Katalog - Köping 2006
Den 5 augusti har Shetland Nord utställning i Köping. Domare är Annika Strindgård och Arne Emanuelsson.
Klass 1 Hingstföl
7 st. Domare: Arne Emanuelsson
1. **Upplunda Amors Pil
**f: Skäpperöds Jason RS 285
m: Amelie RS 2722
mf: Galax RS 138
2. **Delight av Friheten
**f: Epol RS 371
m: Kolviks Decibell RS 4138
mf: Gunhults Pedro RS 174
3. **Berges Enzo
**f: Vincent RS DE350408297
m: Stina RS 4447
mf: Fridhems Algot RS 253
4. Hiawatha _Till Salu!
_f: Furunäs Bonzo RS 269
m: Mossagumman 38942887
mf: Wänga Fridolin RS 229
5. Hamras Kenzo _Till Salu!
_f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Hamras Amapola RS 4148
mf: Hamras Fridolf RS 266
6. **Noah Noah
**f: Rosengårds Gimmic NO-NPA 3372
m: Emmeros Alexandra RS 4794
mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
7. **Tunstas Wild Future
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Tunstas Wilde Fergie RS 5255
mf: Tunstas Domingo RS 297
Klass 2 **Stoföl
**8 st. Domare: Arne Emanuelsson
8. **Långbrosvedens Amfora
**f: Almnäs Flis RS 343
m: Vanity v. Bunswaard RS 2635
mf: Stelmor of Transy NL-S.342
9. **Ulriksbergs Ballerina
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Smedstorps Prima 38002143
mf: Roson RS 329
10. **Lundatorps Blond
**f: Epol RS 371
m: Bianca RS 4134
mf: Allgunnens Micko RS 259
11. **Tombo's Esmeralda
**f: Hector af Sörtå RS 399
m: Nyhagens Viola RS 5010
mf: Lyckebo Al Capone RS 304
12. **Gåva
**f: Sir Douglas RS 310
m: Hamras Gatzy
mf: Kasper RS 336
13. **Saga
**f: Sjöängens Rival RS 434
m: Nords Grace RS 3204
mf: Gläntans Jonglör RS 225
14. **Tindra
**f: Rosengårds Gimmic NO-NPA 3372
m: Tiara
mf: Jikas Sue-perStar RS 321
15. **Lindebys Troja
**f: Kanteborgs Sprite RS 271
m: Lindebys Tigra RS 5083
mf: Furunäs Sahib RS 243
Klass 2M **Stoföl Mini
**1 st. Domare: Arne Emanuelsson
16. **A Taste of Honey
**f: Design To Make a Difference RS 448
m: Almnäs Honey RS 3975
mf: Parlington Pimpernell RS 250
Klass 3 **1-åriga Hingstar och Valacker
**1 st. Domare: Arne Emanuelsson
17. **Trolldungens Carl-Alfred
**f: Fridhems Carl-Oskar
m: Mirina
mf: Karino RS 145
Klass 3M **1-åriga Hingstar och Valacker Mini
**1 st. Domare: Arne Emanuelsson
18. **Barny Boy
**f: Let's try again
m: Castlebrook Kirsty Krystal
mf: Helawi's Mighty Atom SPSB 3542
Klass 4 **1-åriga Ston
**3 st. Domare: Arne Emanuelsson
19. Hasselbos Galopada _Till Salu!
_f: Love Spring
m: Molly
mf: Almnäs Scurry RS 219
20. **Ulriksbergs Penny
**f: Sjöängens Rival
m: Smedstorps Prima
mf: Roson RS 329
21. **Promisehill Wildflower
**f: Joytoy v. St. Berknes RS NL806269
m: Wendy v.d. Riekshoeve RS 4547
mf: Paulus v.d. Blikhalm NL-S.801
Klass 5 **2-åriga Hingstar och Valacker
**2 st. Domare: Arne Emanuelsson
22. **Intro av Friheten
**f: Lukas RS 372
m: Furunäs Isolde RS 4289
mf: Furunäs Fernando RS 258
23. **Tunstas Vemil
**f: Jamil RS 169
m: Veronica v.d. Rochusstraat RS 1475
mf: Flash of Haybrake NL-S.668
Klass 6 A **2-åriga Ston
**6 st. Domare: Annika Strindgård
24. **Astella
**f: Hagdala Linus RS 379
m: Annelunds Aspirella RS 3932
mf: Garvis RS 157
25. **Aya af Sörtå
**f: Atlas af Sörtå RS 418
m: Norrskenets Amira RS 3110
mf: Furunäs Porfyr RS 222
26. **Dalsgårds Jonna
**f: Nocturne af Jäboruder RS 406
m: Furunäs Henriette RS 5129
mf: Roy v. Bunswaard RS 184
27. Trolldungens Pippi Bus _Till Salu!
_f: Fridhems Carl-Oskar RS 239
m: Trolldungens Petronella
mf: Chicago v.h. Woudal RS 300
28. **Lindebys Selma
**f: Furunäs Sahib RS 243
m: Lundabo Kismet RS 3325
mf: Watson v. Bunswaard RS 244
29. **Vectra
**f: Gunhults Pedro RS 174
m: Violetta v.St. Ruwaard RS 2011
mf: Nero v.d. Olde Maten NL-S.752
Klass 6 B **2-åriga Ston
**5 st. Domare: Annika Strindgård
30. **Tunstas Cleopatra
**f: Tunstas Domingo RS 297
m: Carisma RS 5005
mf: Ytterhalls Inferno RS 362
31. **Kölnäs Lhea
**f: Almnäs Flis RS 343
m: Kölnäs Angelick RS 2977
mf: Gletness Rockall RS 155
32. Trolldungens Miss Beauty _Till Salu!
_f: Fridhems Carl-Oskar RS 239
m: Mirina RS 3261
mf: Karino RS 145
33. **Rosenhagas Opera
**f: Hormesta Erik Viking RS 325
m: Rosenhagas Irene RS 5030
mf: Lakris RS 226
34. **Kryddgårdens Socker
**f: Kärlingehults Lorion RS 156
m: Annelunds Silke RS 2675
mf: Wärnanäs Magnus RS 80
Klass 6M **2-åriga Ston Mini
**1 st. Domare: Annika Strindgård
35. **Minimal
**f: Let's try again RS 375
m: Mindy RS 4907
mf: Parlington Pimpernell RS 250
Klass 7 **3-åriga Hingstar och Valacker
**6 st. Domare: Annika Strindgård
36. **Broängens Bam-Bam
**f: Ekot's Ghost RS 369
m: Pribett RS 1211
mf: Billy Boy RS 130
37. **Honnör av Friheten
**f: Lukas RS 372
m: Helfrida RS 3219
mf: Freeman of Marshwood RS 122
38. **Hamras Hurricane
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Hamras Amapola RS 4148
mf: Hamras Fridolf RS 266
39. **Risslas Lycos
**f: Love Spring RS 298
m: Zindy RS 2914
mf: Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
40. **Primör av Friheten
**f: Lukas RS 372
m: Smedstorps Primadonna RS 4827
mf: Roson RS 329
41. **Broängens St Anton
**f: Ekot's Ghost RS 369
m: Broängens St Anne
mf: Botvid RS 160
Klass 8 A **3-åriga Ston som ej fölat
**6 st. Domare: Arne Emanuelsson
42. **Clarinette
**f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
m: Casablanca RS 4674
mf: Capone-Fire RS 252
43. **Garbo
**f: Furunäs Jotex
m: Annelunds Garcia
mf: Plutus v. Dorpzicht RS 220
44. **Nords Indra
**f: Furunäs Jotex RS 378
m: Furunäs Irene RS 4280
mf: Furunäs Fernando RS 258
45. **Ekskogens Pebbles
**f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
m: Xenia v. Bunswaard RS 4251
mf: Stelmor of Transy NL-S.342
46. **Trixy v. Bunswaard
**f: Band of Transy SPSB 820269
m: Fixy v. Bunswaard RS 5144
mf: Oberon v.St. Volmoed NL-S.780
47. **Sörbys Xia
**f: Hormesta Erik Viking RS 325
m: Disa RS 3456
mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
Klass 8 B **3-åriga Ston som ej fölat
**7 st. Domare: Arne Emanuelsson
48. **Brunett av Friheten
**f: Lukas RS 372
m: Bianca RS 4134
mf: Allgunnens Micko RS 259
49. **Kilskogens Glamour
**f: Kanteborgs Sprite RS 271
m: Almnäs Gazette RS 3885
mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
50. **I am Alive
**f: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
m: Briss RS 4107
mf: Rosolio of Transy RS 63
51. **Madicken
**f: Tunstas Domingo
m: Östertorps Marina
mf: Senateur v.d. Veldstraat RS 194
52. **Tilia
**f: Hormesta Erik Viking
m: Sörbys Tuva
mf: Lakris RS 226
53. **Tina Liebas
**f: Kasper v. Vliek NL-S.664
m: Laura v.st. Polderzicht NL-S. 121498
mf: Carlos v. Heesselt NL-S.1048
54. **Wilma af Sörtå
**f: Hector af Sörtå RS 399
m: Fresia af Sörtå RS 5013
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
Klass 8M **3-åriga Ston som ej fölat Mini
**1 st. Domare: Arne Emanuelsson
55. **Tiffany af Jäboruder
**f: Östertorps Baron RS 230
m: Lambada v.St. Ankeveen Spar 38-96-0005
mf: Again v. Spuitjesdom NL-S. 85816
Klass 10 A **4-åriga och äldre Valacker samt Ej Rikstambokförda Hingstar
**4 st. Domare: Annika Strindgård
56. **Hamras Falcon
**f: Almnäs Flis RS 343
m: Hamras Amorosa RS 4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
57. **Gränje Kozmos
**f: Franz Zappa RS 393
m: Minimax Kim RS 4828
mf: Love Spring RS 298
58. **Pascall
**f: Jamil RS 169
m: Johanslunds Pinglan RS 2511
mf: Standsure Morning Glory RS 105
59. **Kämpelandets Pirelli
**f: Östertorps Baron RS 230
m: Kelly v. Diepenbroek RS 4783
mf: Fandor v. Kairos NL-S. 801427
Klass 10 B **4-åriga och äldre Valacker samt Ej Rikstambokförda Hingstar
**5 st. Domare: Annika Strindgård
60. **Fyrklöverns Corall
**f: Wänga Fridolin RS 229
m: Ginny RS 2159
mf: Senateur v.d. Veldstraat RS 194
61. Helmot _Till Salu!
_f: Firth Bracken RS 120
m: Nicole RS 3549
mf: Bonance v. Dorpzicht RS 255
62. **Emmeros Hero
**f: Dulex RS 110
m: Hamras Mysan RS 2309
mf: Hamras Killen RS 134
63. **Pigall
**f: Astor RS 73
m: Pyret
mf: Gletness Rockall RS 155
64. **Teddy
**f: Allgunnens Micko RS 259
m: Tessie RS 2106
mf: Gunhults Pedro RS 174
Klass 10M **4-åriga äldre Valacker samt Ej Rikstambokförda Hingstar Mini
**1 st. Domare: Annika Strindgård
65. **Love Doesn´t Ask Why
**f: Fridhems Elton RS 282
m: Fiefie v. Bright RS 2973
mf: Bright v. Uilenbroek NL-S.1000
Klass 11 **4-åriga och äldre Hingstar Rikstambokförda
**2 st. Domare: Annika Strindgård, Arne Emanuelsson
66. **Stjernens Epus RS 449
**f: Stjernens Opus DK-SH 382
m: Eldientje v.d. Pinkster DK-S 1790
mf: Zenith v. Stal Noord-Zuid NL-S. 940
67. **Äppelbo Findus RS 289
**f: Timothy v.St. Geerhof RS 200
m: Äppelbo Semla RS 1473
mf: Gletness Rockall RS 155
Klass 12 A **4-åriga och äldre Ston som fölat i år
**7 st. Domare: Arne Emanuelsson
68. **Emmeros Alexandra RS 4794
**f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Hamras Finess RS 3630
mf: Hamras Fridolf RS 266
69. Kolviks Decibell RS 4138 _Till Salu!
_f: Gunhults Pedro RS 174
m: Kolviks Denise RS 2543
mf: Elic of Transy RS 209
70. **Nords Grace RS 3204
**f: Gläntans Jonglör RS 225
m: Goudbl. v.St. Johanna RS 704
mf: Zadonis v.d. Papevoort NL-S.404
71. **Smedstorps Prima
**f: Roson RS 329
m: Almnäs Penny RS 1445
mf: Gletness Rockall RS 155
72. **Lindebys Tigra RS 5083
**f: Furunäs Sahib RS 243
m: Trolleby Aprikos RS 2994
mf: Almnäs Origo RS 198
73. **Nyhagens Viola RS 5010
**f: Lyckebo Al Capone RS 304
m: Ulaxi RS 2419
mf: Gletness Rockall RS 155
74. **Tunstas Wilde Fergie RS 5255
**f: Tunstas Domingo RS 297
m: Benita RS 4432
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
Klass 12 B **4-åriga och äldre Ston som fölat i år
**6 st. Domare: Arne Emanuelsson
75. **Hamras Amapola RS 4148
**f: Hamras Fridolf RS 266
m: Almnäs Colette RS 2901
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
76. **Bianca RS 4134
**f: Allgunnens Micko RS 259
m: Hokus Pokus RS 2654
mf: Assir RS 101
77. **Hamras Gatzy
**f: Kasper RS 336
m: Hamras Amorosa RS 4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
78. **Mossagumman
**f: Wänga Fridolin RS 229
m: Sabina RS 2753
mf: Erik v.d. Achterdijk RS 69
79. **Stina RS 4447
**f: Fridhems Algot RS 253
m: Giffy RS 1962
mf: Freddie RS 153
80. **Tiara
**f: Jikas Sue-perStar RS 321
m: Meppa RS 3546
mf: Roy v. Bunswaard RS 184
Klass 12M **4-åriga och äldre Ston som fölat i år Mini
**1 st. Domare: Arne Emanuelsson
81. **Almnäs Honey RS 3975
**f: Parlington Pimpernell RS 250
m: Almnäs Beauty RS 2773
mf: Parlington Pimpernell RS 250
Klass 13 A **4-åriga och äldre Ston som ej fölat i år
**7 st. Domare: Annika Strindgård
82. **Casablanca RS 4674
**f: Capone-Fire RS 252
m: Frallan RS 3026
mf: Furunäs Porfyr RS 222
83. **Hamras Easter
**f: Kasper RS 336
m: Hamras Amorosa RS 4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
84. **Almnäs Kitty
**f: Timothy v.St. Geerhof RS 200
m: Almnäs Fabiola RS 3439
mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
85. **Furunäs Kitty RS 5029
**f: Furunäs Fernando RS 258
m: Furunäs Roxette RS 2004
mf: Gletness Rockall RS 155
86. **Furunäs Ninette RS 5271
**f: Hormesta Erik Viking RS 325
m: Furunäs Ginette RS 3607
mf: Furunäs Fernando RS 258
87. **Trolldungens Petronella
**f: Chicago v.h. Woudal RS 300
m: Mirina RS 3261
mf: Karino RS 145
88. **Askö Tor-Gala RS 4140
**f: Galax RS 138
m: Askö Torflagg RS 2723
mf: Flagg RS 85
Klass 13 B **4-åriga och äldre Ston som ej fölat i år
**9 st. Domare: Annika Strindgård
89. **Alessi RS 4989
**f: Smevallens Arrogant RS 341
m: Annelunds Aspirella RS 3932
mf: Garvis RS 157
90. **Hamras Amorosa RS 4147
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Hamras Denise RS 3113
mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
91. **Diva
**f: Ringo RS 299
m: Mölltorps Myran RS 1670
mf: Feather of Marshwood RS 17
92. **Kölnäs Filippa
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Kölnäs Bellamy RS 3081
mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
93. **Junita
**f: Epol RS 371
m: Tanja v. Malenstein Putten RS 1954
mf: Eduard v.St. Rodichem NL-S.517
94. **Östertorps Marina RS 4628
**f: Senateur v.d. Veldstraat RS 194
m: Östertorps Darina RS 1400
mf: Lockinge Napoleon RS 111
95. **Molly
**f: Almnäs Scurry RS 219
m: Kärlingehults Olly RS 1992
mf: Bartje v. Bergharen RS 97
96. **Nina
**f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
m: Sanna RS 1182
mf: Claymore RS 109
97. **Ekskogens Rainy
**f: Frastan v. Dekema RS 333
m: Sjöängens Rubine RS 2985
mf: Amigo RS 171
Klass 13M **4-åriga och äldre Ston som ej fölat i år Mini
**2 st. Domare: Annika Strindgård
98. **Käpplinge Organza
**f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Skäpperöds Orchidé RS 3589
mf: Almnäs Scurry RS 219
99. **Skäpperöds Selene RS 5001
**f: Fridhems Elton RS 282
m: Skäpperöds Cleopatra RS 1450
mf: Abbe RS 158
Klass 14A **Rikstamboksförda Veteranhingstar, 15 år och äldre
**1 st. Domare: Annika Strindgård, Arne Emanuelsson
100. **Furunäs Bonzo RS 269
**f: Onyx v.St. Geerhof RS 204
m: Furunäs Petronella RS 654
mf: Rosolio of Transy RS 63
Klass 15 **Veteranston, 15 år och äldre
**6 st. Domare: Annika Strindgård
101. **Amelie RS 2722
**f: Galax RS 138
m: Golden Esay RS 1773
mf: Wärnanäs Magnus RS 80
102. **Älvåsens Beyla RS 3083
**f: Plutus v. Dorpzicht RS 220
m: Furunäs Pandora RS 938
mf: Rosafir of Transy RS 66
103. **Regnbågens Dimma RS 2624
**f: Senateur v.d. Veldstraat RS 194
m: Mona RS 1244
mf: Måne RS 115
104. **La Petite
**f: Östertorps Baron RS 230
m: Sonette RS 1771
mf: Drutten RS 135 mm: Tuttan RS 1058
105. **Annelunds Silke RS 2675
**f: Wärnanäs Magnus RS 80
m: Silvia v.d. Mariapeel RS 1310
mf: Nicky v.d. Hoek NL-S.741
106. **Vanity v. Bunswaard RS 2635
**f: Stelmor of Transy NL-S.342
m: Nevets Jamboree NL-S. 23446
mf: Baron of Marshwood SPSB 1903
Klass 20 Maskeradklass
6 st.
75. Hamras Amapola
107. Tessi
64. Teddy
87. Trolldungens Petronella
83. Hamras Easter
104. La Petite
Relaterade länkar
Av: Cattis
Datum för publicering
- 2006-07-27
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Det är flera hästar jag skulle velat se, men skall meta kräftor den kvällen, så jag litat på att ni fotograferar istället.