Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett12-foder-utfodring
Läst 710 ggr
PP
2014-02-13 20:02
0

Foderföreläsare

Någon som kan rekommendera någon som är duktig på foder OCH shetland och andra naturrasers behov? Gärna kunnig om EMS och insatt i hur man undviker det alt förhåller sej till det för de som utvecklat symptomen. Inte så intressant med någon knuten till foderföretag, utan mer allmänt. Väldigt gärna i Mellansverige.

Annette
2014-02-13 20:07
1
#1

Jag tyckte Margareta Bendroth hade sunda tankar när hon var på Bluemull för några år sedan. Om hon är insatt i EMS vet jag inte och hon bor nog på fel ställe också ;)

TeamMascot
2014-02-13 20:12
0
#2

Jag har en vän som är duktig på IR/EMS. Något särskilt du vill veta? Har själv en ponny som jag tror har IR. Hon jag känner har en med bekräftad IR.

Vad är det gällande foder du undrar över? Hösilage med lite socker (vissa ger melassfri lucern + halm istället), inget gräs och motion är några tips.

Här hittar du folk med IR/EMShästar: http://www.bukefalos.com/f/showthread.php?t=1098119&page=161&highlight=bantar

Andra användbara länkar:

http://www.talkaboutlaminitis.co.uk/what-is-ems/

http://www.lakeviewvets.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=80:ems&catid=38:equine-info&Itemid=67

Anki-H
2014-02-14 08:53
0
#3

Jag har hört mycket om Annika Lörincz. Hon har  skrivit en intressant avhandling och ger dessutom kostrådgivning.
http://stud.epsilon.slu.se/3756/1/lorincz_a_120102.pdf

http://www.hastfoderradgivning.net/