Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: 17-god-morgon
Läst 403 ggr
zettan
0

god morgon 26 Sept

morrn morrn

vad de är tråkigt med svarta morrnar. Man ser knappt ut ju =(. Nu längtar man nästan till de kommer snö så de lyser upp lite granna.
  Idag blir de lite pappers arbete när man kommer hem och sen så får man ta han dom sjuklingen i stallet också. Ska försöka hinna med att köra Rosa idag också.

ha en bra dag

Charlotte-J
0
#1

God Morgon!

Här är det kallt, frost och dimma!

Har haft tandvärk hela natten och somnade vid 5 tiden så idag är man trött.

Snart bär det iväg till Kumla för att titta på lädergrejer och sen blir det ett besök hos Linnéa på vägen hem.

Amor vincit omnia Kyss

sara-ek
0
#2

God Morgon

ja visst är det trist när det är mörkt då man ska upp. Mörkt=natt och sova för min del. Idag är det skolan två timmar och sen lite exktra plugg, men sen bär det självklart av till stallet. Kom på att man kan motionera båda shettisarna på en gång genom att ha tjockisen på släptåg, något av magen måste försvinna om jag tränar så;)

Puzzel
0
#3

Morrn morrn här är ruggit och grått, regnat halva natten. Ska snart iväg till stallet. Men innan måste jag ner o titta till föräldrarnas båtar. De är på semester i 5 v och då det regnat en del så är det bäst att kolla så ingen av jollarna sjunker *s* .

Ha en bra dag alla.

AusaBausa
0
#4

God middag! Nu skiner solen här men i morse var det så disigt så man knappt såg handen framför sig..

I dag händer inte mkt heller…jobba o sen planering efter jobbet o därefter är jag nog rätt tom i huvudet så det blir nog bara o vila..ev ut o rida Kefir o Ludde jag och Felix ikväll…fölet får nog stanna hemma denna gång..hon var på för mga upptåg förra gången för att det skulle vara kul, hrm!

ThiffannyJ
0
#5

God eftermiddag. Har varit i stallet hela fm och myst. Solsken och vindstilla, första dagen sedan i våras?! Tog en promenad med fet-Tiger… Jösses han är värre än en köttbulle, han har haft det bra i snapphaneland Flört.

Började tömmköra Bruno lite då det börjar bli dags för inkörning! Han var riktigt duktig! Nu är det snart dags att åka till jobbet, jobbar till 24 i kväll, skönt att varit ute lite i dag!

Delad glädje är dubbel glädje :)

www.minishetland.com

RebeckaSvensson
0
#6

God kväll!

Tillbaka i Uppsala igen och måste verkligen sätta igång med allt pluggandet efter att ha varit hemma alltför länge nu. Skönt har det iaf varit att få vara hemma, bara lite tråkigt att säga hej då till djuren.

Flög upp med SAS idag och de blir bara sämre och sämre. Kletigt och kladdigt överallt och det går knappt att se ut genom fönstren då det var någon konstig beläggning på insidan. Äckligt. Nog dags att helt hålla sig till Sterling nu då planen dels är rena och personalen mycket trevligare än surpupporna på SAS.