# SUCH
Author: HannaDolly

Hej!

Jag har en ponny som heter Hönsetorps Ajax, som jag har tänkt ställa ut i sommar, hos förra ägaren, uppfödaren Malin Oskarsson, har han fått 40p två gånger, av olika domare, nu tänkte jag ställa ut i Nossebro, och om han får 40p då, och det är tre olika domare, kan jag så söka vidare till SUCH? Eller måste han ha fått 40p av tre olika domare med _samma_ ägare?

Mvh Hanna Ling

## Comment 1
Author: PP

Han måste få två guld med spets, dvs över 40 poäng, för att vara aktuell för SUCH.

Vad jag kan utläsa i reglerna behöver inte meriterna ha uppnåtts i ägo av en och samma person, men det är bara ägaren som kan ansöka.

## Comment 2
Author: HannaDolly

Hittade ett inlägg om SUCH, och läste just att den behöver över 40p två gånger :) Men tusen tack för att du svarade!!

[http://shetlandsponny.ifokus.se/articles/4d7153f5b9cb462227064e67-such-svensk-utstallningschampion](http://shetlandsponny.ifokus.se/articles/4d7153f5b9cb462227064e67-such-svensk-utstallningschampion)
