Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: avel
Läst 2017 ggr
eina
1

Var kan man hitta information om hingstar i avel?

+Hej!

Jag är en alldeles ny, eller skall bli, kanske jag skall säga, Shettis uppfödare. Har hållit på med Halvblod hela mitt liv men nu pga ålder och hälsa, har jag sålt mina stora hästar och införskaffat några ston som jag tänkte betäcka. Letar därför efter lämpliga hingstar till dem och fick då tips om föreningens hingst katalog och har fått låna en dator. Katalogen var på många sätt välgjord och fin men jag som varje år tidigare haft halvblodens katalog saknar här ex. ägarens egna kommentar och så som jag som hastigast sett också aktuell information om betäcknings station, telefon nummer till ägare mm. Är inte ägarna intresserade om att skriva något om sin hingst eller får de inte? Det skulle t ex vara om hingsten tävlats något i ridning/körning eller vilken typ av ston ägaren själv tycker hingsten lämpar sig för, priser och vilka tider hingsten är i tjänst. Har också förstått att det bara är  hingstar med meriten RS som får vara med. Varför inte de andra? I Halvblodens katalog står ju mängder med internationella hingstar som aldrig ens beträtt svensk mark, utan man bara kan beställa sperma från. De hingstar som jag förstått kallas EU hingstar? kan man ju åtminstone åka och titta på om man bara får reda på var de finns. Jag har, innan jag köpte mina ston, läst på så mycket jag kunnat, samt varit och tittat på utställningar mm och i flera fall sett mycket trevliga avkommor efter dylika hingstar, men var kan jag hitta dem? Är ju ingen data människa så jag har därmed svårt att leta på alla hemsidor som föreningen länkar till. Detta blev ett långt inlägg men jag har fått tips om detta forum, att kunna fråga här och att inga frågor är för dumma för att ställas. 

Mvh Eina.

susanne-s
0
#1

På SSS hemsida  och även här, finns länkar till regionföreningarnas hemsidor. Där har du hingstarna I den regionen, sedan får du nog ringa eller kolla hemsidor.
Så är det nu och "tyvärr" enda sättet. Hittar du en hingst av intresse så kan du ju ringa och prata med ägaren.
Det brukar även stå uppgifter till aktuell hingsthållare om inte hingsten står hos sin ägare.
Det du beskriver om halvblodskatalogen låter ju toppen, men nu har vi vår fina och nya hingstkatalog att tillgå. Lägg fram dina förslag till styrelsen. Utländska hingstar är ju inte lika intressant då det inte förekommer inseminering på Shetland. Även om det nu förekommer att svenska ston åker utomlands för att betäckas.
Det är ju ett Data samhälle vi lever I så det lär ju bli mer och mer info på datorn framöver.

Lycka till med ditt letande av hingst!!

DALSGÅRDS OTHELLO RS 624, DALSGÅRDS STAND BY RS 694
www.gullsmyrastuteri.se

eina
3
#2

Ett stort tack för ditt fina svar! Jag håller på att lära mig att använda en dator men det är inte så lätt när man är 70+ men det skall nog gå, det är det bästa med hästar att man fortsätter att lära så länge man lever! Med de utländska hingstarna menar jag de som tydligen används trots att de inte fått de magiska 40 poängen på premiering men ändå får användas då de är godkända i annat eu land. Har jag rätt nu? Har på utställningar sett väldigt trevliga hästar med sådana fäder och av en som jag köpte sto av fick jag informationen att det kanske inte alltid är så lätt att få de där 40 poängen när man är 17 år och inte gjort något annat än att varit avels hingst i hela sitt liv. Jag tycker personligen att det är ett lite "lustigt" system. Hingsten är använd i många år i ett annat land och man tittar inte alls på vad han fått för avkommor utan bara på hans exteriör och får han inte då 40 poäng så bli han "inte godkänd" enligt rasvisa krav. Vet inte om jag förstått det hela rätt men borde inte avkomme bedömningen vara det viktigaste på en sådan hingst? Förlåt om jag är okunnig men jag gör så gott jag kan för att lära mig min "nya ras". Det verkar ju vara olika regler på alla ponny raser så det känns lite virrigt men jag får stänga av alla andra raser för det blir lite för mycket för mig…..

Återigen tack, har sett några riktiga snyggingar, skall bara hitta dem också…

Mmia
6
#3

När man tänker efter så borde vi ha väl ha alla Shetlandshingstar på SSS websida så alla har tillgång till alla Shetlandshingstar som verkar i avel i Sverige.

Kris_J
0
#4

(Det finns/fanns ju förteckning över vilka som löst de nya betäckningsblocken)

Veritas odium paretFörvånad

Mmia
1
#5

Den uppdateras ju inte tyvärr.

PP
9
#6

#2 Så refreshing med åsikter från en som ser på allt med nya ögon! Du har helt klart en poäng med vad du skriver. Kanske tycker vi lite överlag att vi är lite bättre och har det bästa systemen för att bedöma hästavel så att vi inte riktigt kan tro på andra sätt..? Vad det gäller uppfödning av shetlandsponnyer, tror jag att det viktigaste är att bestämma sej för vad det är man vill föda upp genom att titta på många ponnyer. Kanske försöka hitta en gemensam nämnare för det man tilltalas av, innan man betäcker. Skillnaden är rätt stor på att föda upp hästar där typ och bevarandet av shetlandsponnyns alla särdrag är av största vikt och uppfödning av sporthästar för prestation. Stort lycka till och välkommen till ett liv med shetland - det blir genast ett lite bättre liv. ;-)

eina
0
#7

Tack alla för era vänliga svar! Jag har, sedan jag beslutade att byta ras för några år sedan, läste allt jag funnit i bla er trevliga tidning, Shetlandsponnyn, som jag fick låna alla årgångar av ifrån en vän som är Shettis ägare sedan många år. (Har även läst på om andra mindre raser innan jag fattade beslutet om vilken ras det blev.) Har även besökt utställningar och premieringar för att få se olika ponnyer och försöka komma fram till vad det är jag vill ta fram, för även om marknaden är dålig för alla svensk födda hästar just nu så kan man bara inte sluta efter ett långt liv med häst avel.

Kan ju säga att det är en ny värld som öppnat sig för mig, mycket intressant och roligt! Det blir ju att tänka på ett annat sätt än inom halvbloden. Jag är också väldigt road av stammar osv så det blir nog flera frågor angående detta här på forumet. Jag tror jag vet ungefär vad jag vill, men självklart vill jag ju se hingstarna i fråga. 

Men nu gäller det hingst val, hittade i gamla tidningar läns listor över hingstar i avel. Så synd att detta inte finns längre eller kan jag finna det via internet någonstans? Tiden rinner ju iväg och jag vill gärna komma iväg med mina flickor. Har hört någonstans att man inte får rekommendera hingst här via forumet, men listan som finns här är nog det mest överskådliga jag funnit men vill även rikta ett tack till er som annonserar ut era hingstar i tidningen. Då vet man att ni är intresserade av att ta emot ston, vilket alla inte verkar vara.

Mvh Eina.

VeronicaP
0
#8

#4 jag har tex inte löst något beteckningsblock till Bethoven då jag Inter betäckerböverhuvudtaget själv som läget är nu. Självklart skulle jag lösa till honom om någon skulle vilja betäcka med honom, men jag gör inte det innan, faktiskt. Till trådskaparen det finns ju även här på denna sida information om hingstarna där ägarna skrivit lite mer om dem. Lycka till och hoppas du hittar en hingst som passar :)