# Linda shettisar :)
Author: Malvahornquist

Hej, Kan man linda Shetlandsponnyer? Jag har en Shetlandsponny som är 6-7 år gammal.![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Maliiin

Varför skulle du inte kunna det? ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag lindar min shettis när vi kör. Ibland har jag benskydd istället. Det enda man ska tänka på är att man nog får klippa av lindorna lite annars brukar de bli för långa.

Eller så köper man ponnylindor på endast ett par cm breda. Finns bl a på Sharpman :)

## Comment 2
Author: Malvahornquist

Jag har ponnylindor, men de är inte flice och jag har inget under behöver jag det? ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: Maliiin

Jag lindar alltid med paddar under. Vissa lindar utan paddar när de lindar med fleecelindor.  
Men är det annat än fleece ska du absolut använda paddar. Annars kan de bränna :)

## Comment 4
Author: cinna

Är det elastiska lindor du har ska du \*alltid\* ha paddar under lindorna.  
Om du är det minsta osäker på hur man lindar gör du bäst i låta någon som är duktig visa dig hur, annars gör lindorna mer skada än nytta.  
Benskydd är mycket enklare att använda... ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: Malvahornquist

Jag kan linda men jag har en padd hemma som jag ska ta till stallet och börja använda. Men jag har bara två tror jag ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Elr ska jag ha det på bakbenen också? Men jag har fleace lindor, men jag är lite rädd för att de är förstora ![Obestämd](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 6
Author: cinna

Då undrar jag varför du ska linda benen?

Eftersom du tydligen håller på att rida in din häst, så borde den inte gå så pass ansträngande pass att den behöver stöd av lindor.  
Stryker han sig, eller om du är rädd att han ska snubbla och göra sig illa vid träning finns det jättebra benskydd istället.

## Comment 7
Author: Malvahornquist

Ja men hur mycket man de kosta? ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: cinna

Här har du en variant som jag personligen tycker om och använder:

http://ponnybutiken.noxshop.se/?category\_id=81&item\_id=Bensk101

Senskydd/Strykkappor brukar väl ligga lite högre i pris, typ 250 tror jag.

Edit: Hittade en länk:

http://ponnytravprylar.e-butiken.se/benskydd

Perfekt att önska sig i julklapp ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: Aribigga

Det är jätteviktigt att ha padd under lindor som inte är av fleece! De kan få hemska brännsår på benen annars.

Här är en bra artikel:

[http://ridsport.ifokus.se/articles/4d714f86b9cb462233061d0e-sa-lindar-du-hastens-ben#articles-2](http://ridsport.ifokus.se/articles/4d714f86b9cb462233061d0e-sa-lindar-du-hastens-ben#articles-2)

## Comment 10
Author: Malvahornquist

Men vart ligger de afärerna? Vet ni det? För jag bor i Skåne Kristianstad![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 11
Author: Maliiin

Om du har en shettis på över metern så kommer den förmodligen inte att kunna ha Globus neopreneskydd. De testade vi på våra shettisar (102 cm) och vi fick inte ens om dem om benen. Och då är de ändå inte särskillt grovbenta.

Jag rekommenderar senskydden från Catago. De använder vi. De är väldigt prisvärda skydd och du kan hitta dem på t.ex Charlies häst och hund om du googlar på det.  
De har dessvärre inte bakskydden till shettis. Men fram iaf..

## Comment 12
Author: Malvahornquist

Men vart ligger det? ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: Maliiin

Charlies Häst och hund ligger i Jönköping och Vetlanda. Men det går att beställa via deras nätbutik. Googla så hittar du.

Hur stor är din shettis?

## Comment 14
Author: SofieN

Skulle avråda dig ifrån att linda faktist om du inte är väldigt bra på det. Om behovet finns är det bättre att du använder benskydd.

## Comment 15
Author: Malvahornquist

Jo, jag vet inte hur stor han är, han är ju inte min men jag kan mäta honom. Jag kan nog hitta några benskydd.
