# Ang SH inblandning i SSS
Author: Minsanne

SSS är ju nu en egen avelsorganisation, godkänd av SJV.  
SSS kommer att välja att köpa in tjänster från SH. Detta kommer att kosta mellan 350 - 400:- per nyregistrerad häst.

För dessa pengar får vi mindre än vad vi förut fick från SH fast SSS gör mer, t ex håller i hingstpremieringen själva.  
Vi får tillgång till Blå basen (vi har ju webstamboken) samt att SH kommer fortsätta att sköta stopremieringarna.

Tycker du att det är värt dessa extra pengar som ska betalas? Och framför allt, känner du att du är tillräckligt informerad och insatt i vad det är du betalar för? Behöver SSS verkligen SH?

Vad tycker du? Vore kul med en vettig diskussion här innan årsmötet

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En annan fråga är väl också om SSS behöver SPAF?

## Comment 2
Author: sanne

Kan tycka att avgiften är ganska hög om det bara gäller att SH ska hålla i stopremieringen.

men hoppas vi får mer information snart, känns som det skulle behöva komma ut mer på SSS sida, som faktiskt är till för medlemmarnas info !

samtidigt tror jag att det kan bli väldigt svårt för SSS att hålla stopremieringar själva, men man betalar en rel. hög anmälnings avgift till prem, o vad går den till då ?

men mer information vore bra !

## Comment 3
Author: VeronicaP

Svårt rösta nä de fattas tex tycker jag  för jag kan i alla fall inte läsa allt som tex jag känner mig informerad och tycker det är ... sen står de ju inget mer samma på den där under ..

## Comment 4
Author: VeronicaP

Svårt att rösta när de inte är full skrivet tex på de två första

## Comment 5
Author: VeronicaP

kan inte ens läsa svaren här ..

## Comment 6
Author: Minsanne

Av någon anledning så syns inte hela svarsalternativet. Vet inte varför.

I Skaraborg så är det ju hushållnings sällskapet som håller i sto premieringarna och det är ju dit man betalar, så jag förstår inte vad SH:s roll är i det.

## Comment 7
Author: UG

[Blå Basen](http://www.sjv.se/download/18.14121bbd12def92a91780005023/Slutrapport+Bl%C3%A5+Basen,+SJV.pdf) är en fantastisk tillgång och verktyg. Många avelsföreningar väljer att köpa tjänster av SH för att få tillgång till just Blå Basen. Där kan resultat från tävlingar inhämtas, vilket inte går i webbstamboken - som bara delger utställningsresultat, resultat, avkommor och ägarbyten. Blå Basen ger så mycket mer och det betalar jag gärna för.

Tycker körintresserade Ulrika Gindemo.

## Comment 8
Author: sanne

#6 precis ! här har i Södra Älvsborg är det också hushållnings sällskapet som håller i det !

## Comment 9
Author: PP

Jag har länge tyckt att SSS själva skulle kunna hålla i avelsvärdering av ston och höjning av värdebokstäver. Visade mitt sto på Rockelstad det året det var premiering i samband med utställning och det tyckte jag fungerade utmärkt. Jag är övertygad om att SSS skulle kunna fixa detta utan att ta sej vatten över huvudet, bara viljan fanns. Ingen arrangerar ju hästvisningar så bra som shetlandsfolk. ![Oskyldig](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Blå basen har jag hittills inte varit så imponerad av, men jag har heller inte använt mej så mycket av den - bara tittat på mina egna hästar och anmält till sommarpremiering. Jag tror att om vi lade resurser på webbstamboken skulle den nog kunna utvecklas minst lika bra. Tävlingsresultat är ju inget SH har "patent" på exempelvis.

Men jag skulle gärna vilja veta mer om vad SSS köper och hur man har resonerat. Vissa saker kan säkert behöva tas in kompetens utifrån. Ska man anställa egen personal att täcka upp för de tjänster man nu ska köpa in, kostar det oxå mycket pengar som i slutändan ändå läggs på uppfödarna. Jag är alltså inte övertygad om att det blir billigare att välja bort SH:s tjänster. Men får man det presenterat som att sommarpremieringar och Blå basen kommer kosta drygt 400 kr extra per stamboksförd shetland, tycker jag det känns onödigt...

## Comment 10
Author: VeronicaP

#7 Kan jag instämma i faktiskt för i webstamboken syns bara shetlands sakerna om man säger så

## Comment 11
Author: MadeleneJansson

\# 2 Anmäningssavgiften till sommarpremiering går bl annat till den tid domaren lägger på varje häst innan visningen, dvs bedömma och kontrollera åberopade meriter och att läsa på om hästens stam.

Premiering är MYCKET mer än en utställning. Det är synd att man använder samma skala för det är lätt att tro att det är sak samma, fast utställning är ju billigare!!!

## Comment 12
Author: Jannie

Vi behöver verkligen inte SH. Nu när SSS är en egen avelsorganisation så är vi kapabla att ordna stopremieringarna själva. Förut så hade vi stopremieringarna i Shetland Syd i samband med utställningarna vilket var mycket behändigt och populärt. Kan inte förstå varför vi ska anlita SH till en betydligt högre kostnad för fölregistreringarna nu när vi blivit en egen avelsorganisation. Detta kan INTE STÄMMA. Det finns kompetent personal (Jedenius) från SSS som kan sköta registreringarna som förut.

## Comment 13
Author: PP

#11 Välkommen på studiebesök på sommarpremiering i Dalarna/Närke/Värmland. Sen kan du försöka övertyga mej om den stora skillnaden på premiering och utställning.... ![Oskyldig](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Men vad det gäller poängskalan kan jag till viss del hålla med dej. Bort med poängen på premiering!

## Comment 14
Author: MadeleneJansson

\# 13 Jag är med i styrelsen som ANNORDNAR sommarpremieringen i  Svenljunga, jag vet hur det går till.....

Det är stor skillnad, men såklart en bra häst är en bra häst!!! Jag skulle nog säga tvärt om Guld, Silver, Brons på utställning och poäng på premiering!

Kan ta min egen häst som exempel... visad på premiering 2 ggr, som 3-åring och för stamboksföring. Med betydligt högre poäng än vad hon fått på utställning......

## Comment 15
Author: PP

#14 Bara för att du anordnar i Svenljunga betyder ju inte det att det går till på samma sätt i resten av landet... ![Oskyldig](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Och varför ha poäng på premiering när ingen kan förklara hur härstamningsvärderingen som ska ha så stort inflytande går till? Poäng på utställning tycker jag har större berättigande, då det är en tävling för dagen att jämföra med all annan bedömningssport. På premiering där avelsvärde ska bedömas är det väl rätt oväsentligt hur poängen ser ut. Antingen är man mer eller mindre önskvärd i avel eller inte.

## Comment 16
Author: VeronicaP

#14 Håller med dig där bort med poängen på utställning och köra bara med guld silver brons och poäng på premiering :D

Det är ju andra kriterier som gäller även vid premiering , stammen vägs in på annat vis tex

## Comment 17
Author: ingrid

#13 Har visat på premieringen i värmland i ett decennium ungefär, har fått stam m.m. kommenterat på ett helt annat sätt en på utställning, även hört storlekskommentarer för aveln m.m. Rent generellt kan jag känna att det skulle låsa utställningarna till ett mindre antal domare om de sammankopplades med premiering. Tror ej heller det finns underlag för att ha "rena shetlandspremieringar". I värmland har antalet visade ponnyer skjunkit drastiskt och det ligger nu på cirka 10 shetlandsponnyer totalt (alla åldrar) per år (Från att ha haft treårsringar på cirka 15 st....) Innan det finns ett tillräckligt stort informationsunderlag för att se vad som skulle krävas av SSS och dess regionalföreningar vill jag personligen ha kvar sommarpremieringarna i SH´s regi.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17 Att antalet deltagande shetlandsponnyer sjunker på premieringar tror jag beror på dubbelguldsdiplomen. Det finns ju 3åringar som redan fått sina diplom -11!!  
I Östergötland har uppsamlingspremieringen i sep lockat de flesta hästarna. Sommarpremieringarna är snart ett minne blott.

## Comment 19
Author: MadeleneJansson

\# 15 Hur går det till hos er då?

## Comment 20
Author: Kris_J

Sommarpremieringarna i SH:s regi samt de som anordnats genom lokala arrangörer har ju bjudit väldigt många tillfällen att hitta någon tid och plats som passat att visa på(i alla falla i den här delen av landet).  
  
Utan att ha någon närmare och klar information tror jag så här:  
Skall sommarpremieringarna  för shetland anordnas av SSS blir antalet tillfällen drastiskt färre och färre ponnyer kommer fram för visning. Såvida inte SSS får tillträde till de ordinarie platserrna och på något vis sköter sin administration själv. Tror inte det skulle bli billigare.

Billigast vore så klart endast en pappersvädering grundat på tävlings- och utställningsresultat och eventuella avkvommors meriter. Infördes dessutom BLUP så skulle saker komma i ett lite annat läge. (utställningsresultat skulle kanske tom kunna bytas ut mot låt oss kalla det specialklass på utställning som är en klass just för "premiering/avelsvärdering)

Jag har absolut inget emot sommarpremieringarna, tvärt om, men det förefaller i alla fall för mig lite lustigt när man å ena sidan framhåller den stora skillnaden mot utställning och i de närmaste förkastar utställningsresultatens värde när man samtidigt i väldigt stor utsträckning har hingstarnas värde grundat på avkommornas utställningsresultat.

## Comment 21
Author: Kris_J

#18 Jag tror inte som du. Rätta mig om jag har fel![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Utan att ha kontrollerat närmare har jag en känsla av att de även visas på sommarpremiering. Visst en och annan kanske avstår eller inte har möjlighet, men visar ett annat år. De flesta "dubbelguldstona" har väl RS?

## Comment 22
Author: Kris_J

Vad blev mina inlägg av, de fanns här nyss![Förvånad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 23
Author: Kris_J

Skumt där var de visst igen!

## Comment 24
Author: VeronicaP

Den är lite skum tråden eller ifokus ![Oskyldig](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Även om man får dubbelguld så vill ju i alla fall jag visa på premieringen och få mitt RS jag har  sto tex som fick 38 på premmiering men sen fick dubbelguldsdiplom :D

## Comment 25
Author: Hanna-D

#18 2010 delades det ut 7 st dubbelguldsdiplom, året innan 9 st. Tror inte att ett sjunkande antal anmälda på premiering beror på dubbelguldsdiplomen...

## Comment 26
Author: PP

#19 Jag upplever inte att det är någon skillnad alls på bedömningen på sommarpremiering och utställning. ![Tyst](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")  
Det är förstås fullt möjligt att härstamningsvärdering utförs, även om jag som publik eller hästägare aldrig har fått ta del av den. ![Obestämd](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Kanske är det jag som har för höga krav, för jag förväntar mej mer än kommentarer om mor och fars värdebokstäver, vilket jag är fullt kapabel att läsa mej till själv. ![Cool](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Har oxå varit med om att ett sto tilldelats 7 på typ med kommentaren att hon var **för liten** (hon mätte runt 90 cm - detta var i början av 90-talet innan propagerandet för mindre shetland och av en premieringsförättare som inte längre är verksam).

Sen har jag oxå på en direkt fråga fått svaret av en premieringsförättare att det sätts poäng för poäng och blir vad det blir - alltså ingen skillnad från utställning... (Fast på utställning kan det t o m, för flera domare, läggas större vikt vid poängfördelningen för att en ponny ska hamna rätt i guld/silver/brons-indelningen)

Så ja, jag får ursäkta om jag inte är övertygad om den stora skillnaden. Däremot är jag väl medveten om att bedömningen kan skilja mellan olika premieringsförättare (även om jag verkar ha haft otur med de jag sett in action...) och jag menar inte att sommarpremieringarna ska läggas ner (även om jag inte skulle ha något emot det heller![Oskyldig](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")), men skulle gärna se ett alternativ i SSS:s regi.

Det sjunkande antalet visade hästar måste förstås ha en anledning. Jag tror att en starkt bidragande faktor är att man just misslyckats med att den omtalade skillnaden på bedöming inte når fram till hästägaren. Jag tror **inte** svaret är att försämra utställningsbedömningen genom att t ex ta bort poäng utan att man helt enkelt måste bli tydligare med att nå hästägare/intresserade med **hur** och **vad** man dömer olika på premiering. Betalar jag exempelvis för en härstamningsvärdering, vill jag ju gärna få ta del av den oxå.
