# Vad säger majoriteten?
Author: Cattis

Bara för sakens skull, så vill jag kolla följande med er angående de trådar som blir tjafsiga och otrevliga:

Om en tråd spårar ur (oavsett vem/vilka som deltager), och det handlar om personliga påhopp eller personkritik som tas i det öppna och inte tex per PM. Vad anser då du är det bästa att göra, för allas trevnads skull?

Om ni väljer att man skall låta tråden dö ut av sig själv (dvs tills folk tjafsat klart), men tjafset fortsätter - hur tycker ni då vi skall få slut på tjafset? Förslag mottages gärna.

Inga elaka eller tjafsiga kommentarer i denna tråd tack, bara svara på frågan. Inlägg som fortsätter kasta skit på andra kommer att raderas. Konsekvent och oavsett vem som skriver dem.

## Comment 1
Author: Ellinor Johansson

Jag röstade lås tråden.

Om tråden/inläggen är mycket personligt kränkande tycker jag att tråden ska tas bort.

## Comment 2
Author: Puzzel

Svår fråga jag vill både ta bort tråden, låta den dö ut och samtidigt tala om att man inte accepterar sådant beteende, så det vart annat allternativ för mig, fast själv klart om de gått alldeles för långt ska de tas bort.

## Comment 3
Author: Leonis

Tycker den som gör påhopp ska bli portad från forumet.

## Comment 4
Author: AusaBausa

tar man bort en tråd så blir det kanske tjafs om det och så startar nya trådar m mkt påhopp... bättre låta dem tjabba klart o skulle det vara riktigt otrevligt får de väl stängas av för alltid eller ett tag beroende på hur de betett sig.  
JÄTTE svårt!!!

## Comment 5
Author: sanne

Ta bort tråden. Tråkig stämning förstör väldigt mycket.

## Comment 6
Author: VeronicaP

Jag tog lås tråden , men innan man gör det så kan man ju alltid varna att skärps inte tonen så låser vi den el något sådant.

Men det är jättesvårt det där för ibland är det faktsitk bättre att bara låta den dö ut för oftast så tröttnar folk på det och slutar att svara och då dör ju tråden av sig själv.

Ni sitter verkligen inte i någon lätt sits.

## Comment 7
Author: Annette

Jag valde ingen åsikt för jag gillar egentligen inte något av alternativen. Jag gillar inte att vi tvingas låsa eller ta bort trådar, jag tycker vi alla borde klara av att hålla diskussionerna på en sådan nivå så det inte behövs.

Det **GÅR** att argumentera för sina åsikter utan att det blir påhopp! Om vi allihop gör ett rejält försök med det från och med nu kommer vi att lyckas.

Trots allt är det ett fåtal trådar inom i stort sett samma ämnen som det alltid stormar runt.

## Comment 8
Author: Charlotte-J

Eftersom tyvärr en del trådar spårar ur emellanåt så kryssade jag i Lås tråden. Är det personangrepp eller man hänger ut vissa människor så tycker jag det ska tas bort. I övrigt tycker jag detta Forum är kanonbra!!

## Comment 9
Author: Daladis

Röstade "Lås tråden" -men håller med "1 och 8, att vid grövre påhopp ska tråden tas bort. //Erica

## Comment 10
Author: PP

Ärligt talat börjar jag bli rätt trött på allt tjafs om vilka som tjafsar med vilka och om vad...

Jag röstade på "låt tråden vara tills den dör av sej själv" för det tror jag är det bästa. Varför inte bara sluta kolla trådar man tycker "spårar ur" eller blir otrevliga - och kanske rent av fundera ett tag innan man svarar på något man tycker är provocerande. De som provocerar gör det ju av en anledning, även om det säkerligen finns de som gör det omedvetet oxå.

Forumet kan vara så bra: få svar på frågor, få nya synvinklar när man kört fast själv, informera om aktiviteter och liknande. Det finns många trådar som inte intresserar mej alls, men det är ju helt och hållet upp till mej att välja om jag vill läsa dem eller ej. Svårare än så är det ju faktiskt inte.

Jag tycker det är synd att det finns så pass många (enligt andra trådar) som känner sej ovälkomna och särbehandlade. Att låsa eller ta bort "heta" trådar tror jag inte får dem att känna sej mer välkomna.

## Comment 11
Author: Zigge-3

Jag röstade "låt tråden dö ut"

## Comment 12
Author: AnnaLundin

Jag tycker att man ska ta bort tråden, om inte annat så för att undvika att skrämma bort nya medlemmar härifrån. Det är väldigt otrevligt att läsa dessa tjafstrådar!

## Comment 13
Author: RebeckaKihlberg

Ta bort tråden. Av samma anledning som #12

## Comment 14
Author: Cattis

#12 Du är ju aktiv som moderator på fler ställen. Hur gör man som moderator på tex Bukefalos med liknande saker?

## Comment 15
Author: MrsM

Man behöver väl inte ta bort en hel tråd utan bara beskära vissa inlägg och markera att dessa passerat gränsen. Jag gillade detta forum för att det var fritt från anonyma påhopp och höll en trivsam, mänsklig ton, och hoppas det ska förbli så? Som moderator ska man inte be om ursäkt hela tiden utan bara hålla ordning i "klassen" utan att behöva argumentera så mkt själv![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif).

## Comment 16
Author: Benjamin

Jag tycker man ska ta bort tråden och varna de som gör personliga elaka påhopp. Räcker inte det tycker jag att de inte ska få behörighet att skriva mer. Jag tycker att det finns så mycket annat trevligt i livet som människor borde lägga sin energi på istället för att såra andra. Alla människor har helt enkelt olika referenser, erfarenhet och tycken. Det bör man acceptera tycker jag. Det är ju dessutom det som berikar ens eget liv. Det är min åsikt.

## Comment 17
Author: Ove-D

Håller med #15!!!!

/Karin

## Comment 18
Author: AnnaLundin

#14 Precis så som jag skrev... Dvs trådar som blir alltför tjafsiga kastas i papperskorgen på Bukefalos. Där låser vi trådar ganska sällan och då mest bara för att statuera exempel eller "utbilda". Eller möjligen när de precis bara har börjat spåra ur, för att förhindra att det blir mer.

#15 Det är tyvärr så att sajtvärdar och medarbetare inte sitter här dygnet runt och håller koll. Ibland kan en tråd spåra ur så till den milda grad att det tar alldeles för lång tid att radera de urspårade inläggen. Vi måste nämligen radera dem ett och ett... Och då är det ju enklast att slänga hela tråden.

Sen kan "kasta tråden" vara ett sätt att just utbilda, att folk kanske lär sig att om de inte kan hålla sig till de givna skrivreglerna så försvinner deras trådar....

(tillägg: Jag är ju sajtvärd på ponnytrav ifokus, alltså inte inblandad här på shetlandsponny ifokus - mer än som aktiv medlem... :D)

## Comment 19
Author: Cattis

#19 Inte behöver ni väl heller förklara er hela tiden för dem vars trådar slängs/låses? Ni ser bara till att reglerna följs och sen är det inget mer tjafs om den saken? Eller har jag missat ngt?

## Comment 20
Author: AnnaLundin

#20 Nej, vi behöver inte förklara oss, dvs det finns inget som helst krav att vi gör det men det sker ändå ibland.  
Jag skickar PM med förklaring ibland, om det är en ny användare, ett konstigt gränsfall eller nåt sånt. Och låser jag en tråd så finns det i princip alltid en förklaring till det i något av de sista inläggen. Ibland är det någon annan som skrivit ett inlägg som talar om att tråden är felplacerad eller nåt, så att jag inte behöver skriva samma sak en gång till.

Oftast går det att gissa sig till orsaken om man bara läser reglerna ordentligt....

## Comment 21
Author: Cattis

#21 Ok, tack för svaren!

## Comment 22
Author: Kratern

Håller med #10 Låt den vara tills den dör ut.

Man väljer ju själv vad man vill läsa/svara på.

## Comment 23
Author: Marta

Trådar som spårar ur, talar ju även dem ett tydligt språk.

## Comment 24
Author: Jess

Ta bort tråden om innehållet är kränkande.

## Comment 25
Author: Asagard

Jag röstade för att låsa tråden. Låt sedan de som tjafsar göra upp privat, istället för att vi andra ska behöva sitta och läsa alla dessa påhopp.

## Comment 26
Author: Ulla L

Jag följer med intresse vad som skrivs på Forum varje dag och tycker det är både kul och intressant, och man får faktiskt en hel del goda tips och idéer. Men tyvärr blir det ju en del onödiga, insinuanta slängar här och var. Om man känner sig träffad ligger det kanske något i det, (och kan måhända vara en tankeställare?) - och om inte undrar jag om det inte är bäst strategi att helt enkelt ignorera angreppet. Man vet ju bäst själv vad man sagt eller gjort.

Alla har förvisso rätt till sin egen åsikt, men inte att framföra den på ett respektlöst eller agressivt sätt - vilket lyckligtvis är väldigt ovanligt här!  Jag tror att det bästa är att ignorera "tjyvnypen" helt enkelt, och tiga ihjäl det upppseglande grälet. Ingen respons = ingen idé att tjafsa, eller hur? Sen kan man ju i sin egen kammare tänka vad man vill ...

Så jag klickade på "låt tråden dö ut"

Vårliga hälsningar från Ulla, och god fortsättniing på påsken!

## Comment 27
Author: Ahnna

Jag svarade "ingen åsikt" för jag kan inte bestämma mig. Blir man påhoppad eller ifrågasatt så vill man ju ha sin chans att förklara sig. Tas tråden bort eller låses så hinner man kanske inte svara på anklagelserna/frågorna. Samtidigt som en tråd som man låter vara kan spåra ur tio gånger om innan tjafset är uppklarat. Så jag är kluven.

## Comment 28
Author: AnTeX

Jag Röstade på annat alternativ...

ifall det blir påhopp på andra medlemmar i trådarna så plockar man bort dem inläggen... och ifall de fortsätter så låser man tråden

## Comment 29
Author: Charlotte-Aveback

Jag tycker att vi (medlemmarna på detta forum) skall uppträda mot varandra så som vi skulle ha uppträtt ifall vi hade träffats öga mot öga på t.ex. en konferens. Det skall inte vara någon skillnad bara för att kommunikationen här sker elektroniskt och vi sitter "skyddade" i hemmets lugna vrå.

Jag tycker också att de som kränker eller gör påhopp bör få en varning via PM. Fortsätter det tråkiga beteendet trots detta så bör de ev. stängas av från forumet. Det får inte vara så att ett litet fåtal får förstöra för den stora massan.

Eftersom det finns många unga medlemmar som dagligen besöker forumet så tycker jag att vi vuxna skall ta ett mycket större ansvar och visa hur man uppträder och hur man uttrycker sig mot varandra.

## Comment 30
Author: bonde

Jag valde ta bort tråden, men är lite kluven. Kanske räcker det med att låsa tråden. Sista inlägget i en låst tråd bör vara varför den låses.

## Comment 31
Author: SofiaChristina

Jag röstade:Ta bort tråden.Man blir bara trött och besviken på endel som nästan går inför att förstöra ett  annars kanon trevligt forum

## Comment 32
Author: Annette

#27 och #30 tänkvärda ord, tycker jag.

## Comment 33
Author: moa

Jag valde att man ska låsa tråden men tycker precis som andra att om det är mycket personangepp och elaka ord så kan man lika väl ta bort tråden.

## Comment 34
Author: Ann-Christine

Jag röstade på "Låt tråden dö ut".  
Ta bort det inlägg som gått över styr är min lösning om problemet uppstår.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Låt tråden bara dö ut, är den så ointressant och tråkig då sköter sig resten av sig självt...

## Comment 36
Author: [Borttaget]

jag svarade "ta bort tråden" men är som någon skrev tidigare lite kluven. förekommer det påhopp eller är en agressiv ton i något inlägg läser jag inte mer, och svarar inte heller.  
  
tyvärr har jag själv blivit något avskräckt till att skriva ibland då jag tycker det kan låta väldigt illa i vissa trådar.  
jag är ju här för mitt intresses skull, och vill veta hur andra gör!  
  
jag säger inte att hur jag gör med mina hästar är det enda rätta, utan lyssnar glatt på andras erfarenheter och kan prova på nytt om det verkar passa mig. sedan finns det många områden jag är helt novis på och behöver MASSA hjälp! det viktiga är att JAG har roligt TILLSAMMANS med mina välmående hästar

## Comment 37
Author: ElisabethA

Lås tråden! Smutskastning hör inte hemma på ett forum!

## Comment 38
Author: Sehvrin

Ge en eller två varningar, om tråden fortfarande är urspårad så lås (beror iofs hur pass hård smutskastningen är, att ta bort tråden är också ok eller i vissa fall bättre)

## Comment 39
Author: Madelene_Udd

Jag valde annat alternativ därför att jag anser att man bör ha sitt riktiga namn som användarnamn. Då tänker folk sig för lite mer tror och hoppas jag! Att uppge sitt namn anser jag är ett tecken på att man är seriös och står för vad man tycker och att det finns presentationstrådar tycker jag inte riktigt fyller den funktionen.. Kan man skriva vem man är i presentationen kan man väl lika gärna ha sitt namn som användarnamn så blir det enklare för alla parter...(dvs mig och alla andra som undrar vem ex daladis är) Dessutom är det trevligt att känna folk till namnet så att man kan pratas vid om man möts på utställning, årsmöten och annat.

I övrigt anser jag att man skall låsa trådaen och ev. i grova fall slänga ut den som skriver kränkande. Tänk också  på att om det är två personer som disskuterar och fler inte är delaktiga kan man ta diskussionen via PM.

Häls Madde

PS. Daladis, ta inte illa upp jag tog bara ditt namn som exempel.![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif) DS

## Comment 40
Author: Mulla

Jag röstade lås tråden, tror inte att något direkt kan lösas via nätet. Bättre att ta det via telefon eller öga för öga. Jag tror att ALLT kan missuppfattas när man skriver, och iallafall när det gäller diskutioner man känner igen sej i eller gällande tex. ett sto man gillar, känner, har en avkomma etc. , då vänder man gärna taggarna utåt direkt... Måste tillägga att jag gillar den här sidan, den är lärorik!

## Comment 41
Author: Ove-D

För att hålla god stämning, oavsett om det är på ett forum eller möte, tycker jag att det som blir angrepp TAS BORT. För även om tråden låses kan ju användare läsa det och känna av den negativa stämningen... Eller tänker jag helt fel?

/Karin

## Comment 42
Author: Charlotte-Aveback

#43: Jag tycker det ligger mycket i det du säger för de låsta trådarna ligger trots allt kvar och "lyser" med sin otrevlighet. Jag känner här främst en oro för våra yngre samt nyare medlemmar och dessa trådar är tyvärr inga goda förebilder för hur man uppträder mot varandra.

## Comment 43
Author: Ove-D

#44 precis!  /Karin
