# Medlemskap i en förening...
Author: AnnaLundin

DU som är medlem i Shetlandssällskapet, varför är du egentligen medlem?

*   För att engagera dig i rasföreningen?
*   För att slippa dubbel avgift till utställningarna?
*   För gemenskapens skull?
*   För att - ja vaddå???

Berätta!

Jag har nämligen själv många gånger ifrågasatt varför jag egentligen betalar medlemsavgifterna i alla de föreningar jag är medlem i. VAD får jag tillbaka, liksom?

Sen är då frågan, deltar du på årsmöten, höstmöten och andra medlemsmöten?  
OM Ja, varför?  
OM nej, varför stannar du hemma?

Denna fråga är självklart aktualiserad pga tråden "[Oroligt nu igen?](Read.aspx?ThreadId=e8e82f6f-3b8a-4790-b7cb-3c05a5328791 "http://shetlandsponny.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=e8e82f6f-3b8a-4790-b7cb-3c05a5328791")" men tanken är ju ganska generell annars.

Sen tar vi ju en liten omröstningsfråga, bara för sakens skull... :D

*   **Brukar du åka på årsmöten, höstmöten eller andra medlemsmöten i de föreningar där du är aktiv?  
    **(välj det svarsalternativ som stämmer BÄST för dig!)

## Comment 1
Author: PP

Jag är medlem för att jag har ett mycket stort intresse för shetlandsrasen. Det har i sin tur lett till att jag engagerat mej i föreningen och på så vis även får avnjuta gemenskapen med likasinnade.

## Comment 2
Author: Annette

Jag är just nu medlem i SSS och en lokal rid & körklubb. Den sistnämnda har jag just blivit medlem i, så där har jag inte hunnit med så mycket.

Jag är medlem i SSS för att jag är intresserad av shetlandsponnyer och avel i synnerhet. För mig är det en självklarhet att vara medlem i rasföreningen för "min" ras. När jag var mer aktiv med New Forest var jag med där.

Jag har deltagit på ett höstmöte i SSS och några möten i Väst. Största anledningen är att jag vill ha information, kunna ställa frågor och träffa andra trevliga människor med samma intresse.

Jag skulle vilja vända på frågan vad får jag tillbaka: Vad får föreningen av mig? För det är ju så att om det är vi medlemmar som är föreningen, då kan vi inte bara kräva att få, vi måste ge också. Av vår tid och engagemang tex.

## Comment 3
Author: Hanna-D

Är medlem i första hand för intresset av rasen. Både avel, bruks och utställning intresserar mig. Tror att jag varit medlem i ca 10 år.

Jag har deltagit på ett par årsmöten och ett höstmöte. Plus ett par av lokalföreningarnas diton (Öst). Åker så ofta jag kan på möten och försöker ordna med hästvakt osv. Ofta är vi ett gäng som samåker till dessa aktiviteter.

## Comment 4
Author: Charlotte-J

Jag är medlem i SSS/Shetland Öst för att jag brinner för rasen och för att jag vill engagera mig så mycket som möjligt. Åker på så mycket jag bara kan i mötesväg och det brukar bli det mesta ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Har en mycket förstående man som sköter marktjänsten när jag är borta på diverse möten och aktiviteter.

## Comment 5
Author: Charlotte-Aveback

Jag tycker det är självklart att man är medlem i rasföreningen för den ras man är engagerad i. Det finns så mycket information som är viktig att ta del av och många intressanta diskussioner att lära sig något nytt av.

P.g.a. ett väldigt tidskrävande jobb med mycket resor, och en aktiv familj i övrigt, så hinner jag tyvärr inte vara med på så många möten som jag skulle vilja. Jag är dessutom ordförande i skolans föräldraförening, vilket tar en stor del av min lediga tid.

Jag hoppas att jag någon gång i framtiden skall kunna lägga lite mer tid på föreningslivet inom shetlandsvärlden då jag är mäkta fascinerad över denna härliga ras!

## Comment 6
Author: Kris_J

För mig var det självklart att bli medlem i rasföreningen i samband med att jag fick en shetlandsponny i min ägo. Har sedan jag var liten alltid varit medlem i diverse föreningar såsom Blå stjärnan, lokal ridklubb, ponnyförening, Svenska BSA klubben mm. Jag har alltid engagerat mig och gått på möten kurser osv som bjudits i dessa föreningar om jag har haft möjlighet. När jag var tolv år blev jag kassör i Ridklubbens ungdomsektion. Att man går på årsmöten har jag alltid sett som något självklart även om det krävts av mig att ta semester och åka långt, men med åren har jag gjort vissa omprioreteringar då jag har fler än mig själv att ta hänsyn till. Jag arbetar ju mycket helger så det blir kostsamt att ta semester för att åka på möten och andra aktiviteter.  
Jag försökte för några år sedan i Shetland Väst regi hålla en sorts sambandscentral dit man kunde ringa om man ville samåka på aktiviteter. Tanken var att man skulle sammanföra personer för samåkning. Ingen ringde. Men nu när fler använder internet kanske något sådan skulle vara mer gångbart.

## Comment 7
Author: VeronicaP

Jag är med i föreningar just för att jag är intresserad av den rasen/sporten eller annat. Sen så blir det ju att man sponsrar föreningen/klubben lite med.

Jag försöker gå på möten men tyvärr så blir det inte så många som jag skulle vilja just pga barn/hästar, tävlinga, idrottsprestationer. Man kan ju tyvärr inte dela på sig.

Just nu är jag medlem i shetland, welsh , russ , Halländska hästavelsföreninge, Trönninge IF (fotbollsklubben i men hemby).

## Comment 8
Author: Ahnna

Eftersom SSS är en "aktiv" förening i jämförelse med många andra, så är det för mig en självklarhet att vara medlem. Men initiellt, när jag var ny på shetland, så blev jag nog i första hand medlem för att lära mig mer om rasen och för att få ta del av utställningar m.m. (Visst, man får ställa ut ändå till en högre avgift, men i alla fall.) Men numera, snart 10 år senare, så är ju shetlandsponnyn en så självklar del av min vardag, så jag har ingen anledning att inte vara medlem.

## Comment 9
Author: Daladis

Har kryssat i att jag vill vara medlem i SSS/Shetland Nord,  i och med inskickande av ägarbytet på Titiyo. Vill vara medlem eftersom jag har två shettisar, vill ställa ut och vill träffa andra med samma intresse genom föreningen. Men många medlemsskap blir det!  
Är också medlem i:  
\* Ockelbo brukshundklubb  
\* Svenska brukshundklubben  
\* Rottweiler klubben  
\* Australianshepherdklubben  
\* Svenska Kennelklubben

## Comment 10
Author: RebeckaKihlberg

Jag är medlem för att det känns viktig för mig, på nått sätt kändes det självklart när jag köpte min shettis. Som helt grön på shettisar så uppskattade jag att det finns/fannns information, tidningen man får och hela biten med utställningar osv.

Jag valde "_Nej, tyvärr inte tid för sånt_", men vill understryka att det tyvärr varit så att var gång det varit möte så har jag haft annat inplanerat..hade jag haft möjlighet hade jag gärna åkt.

## Comment 11
Author: sanne

Är medlem i SSS/väst, för att man vill vara engagerad i den ras man brinner för, har inte varit med så länge (3år) men försöker numera åka på de möten jag kan, har tyckte det varit trevliga/givande möten i väst.

Har vari ordförande i skolan´s föräldraförening i 5 år, har nu avgått där för att få in nya ideer. Är med i styrelsen i vår lokala häst förening bla. Vill man vara med o ha åsikter o få nya ideer så bör man nog vara aktiv själv oxå..

## Comment 12
Author: Madelene_Udd

Jag är medlem i SSS för att jag vill få information på ett enkelt sätt. Tdiningen är jättebra, även om den kommer ut alldeles för sällan.....![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif). Eftersom jag inte visar min shettis på utställlning och dessutom tycker jag att jag har långt till alla utställningar och aktiviteter i Väst så ger inte den biten mig så mycket.

Men det är roligt att träffa likasinnade!

Jag är även medlem i LRF, förtroendevald i snart  10 år,

Södra Älvsborgs Läns Hästavelsförening, styrelsemedlem sedan 1 år,

Uddebo Bygdegårdsförening, Hushållningssällskapet, Avelsföreningen för svenska Ardennerhästen är jag medlem i men inte engagerad.
