# Matsmältning-Kolik
Author: miuljo

hej!

för ganska exakt ett år sedan fick min lilla shettis ett större kolikanfall. hon klarade det och har varit helt frisk sen dess. idag fick hon ett igen, detta var mindre och gick över mycket snabbare (kanske föratt jag upptäkte det tidigare denna gång)

vad jag funderar på nu är varför hon får detta, samma tidpunkt på året, har det att göra med frosten som kommit hit nu? har det att göra med att hon nu betar väldigt mycket nässlor i hagen? kan det vara hårdsmällt eller nåt?

hon är lite rund \*host\* som dom flesta settisar har en tendens att bli men hon är i bra kondition i övrigt. i samma hage går en knabstrup ponny som inte haft någre bekymmer alls.

är det bara en slump? eller kand et vara så att just denna ponny har lite känsliga tarmar eller dålig matsmältning?

ska jag ge henne nåt (och isåfall vad) som håller fart på tarmarna lite i förebyggande syfte? kolik är inget roligt varken för ponnyn eller för mig.. ![Skrikandes](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

alla tips tas tacksamt emot

ps. hon är nu 6 år.. ds.

## Comment 1
Author: SandraO

Min new forrest fick liknande för några år sedan på hösten, hon hade inget direkt kolikanfall. Men hon hade inte ätit och bajsat under natten, så fick ha ut veterinären för att hon skulle få olja genom näsan och sånt.

Hon fick liknande symptom två höstar i rad efter detta, då behövde jag ej ha ut veterinär, men fick ha henne inne och vara ute och gå flera gånger om dagen en kom magen igång.

Jag vet då att dom hade ekollon i hagen och plommonträd som dom gärna åt fallfrukt ifrån. Så jag antar att det kan vara något sådant som hände min pponny. Kan ju vara viktigt att kolla egenom hagen om det finns något konstigt de äter?

Annas kan man ge dom dofilus fil om dom är känsliga i magen!

## Comment 2
Author: miuljo

det enda som finns i hagen är gräs... :/ dom har inga konstiga träd eller buskar i hagen.

ingen av mina andra hästar har några som helst problem och jag har ingen erfarenhet av sjuka hästar (peppar peppar ta i trä) så därför finns det säkert massor som jag kan lära av andra innom detta område, vad man kan göra i förebyggande syfte och sådant. jag har med hört att man kan ge dofilus men att detta då ska ske i ofantliga mängder om det ska ge verkan. och det kanske man ger mer i det akuta läget isåfall? eller ska man verkligen utfordra dom med det föratt hålla fart på magarna.. :S

## Comment 3
Author: susanne-s

Min gissning är frosten... många hästar är "fångbenägna" just för det frostiga gräsen så kanske din är känslig för det.  
Jag försöker ta bort mina hästar från gräset innan frosten kommer just pga detta.

## Comment 4
Author: miuljo

ja min fånghäst är ju känslig för frosten.. han får fång av gräset då, så jag tänkte lite på det med ifall det kan va samma sak här men att hon får kolik istället.. men det bör ju finnas nåt som håller fart på tarmar och matsmältning hela tiden? lite som blåbär för människor.. eller ärtsoppa... =) men som man kan fodra en häst med.. utan att behöva ge litervis av det varje dag...

## Comment 5
Author: AnnaLundin

#4 - du kan ge lite bakjäst, det hjälper tarmfloran att må bra och kan därmed minska risken för kolik.
