# variation på motion
Author: sofiek90

I brist på fantasi undrar jag hur en vecka på era ponnyer/eran ponny ser ut? Jag behöver lite tips och ideér på vad jag kan göra med min lillgrabb.

## Comment 1
Author: Aribigga

Måndag: Vila

Tisdag: Joggingtur eller promenad

Onsdag: Joggingtur, tömkörning, promenad eller körtur

Torsdag: Vila

Fredag: Körtur

Lördag: Körtur

Söndag: Körtur

Det är mitt mål i alla fall, men ibland kommer livet mellan och då blir det annorlunda. Är jag fruktansvärt omotiverad så blir det promenad. Är jag riktigt motiverad så tömkör eller kör jag på banan.

## Comment 2
Author: Totte Trumpet

Vi har satt upp en egen agility bana, det är bara din fantasi som sätter gränser på vilka hinder du kan hitta på ![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

vi har en pall de går upp på, vipp bräda(en skiva med en stängsel stolp under), små hinder att hoppa över så som bommar, dunkar, däck, en matta att gå över etc.

Och vi har jätte kul och det är minst lika roligt att bygga hinder ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Bilden är på lilla Ture (minishettis) in action !!!

## Comment 3
Author: sofiek90

#1 Mycket körning :) Det är en av de sakerna som ponnyn älskar men han är ju under igångsättning ännu och ska ta det lugnt. ;) Jag körde en tur igår i skritt och det gillade han men jag ska inte tänja på gränserna för mycket. Vad är det du tränar i tömkörningen? Och i körningen?

#2 Agility har vi tränat massor, även åkt iväg på träningar samt tävlat. Jag har i nuläget ingen mäjlighet att bygga/sätta upp hinder så agilityn ligger på hyllan just nu. Han är för övrigt stencool och fixar alla hinder, möjligtvis är det däcket som är jobbigt men det brukar gå bra så jag vill inte tjata ut det.

## Comment 4
Author: SandraO

Har inget exakt upplägg per vecka. Men kör minst 2 dagar i veckan, då är det mest jogging hela rundan. Tömkör på volt/markarbete. Ca 20-30 minuter. 1-2 ggr per vecka. En dag brukar vi bara ut och promenera och en dag hat vi börjat lastträna på. Ibland någon lätt träning efter det. Oftast lite lydnadsträning hemma! Nu över sommar halvåret är det betydligt mer träning än under vintern!

## Comment 5
Author: Silenos

Agilitybanan står alltid framme här. Hästarna rids i varierande grad av barn i åldrarna 3-10 år , så det blir varierat mellan "ponnyrundor" och lite mer krävande ridning. Alla hästarna är inkörda och körs någon gång/vecka också.

## Comment 6
Author: Aribigga

#3 Ja han är ju min körponny ;) Det är det han tycker bäst om. En ridhäst rids ju i princip bara?

När jag kör ut så är det mest skritt och trav. Vi gillar att "lunka" runt så att säga. Ibland hittar vi en grusväg som man kan öva lite galoppfattningar på ( jag övar mycket på att sakta av från galopp också då vi höll på att köra på mamma en gång i galopp ![Skäms](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms"))

När vi kör på banan så börjar jag alltid med mjukgörande, mycket volter och serpentiner hit och dit, kör man rakt fram på väg så ofta som vi gör känner jag att det är viktigt att öva det. Är han mjuk och fin så övar vi ofta tempoväxlingar och galoppfattningar och avsaktningar.

Tömkörning är ungefär samma sak, men istället för tempoväxlingar övar vi sidvärtsrörelser om han känns mjuk och fin. Kan även hända att han får trava över bommar på böjt spår.

Man kan ju faktiskt köra lugnt om han är under igångsättning? Skritt är en jättebra gångart som folk verkar tycka att man bara kan värma upp och varva ner med ![Obestämd](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 7
Author: brittlouise

Jag kör mina shettisar någon dag, någon går då med på släp.

Ena stoet rids mest och de dagar jag ej har så mkt tid cyklar jag med dom en och en en runda och har hunden med så blir alla glada o motionerade.

## Comment 8
Author: sofiek90

#6 Nehe då, en ridponny kan allt göra annat än att ridas också. Tömkörning är ju ett jätte bra sätt som komplement till ridningen.![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Wiktor var ju tänkt som körponny från början och det är han ju i grunden, men en eller två dagar i veckan är han ridponny när småtjejjerna "bråkar" om vem som ska rida (båda får rida lika mycket). Han är väldigt omtyckt, min lilleman och får väldigt varierad träning (vilket även behövs, för han tröttnar fort!) eftersom han haft både ett och två problem tidigare samt att om han inte får arbeta blir han odräglig att hantera..

Ja, jag körde honom en tur i skritt. Det jag menade var att jag ska inte tänja på gränserna och köra för mycket. Nu blir det en tur till på onsdag i skritt och på torsdag ska han gås igenom med värekamera. Han ska sättas igång Mycket försiktigt och långsamt och efter 2 månader av promenader varvat med vilodagar är vi båda trötta på att bara gå rakt fram ![Tungan ute](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Hur ansträngande är det för en häst att gå på serpentiner? Det är arbete i skritt som gäller oavsett om vi är i paddocken eller på ridvägarna. Även om det går lååååångsamt. Bomarbete i skritt kan väl inte vara sååå jobbigt? Hjälpte en tjej i stallet idag när hon red och de övningar hon gjorde kan jag ju göra på töm i skritt..

## Comment 9
Author: sofiek90

#5 Jag har som sagt ingen möjlighet till agility just nu, men dyker en tävling eller träning upp så åker vi iväg på den. Det har inte varit några problem innan att göra agility en gång o året och då på tävling.. Vad gör hästarna när de rids mer krävande?

## Comment 10
Author: Aribigga

#8 Klart dem kan göra annat. Det var inte det jag menade, utan att det är väldigt sällan jag hör en människa som har en ridhäst/ponny säga: "Jag ska ut och cykla med min häst." "Vi tar en promenad idag." Möjligtvis då tömkörning eller longering. Man varierar ridningen istället för att variera sättet man motionerar på. Det är självklart inget fel med det.

Har han varit skadad? Serpentiner kan jag inte tänka mig är så ansträngande men jag är tveksam till bommar om han nu varit skadad. Jag vet inte riktigt kanske bäst att höra med din veterinär? ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: sofiek90

#10 Det vet jag flera som gör, inte cyklar men promenerar, longerar, tömkör och även några st som kör. ;)

Jag skickar PM till sig, allt behöver inte tas här. Tråden är ju till för tips om vad jag kan variera hans dagar med. :)

## Comment 12
Author: Aribigga

#11 Då är det väl bara jag som missat det...

Tänkte bara om det är igångsättning efter en skada så kan det ju vara bra att veta om det är något som man ska undvika i motionsövningar men efter ditt pm så tror inte jag att gå över lite bommar är farligt med tanke på hur mycket ni har promenerat.

## Comment 13
Author: sofiek90

#12 Eller så bor du i fel del av landet ;)

Jag ville dela veta vad andra gör och ha tips på olika saker att göra med ponnyn. Bomarbete är enligt lilleman väldigt roligt och det går att variera väldigt mycket. Vi har bara gått på asfalt eller på grusvägar, så inte i skogen eller så alls. Men tror du bomarbete är okej, så testar jag. Det blir ju inte varje dag ändå, eftersom han är ridponny, promenadponny, körponny och sällskapsponny också. :)

## Comment 14
Author: Wida

Har en 1-åring som lever livet på sommarbete nu, men en "vanlig" vecka ser ut ungefär såhär:

måndag: mys

tisdag: promenad

onsdag: träns-träning

torsdag: vila

fredag: enkel träning i paddocken

lördag: promenad

söndag: vila, tränsträning

## Comment 15
Author: sofiek90

#14 okej ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
