# avvänjning...
Author: susanne-s

Jag har ett ettårigt sto som varit ifrån sin mamma 1 månad kan dom gå ihop nu eller är det för tidigt?  
Dom har endast sett varandra på håll under dessa veckor och inte ropat på varandra alls nu på slutet.

## Comment 1
Author: Annette

Jag skulle prova och se.

## Comment 2
Author: susanne-s

Prova..??  
Om hon får dia är det förtidigt..är det så du menar eller..?

## Comment 3
Author: Annette

Endel ston låter ju fölen dia igen. Mina har inte gjort det, så det har funkat att släppa ihop dom efter en månad. Men om den tillåts dia skulle jag ha dom åtskilja ett tag till.

## Comment 4
Author: susanne-s

Tack då provar jag.

## Comment 5
Author: sanne

Skiljde ston och föl ett par veckor och nu går dom ihop igen, det går jätte bra, tryggheten med att ha mamma finns ju men ingen tendens att dia.

## Comment 6
Author: maysod

Brukar räcka bra med en månad. Satte just tillbaka Akleja till sina döttrar, ettåringen provade att ta sig en slurk men det ville inte mamma, så då är det lugnt.

## Comment 7
Author: VeronicaP

Jag har haft ett sto som gärna tog emot sitt föl igen även om de hade varit delade i en månad om hon inte var dräktig igen.  
Så jag säger som de andra du får prova och se.

## Comment 8
Author: susanne-s

Nu har jag satt ihop dom och det gick jättebra, mamma sparkar undan "fölis" men skyddar henne mot dom andra i hagen.  
Tack för alla svar!

## Comment 9
Author: Annette

Vad bra ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Ska också sätta tillbaka mina ettårston nu. En kommer gå med mamma igen men då har hon nytt föl o förhoppningsvis håller "storasyster" borta :-)

## Comment 11
Author: RebeckaSvensson

Skiljde mitt ministo och hennes föl och när jag släppte ihop dem nga månader senare så tillät hon fölet att börja dia igen, likadant med mitt halvblodet som hade föl för ett antal år sedan. Olika det där.

## Comment 12
Author: AnnaLundin

Min åsikt ifrågan är att om mamman inte är dräktig så gör det inget om avkomman börjar dia litegrann igen. Det viktigaste är ju att de lär sig att vara ifrån varandra.

Är stoet dräktigt på nytt så bör man vara mer noggrann att se till att avkomman inte fortsätter dia, så att inte nästa avkommas råmjölk redan är uppäten vid fölningen... För även om det i normalfall är så att stoet stöter bort ettåringen vid sidan, så finns det faktiskt undantag även från den regeln.
