# Mini shetlands ponny
Author: Maizan

Hej!!

Min dotter fick en mini shettis i julklapp 2010 av sin pappa. Han blir 1 år i maj 2011.

Mina frågor är när kan man börja rida in den & hur mycket orkar den i vikt på ryggen när den har växt färdigt???

Mvh

Maizan

## Comment 1
Author: Charlotte-J

Nu är inte jag så hemma på minins viktgräns men har hört och läst här inne att som gräns har man satt 20-25 kilo. Hästen bör vara 3 år innan den rids in, gärna lite äldre ändå då det är en ras som växer sakta. Så köpa en mini som ridhäst till barnen är kanske inte så smart ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Men körning är ju kul!

## Comment 2
Author: PP

I senaste Ridsport (4/11) står om en amerikansk undersökning som kommit fram till att en häst i god kondition (alltså inte fet, en överviktig häst orkar inte bära mer för att den väger mer) bär 20% av sin egen vikt utan att påverkas av ett vanligt ridpass på 45 minuter. Det kan nog vara en riktlinje så god som någon.

En vuxen minishetland kanske väger 130-150 kg (?), isf skulle 25-30 kg motsvara 20%. Det tycker jag själv låter rimligt.

## Comment 3
Author: kajsa-kavat

Säkert har jag fel, MEN, när jag vägde en av mina minisar sist så vägde hon 132 kg och ansågs som överviktig. Om man då tänker sig 10 kg mindre, 122 kg vilket bör vara rätt normalt för en mini, och 20% av det så bör inte ryttaren väga mer än högst 24 kg. ??? ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: PP

#3 Satte ett frågetecken efter den uppskattade vikten eftersom jag själv bara haft stora minishetland (84-86 cm) av rejäl modell. ![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Men din uträkning stämmer. Fast man kan ju tänka sej att sadeln väger lite grann oxå.

## Comment 5
Author: kajsa-kavat

"4 Ja precis utrustningen väger lite den med.

 Sedan beror det nog också lite på hur grov shettisen är också, inbillar jag mig i alla fall. Jag har ett sto som är grovt byggd och har tagit ryttare på 30 kg utan några som helst problem. (barbacka tom lite mer) Så det är nog lite olika från fall till fall.

## Comment 6
Author: Ahnna

Min mini väger 100 kilo (på våg, inte måttband) och är väldigt liten till växten, så henne tycker jag absolut att 20 kilo är gränsen för nu när hon är 3 och otränad. Längre fram kanske jag skulle kunna tänka mig en något tyngre ryttare på henne (25 kilo eller nåt) när hon har fått muskla på sig. Men när de är så små som min är (76 cm) så gäller det ju att ryttaren inte är för lång också. En lång ryttare gör ju att balansen blir väldigt skev och därmed svårare för hästen att parera. Blir nog svårt att hitta en ryttare som är jättekort, väger max 20 kilo och kan rida bra! ![Tungan ute](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
