man säger något på ett lite busigt sätt intränat, då kommer startsträckan bli mindre = mer långsida att visa traven på och mer för dommaren att se!

[Här](http://public.blu.livefilestore.com/y1p1Y-0Xq4hedYPLuCQsPSFwJP3RZKc8RGmNtuSq0dUYpd0AW0kEvdZb_Qo_tWDhPuRhzzlDCqHkHzZ_CC54bDIqg/Mille%20och%20mig!.jpg?psid=1) ser ni mig springa för fulla muggar med min Welsh Mountain hingst, han har bra frambensaktion normalt men tack vare pepptalket så skjuter han ifrån med bakbenen som bara den!  Jag springer tom ikapp de flesta stora Cobhingstar (trot eller ej!), och folk undrar hur sjutton jag hinner med ![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Och som ni ser så har jag ett spö, men inte för att driva (det är "förbjudet" bland welsharna) utan för att styra och visa vägen bättre i härnen! =)

## Comment 25
Author: Moheda

Här fanns många bra råd. Jag ska träna med min 2-åring inför utställningen i Älmhult. Tror nämligen inte att jag tillhör kategoring "duktig handler". Det där med pepptalk, gillar jag![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Det ska ju vara roligt för både hästen och handlern, eller hur?

## Comment 26
Author: Lauth

Just det där med kommando till igångsättningen är jättebra.

Brukar använda samma kommando när jag kör i uppförsbackar som när jag startar upp i trav inför domaren. Då är dom vana att man måste kröka lite extra på bakbenen.  
  
Just vårat buskommando är faktiskt "hepp" ![Skrattande](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 27
Author: Elshira

Jag har komandona "Tshhh" (kort och bestämt, och uttalas som början av "Tjekoslovakien") för igångsättning, "Hooow" för att sakna ner till samt "häpp/hepp" till uppställning (som man tränat på hemma med frambenen bredvid varan och ena benet lite bakom det andra).
