Katalog - Färgelanda 2009
Shetland Västs "Uddevalla-utställning" är i år förlagd till Färgelanda Ridhus och datumet är den 7 juni, med start kl 9.00. Domare är Lars Gerth och katalogen innehåller 71 ponnyer.
Klass 2
1. Tomtebos Selma
e. Kompis Zetor RS 452
u. Tomtebos Oblesse
Klass 3
2. Rosängens Wiking
e. Capone-Fire RS 252
u. Wilma RS 5164
Klass 4
3. Hönsetorps Catania
e. Kyllemos Eros RS 403
u. Kyllemos Athene RS 4720
4. Gapona
e. Capone-Fire RS 252
u. Nords Grace RS 3204
5. Mysan
e. Smocky RS 351
u. Moa RS 4375
6. Princess Nala
e. Joytoy v.st. Berknes RS 503
u. Jessy v.d. Wilgenkamp
7. Tomtebos Roxina
e. Kompis Zetor RS 452
u. Kompis Xabrina RS 4974
8. The pick of Destiny
e. Giovanni vom Silbersee
u. The Eternal Flame RS 5838
9. Slättens Via e. O´Regen v.d. Kleine Tip RS 488 u. Slättens Arielle RS 4776 Struken
Klass 5
10. Kaprifolens Amigo
e. Gläntans Fogde RS 392
u. Dockan RS 5594
11. Sollidens Belzebub
e. Jozo RS 387
u. Paola v. D.S.
12. Skattens Crater
e. Skattens Crut RS 330
u. Björklundas Jasmine RS 5179
13. Max
e. Roson RS 329
u. Hagalyckans Carolina RS 4815
Klass 6
14. Haganäs Grace Kelly
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Almnäs Gaia RS 3849
15. Mirabelle
e. Flinta af Jäboruder RS 358
u. Isabelle 4 RS 2360
16. Tindra
e. Seaspur Custard Cream RS DK424
u. Tamara
Klass 7
17. Avec
e. Junibackens Martini RS 427
u. Qvinn RS 5514
18. Elsängens Oupz
e. Allgunnens Sorro RS 337
u. Manilla RS 5183
19. Van Gogh
e. Lyckebo Al Capone
u. Kärlingehults Vilett
20. Zatopek af Jäboruder
e. Ranger v. Bromishet NL-S.081891
u. Stranduff Valerie NL-S. 0112730
Klass 8A
21. Emmeros Amulett
e. Hamras Fridolf RS 266
u. Emmeros Diamant RS 225
22. Enya
e. Ytterhalls Kanon RS 380
u. Skattens Esmeralda
23. Haganäs Europa
e. Ytterhalls Mistral
u. Furunäs Elona
24. Skråröds Leonesse
e. Almnäs Etapp RS 305
u. Smevallens Guinevere RS 5525
25. Gläntans Polette
e. Valentijn v.d. Amstelhof RS 260
u. Furunäs Paulina RS 1372
26. Giljans Yadira
e. Lyckebo Ferro
u. Prunella af Jäboruder
27. Yazz Girl af Jäboruder e. Smevallens Royal RS 331 u. Lucky Girl v.St. Wainum Wisholt Sruken
28. Zinnia af Jäboruder e. Nocturne af Jäboruder RS 406 u. Iris v.d. Pelgrim NL-S. 114283 Struken
Klass 8B
29. Emmeros Chansa
e. Hamras Fridolf RS 266
u. Emmeros Nicole RS 4202
30. Frozza
e. Jozo RS 387
u. Hamras Fröken RS 3743
31. Lamilla
e. Ekekullens Athos
u. Lorka
32. Färjbackens Mitzy
e. Zorry RS 419
u. Sandbackas Miracel
33. Junibackens Molly
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Kyllemos Anemone
34. Otéa
e. Lucky Look RS 454
u. Octavia af Jäboruder RS 4841
Klass 9
35. Junibackens Picasso RS 541 e. Jolly Roger of Marshwood RS 215 u. Lavendel RS 4972 Struken
Klass 10B
36. Happy Zorry
e. Back to square one RS 395
u. Lundabo Happiness RS 3709
37. Bluemull Niven
e. Newton v. Dorpzicht NL-S.0000745
u. Knock Juliette SPSB 12454
38. Opal
e. Vinjett RS 414
u. Orisha LMN RS 5425
Klass 11
39. Hamras Hurricane RS 478
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Hamras Amapola RS 4148
40. Hurry Up of Eastland RS 540
e. Helwin of Transy SPSB 3910
u. Rose Star of Thanet
41. Emmeros Jubilar RS 517
e. Hamras Fridolf RS 266
u. Almnäs Colette RS 2901
42. Legal RS 519
e. Center RS 322
u. Epala RS 450e0
43. Oskar RS 433
e. RCenter RS 322
u. Ilona RS 3376
Klass 12
44. Tomtebos Oblesse
e. Kompis Yrrol RS 435
u. Tomtebos Fanny RS 3318
Klass 13A
45. Emmeros Dianah RS 4564
e. Hamras Fridolf RS 266
u. Almnäs Colette RS 2901
46. Elein RS 5286
e. Dalton v.d. Voorstraat RS 268
u. Furunäs Paljette RS 1196
47. Junibackens Four Roses RS 5899
e. Furunäs Jotex RS 378
u. Furunäs Ninette RS 5271
48. Hilda RS 5749
e. Componist v.d. Römer
u. Furunäs Evita RS 3060
49. Svedbackens Julia RS 4350
e. Furi v.d. Vier Hoeven NL-S.80252
u. Jouke v.d. BolsterRS 4228
50. Nadja af Jäboruder RS 4526
e. Frastan v. Dekema RS 333
u. Josje v.d. Molendijk RS 3789
51. Natasja v. Ramsburg RS 5742
e. On the Rocks of Marshwood NL-S.808208
u. Jacinta v. Geldersoord NL-S. 114159
52. Nancy v.St. Olyhof RS 4525
e. Duco v.St. Rosita d. Heegh NL-S.1071
u. Charme v.St. Olyhof NL-S. 101381
53. Prunella af Jäboruder RS 5004
e. Castor v. Bunswaard RS 247
u. Just Me v.St. Wainum Wisholt RS 3396
54. Sjaantje v.´t Kleine Weitje e. Newton v. Geldersoord NL-S.0813493 u. Ovita v.´t Kleine Weitje NL-S. 0131268 Struken
55. Skattens Sissy
e. Skattens Crut RS 330
u. Highwood Serenity
56. Tulip Rose af Jäboruder RS 5642 e. Nocturne af Jäboruder RS 406 u. Lady Roos v. Geldersoord RS 4817 Struken
Klass 13B
57. Kaprifolens Barbie
e. Farino RS 291
u. Dockan
58. Caramell
e. Stjernens Gambler DK-SH 403
uttt. Cindy RS 5365
59. Emmeros Diamant RS 5225
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Hamras Finess RS 3630
60. Smevallens Guivenere RS 5525
e. Capone-Fire RS 252
u. Avalone RS 4034
61. Gunne Stjärna
e. Chaplin RS 164
u. Hanna RS 1518
62. Karamell
e. Let´s try again RS 375
u. Daydream RS 3343
63. Lillasyster Yster
e. Son of Gold RS 428
u. Zantana RS 5102
64. Slättens Madicken RS 5396
e. Slättens Madgic II RS 386u. Slättens Ida RS 4531
65. Kyllemos Nike RS 5907
e. Skäpperöds Jason
u. Kyllemos Aniara
66. Moa RS 4375
e. Paulus RS 251
u. Fideli RS 2855
Klass 14B
67. Fairy Fluter
e. Fairy Gilder SPSB 3716
u. Fairy Fern SPSB 12128
Klass 15
68. Afrodite RS 3101
e. Mässeboda Rossman RS 163
u. Sara
69. Isabelle 4 RS 2360
e. Gunhults Pedro RS 174
u. Libelle RS 2100
70. Kompis Nina RS 2850
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Kompis Helga RS 1732
71. Stranduff Valerie RS 6035
e. Quadrille of Brindister SPSB 3960
u. Stranduff Vieda NL-S. 11277
Slättens Via är struken.
Så vi kommer bara med 1 häst i morrn
Tyvärr blir alla våra strukna pga mitt förbaskade ryggskott
I klass 8 år det Yazz Girl af Jäboruder och Zinnia af Jäboruder och i klass 13 Tulip Rose af Jäboruder samt Sjaantje vd Kleine Weitje.
Lycka till alla andra som ska dit
Lycka till alla som skall iväg.
/Therese.
Medarbetare på Arabiska Fullblod och Westernridning iFocus
Är det någon som vet hur lång utställningen beräknas ta på ett ungefär?
det kan man inte säga riktigt, det kan ta allt från 5 min till 20 min per häst, alla domare dömmer olika så räkan med hela dagen oavsett !
Lycka till alal som ska visa i morgon!
Lycka till i morgon!
Tacka vet jag att bada väluppfostrade valacker . Men nu står de iaf resklara, de båda tanterna som skall med i morgon.
Tråkigt med så många strykningar, när man själv hade anmält och blev nekad pga för många anmälda hästar . Vet att det var fler än jag som blev nekad plats….
Tycker man borde blivit erbjuden "reservplatser" vid strykningar, kanske något som kunde bli verklighet i framtiden???
#9. Det är nog en fråga för SSS, lokalföreningarna följer som bekant deras regler.
#10 Jag fick ju komma med då det var andra som hade strukit sig innan programmet trycktes och jag var den som stod först i tur förstod jag det som , men är tyvärr tvungen att stryka Slättens Via pga olika omständigheter . Men vi åker dit med Madicken .
Bluemull Niven är oxå struken!
Men Harry är badad och klar!
Oupz är/var också nybadad men fann det för gott att återställa pälsens skyddande innehåll av sand och jord så det blir nog en lång natt med lite sömn.
#11 Va?? Så du menar att du fick komma med i efterhand?? Hm, blev du tillfrågad då eller ringde du själv och kollade upp saken? Ska inte samma regler gälla för alla?
Jag ringde och pratade med utställningsansvarig igår för att ev. få komma med nu när det var så många strykningar. Hon sa att det inte var möjligt till efteranmälningar eller byte av häst enligt regelboken?? Då tycker jag det är märkligt att du kunde få med dina hästar i efterhand när man märkte att det blev strykningar.
Naturligtvis roligt för din skull att du fick vara med men som sagt, då följde man ju inte regelboken i ditt fall, eller??
Lycka till allihopa idag. Speciell lyckospark till Petra och nr 58 Caramell .