Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: 15-sjukdomar-skador
Läst 7477 ggr
Puzzel
0

Patella någon som kan mycket om det ?

Jag vill veta så mycket som det går om patella, man har hört och läst om hästar med patella och olika former av patella så nu behöver jag hjälp att reda ut allt. Finns det olika former av patella, hur visar sig patella är den värre nån årstid, eller dyl ? När märker man om hästen har patella, hur visar sig patella ??

Innan jag köpte shettis ska jag vara helt ärlig hade jag aldrig hört om patella ändå har jag haft hästar i 35 år.

Tack på förhand

Asagard
1
#1

Patella = knäskål. Alla hästar har knäskålar. :-)

Finns två olika sorter. Patella luxation och patella fixation.

Patella luxation är mer eller mindre omöjlig att upptäcka utan veterinärbesiktning, dvs att veterinären kollar om knäskålen ramlar tillbaka som den ska när man flyttar den.

Patella fixation är när knäskålen fastnar. Syns på de flesta hästar som står still en längre stund tex i box över natten. Finns något som kallas unghästpatellafixation och som då växer bort.

RebeckaKihlberg
0
#2

Är patella luxation kroniskt eller är det någon dom kan växa från?

VeronicaP
0
#3

Patella lucxation är kroniskt och kan inte växa bort , har jag alltid fått talat om för mig, ev går det att operera men bara 50% att det blir bra.

zettan
0
#4

hur ärftligt är patella?

sanne
0
#5

Säger som #3, men fixation kan man hjälpa, men bra träning, muskelsättning o e vitamin, fick jag lära mig. Tror att det kan vara lite värre vid kallt o fuktigt väder, så upplevde jag det på en unghäst vi haft, hon hakade jätte mycket vissa dagar o inget andra dagen.

medde
1
#6

Min travar hingst hadde det prolemet, Hakade i även vid fortkörning, men som Sanne sa åvan vissa dagar perfekt vissa inte alls. Ändrade helt om träningen på vet inrådan, men lyckades inte få någon ordning på det ändå. Beslut tog om operation, tyvärr kan jag säga att det vart inte bra alls efter det.

Ang ärftligehet tror jag det inte föreligger någon risk, Kollade lite runt det då vi använde hingsten i avel till våra ston. Samtliga avkommor har startat och fungerat utan detta problem.

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

Miija
0
#7

Ang. ärftlighet.  Patellaluxation=kass för avel.

Patellafixation-vet ej. Någon annan???

Therese_Melberg
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

Min stora häst har patellafixation. På hennes syndes det när hon stått still länge. Jag tyckte inte det påverkade henne speciellt mkt, det enda problemet var att man inte kunde kratsa bakhovarna innan man skulle rida, då hon hade svårt att lyfta benet. När hon väl kom ut och fick gå runt lite syndes det inget sen. det tog lite längre att värma upp henne också, hon blev väldigt stel och ovillig att jobba med bakdelen (vilket ju är förståligt) i början av ridturen.

Lise
0
#9

Jag hade ett föl med patella luxation och det såg man tydligt (hon haltade). Röntgade henne och fick det konstaterat. Enligt veterinären var det vanligt på shettisar men han kunde inte säga om det var ärfligt, men det kunde växa bort. Idag är hon 3 år och har inga problem och det syns inte alls.

Asagard
0
#10

#9 Men vet du om det "försvunnit"? Har du röntgat henne igen? För min hingst som jag visade på premiering hade det. Han var då 5 år gammal (eller4 kanske det var?! :-) ) och vi hade aldrig sett det, han har aldrig haft några problem av det, men blev kasserad och senare kastrerad. :-)

Idag går han i ridskola och det märks ingenting där heller.

[LinneaDahlberg]
0
#11

Patella fixation/luxation kan vara olika grava.

Om det är någon som håller på med hundavel där man gör kontroll för patellaluxation finns det 4 olika grader grad 0 - 3

Grad 0 är normal

Grad 1 "patella ligger på plats men kan luxeras manuellt, återgår då till spontant läge"

Grad 2 "patella luxeras lätt manuellt eller spontant, mestadels luxerad men kan reponeras"

Grad 3 "patella är permanent luxerad och kan inte reponeras"

Har man grad 1 är det svårt att se. då krävs veterinär undersökning.

Vår islänning har patellafixation.
Går han ute märks ingenting, men att stå på box en natt ären katastrof för honom. Dock påverkar det inte honom på annat sätt, och när vi upptäckte felet blev vi snabbt tröstade med att det var ett skönhets fel.
Vad jag vet har ingen annan i hans stam det.

Lise
0
#12

#10 Nej, jag vet inte om det har försvunnit, hon är inte röntgad igen. Som föl hade hon kraftig luxation, man såg det tydligt, när veterinären la det rätt hoppade det ut direkt igen, men enligt honom kunde det rätta till sig och som sagt idag märks inget, (jag äger henne inte längre, men har sett henne som vuxen, och enligt ägaren har hon inga problem). 

Jag frågade också honom om ärflighet, men det kunde han inte heller svara på, men som han sa så var det mest på shettisar och det kunde vara kombinationen som inte passat så jag skulle undvika att använda samma hingst igen. Mamman till fölet har aldrig lämnat några fel innan ( har åtta föl, pappan var ny i avel)

Puzzel
0
#13

Tack alla för jätte bra svar nu har jag lite mer kött på benen vad gäller patella. Har tänkt på det många gånger att detta forum verkligen är kanon. jag menar här finns så mycket underbart kunnigt folk som alltid ställer upp med svar, tips, råd och allt. Tack allihop.

sanne
0
#14

Eftersom hingstar blir kasserad ur avel, skulle jag aldrig chansa på att avla på ett sto med patella. det finns med största sannolikhet en ärftlighet i det. man kan ju ringa o rådfråga veterinär eller varför inte SH.

maysod
0
#15

Bara att föra lite stattistik så ser man klart att det finns flera på vissa linjer än på andra. Således finns en ärftlighet i det hela. Tror inte att det har gjorts någon riktig forskning på arvsgången. I alla fall ingen större studie som är tillförlitlig, vad jag vet. Skulle inte avla på sådant material.

Puzzel
0
#16

Nu har jag inte sagt att min shettis har patella eller dyl utan är bara nyfiken på patella då man hört så mycket om det, och jag kände att jag inte visste något om det.

Ahnna
0
#17

Vore intressant att veta vilka linjer det syns mer på? Vill ju inte hänga ut nån särskilt hingst eller sto, men för att kunna undvika att avla på patella skulle det ju vara bra att veta vad man ska akta sig för, så att säga.

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Pheobe
0
#18

#17 Det är nog väldigt svårt det där. Många vet inte ens om att hästen har fel i knäet. Jag fick själv en häst röntgad då jag tyckte hon var svillen i knäet. Visade sej att hon saknade en liten bit ben i sitt knä. Var ingen vanlig "patella" men veterinären påstod att det finns många som ser ut så utan att man ens vet om det.

Att träna en häst med fel i knäskålen anser jag vara lite djurplågeri OM hästen har ont av det. Och vem bedömmer detta? Jag har sett ett par hästar med ganska grova fel i knäna och de stackarna kan ju knappt gå. Så varför träna? Sen finns det dom som måste tränas och inte stå still för dom inte ska haka upp sej men det är en annan sak.

Ahnna
0
#19

#18 På galoppen har jag sett en del exempel på hästar som har ont av att träna, där ägarna inte inser problematiken och istället ber tränaren att träna hårdare för att hästen ska vinna löp. Sånt är aldrig kul att se och dessvärre finns det massor med tränare som hellre tar en högre lön än att säga ifrån och skona hästen. En häst som har ont  t.ex. i sina knäskålar, men som måste tränas för att inte stelna till, tycker jag nog ska få sluta sina dagar. (Om det inte går att fixa det onda.) Om den har ont av att vila och ont av att träna så finns det ju liksom inget att hoppas på, eller?

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Pheobe
0
#20

#19 Precis så känner jag också. Varför hålla på med en häst som det är fel på ? Fel betyder ju väldigt ofta också smärta. Och vem säger att en ponny som bara hakar upp sej när den ska gå ur boxen inte har ont av det?

Tycker det finns många friska, fina djur att både träna och avla på och finner då ingen anledning att ha sjuka och skadade djur

medde
0
#21

Patellafixation- Det var väl troligen det min hingst var drabbad av. Men genom gick stora undersökningar på Solvalla ang detta, Han fick dessa problem vid 8 år sålder, inget innan alls. Ang min vet på han, så rådfrågade jag min vet på S-valla om jag kunde använda han till mina ston, fick ett ok, annars skulle jag inte använda han alls till mina ston.

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

AnnaLundin
0
#22

Jag har mycket svårt att tänka mig att patellaluxation ska kunna växa bort eller opereras, för såvitt jag förstod på artikeln i Shetlandsponnyn för några år sedan (författad av Mrs.M - hohoooo, var Är du?? Flört) så är patellauxation orsakad av att skankbenet inte ser ut som det ska, där det ledar mot knäet. Och detta är recessivt nedärvt, dvs om man parar två individer som bägge har patellaluxation så är det 100% säkert att avkomman får det.

Patellaupphakning, som är det vanligast använda uttrycket för patellafixation, har ju lite annan orsak och DET går att operera, oftast med gott resultat.

Men patella hoppas jag verkligen är ärftligt till 100%, för jag skulle inte vilja ha en häst som saknar knäskål….Oskyldig

maysod
0
#23

Man "opererar "på så sätt att man knipsar lite i senan som hakar upp sig när den ska över rullkammen på benet. Är inte kapabel att förklara på annat sätt, kanske någon annan kan. Har varit och tittat på ATG kliniken på sådana ingrepp och det är enkelt och snabbt utfört, men har inte alltid önskad effekt.  Numera görs ingreppet hemma .  Men man utför inte ingreppet så ofta i dag vad jag har fått veta.

Houdini
0
#24

#7

Tyvärr inte alltid, läs om nygodkända hingstarna i Shetlandsponnyn vilka är vet-besiktade med varierande resultat men tydligen alla godkända? ändå!

Kratern
0
#25

#24 Tyvärr är inte ens alla vet. bes. Flört

OzzyochJag
0
#26

Min arab hade patellaupphakning (vilket väl är luxation) på ena bakknät när hon var unghäst, det var tydligen inte helt ovanligt när de växer.

Det var ibland som det benet inte riktigt hängde med när man red. Men det blev bättre och bättre ju mer muskler hon fick.

I samma stall stod en angloarab med den värsta patellaluxationen jag sett. Den hästens ben for upp under magen och fastnade där när tjejen som ägde henne red, så hon kunde galoppera på tre ben en bit innan det lossade och det fjärde benet kom med igen, också bakknät.

Kratern
0
#27

#26 Oooops! Jag som trodde att benen hakade upp sig "bakåt".

Lät inte bra alls.

Asagard
0
#28

#26 När det hakar sig heter det fixation, fixerat. Luxation är att knäet inte faller tillbaka som det ska i knäskålen när man flyttar det. Svårare att upptäcka och enligt min vet. inget som växer bort som fixation kan göra.

Var det inte två hingstar som blev kasserade på hingstpremieringen i år för patellaluxation?!

Hanna-D
0
#29

#23 Jag tycker att det var en himla bra förklaring. Jag har fått vara med på ett par sådana operationer, mycket lärorikt! Och för att ingen ska behöva spekulera i vilken häst det var så kan jag meddela att det har varit halvblodshästar alla gångerna Flört

moonrose
0
#30

Min valack som är 21 år hade när han var yngre och stod på stall svåra problem p g a fixation, varje morgon.  Fick rygggas långa sträckor för att överhuvud taget kunna röra ena bakbenet. Fr o med den den dag då han övergick till lösdrift har jag ALDRIG sett att han hakar upp sig!!! Även om han står o sover när jag kommer går han helt ok direkt. Han är ju så klart inte "botad" men symptomen försvann och det är jag nöjd med. :-)

Asagard
0
#31

#30 Vanligt fenomen. Vet flertalet hästar som inte visat några som helst symptom förrän de kommit in på box eller liknande när de fått stå still länge.

AnnaLundin
0
#32

#23 Fast den operation du beskriver rör väl ändå patellaupphakning? (fixation)

Jag har aldrig hört talas om nån operationsmetod för patellaluxation - finns det?

OzzyochJag
0
#33

#28 Tack, då fick jag det förklarat. :)

IdaS-A
0
#34

Hur stor är chansen att hästen blir helt bra, eller betydligt bättre efter en operation av patella fixation?Någon som vet?

 Jag red en welsh som hade patella fixation som opererades. Resultatet blev inte lyckat, då det ena benet opererades och sedan fick han patella fixation på det andra benet också.

maysod
0
#35

# 32

Ja, jag har väl inte skrivit något annat heller. Man anser inte att resultaten är så där jätte bra och antalet hästar som op.as är betydligt mindre i dag än för tio år sedan.

 På hund fixerar man även knäskålen, men det har jag inte hört talas om att man gör på häst.

AnnaLundin
0
#36

#32 Det framgick bara inte i ditt svar vad det var som opererades, det är ju inte självklart för alla… :D

Du har nog helt rätt i att man åtminstone väntar längre med att operera idag och i stället ger råd om träning, skoning och utfodring i första hand. Men hjälper inte det så opererar de, om jag fattat saken rätt.

Jag skor en ponny som hakar ganska ordentligt om han får bli för lång i tårna bak, blir bättre när han är nyskodd. Dessutom verkar det som om han har ont av det, för när han är "gam-skodd" så blir han arg och bråkig… Och han tränas ordentligt.

IdaS-A
0
#37

#36 Vad innebär "gam-skodd"?

AnnaLundin
0
#38

#36 gamskodd = gammalskodd = motsatsen till nyskodd….

IdaS-A
0
#39

#38 jaha, tackar för förklaringen

VeronicaP
0
#40

#32 Jag har fått höra av en veterinär att det går att operera Patella  Luxanation men att det var väldigt dålig % på att det skulle bli bra, diskuterade nämligen med en vetrinär om detta för några år sen.

Lise
0
#41

#32 Veterinären jag var hos sa också att det gick att operera patella luxation, men att jag skulle vänta och se om det växte bort.

AnnaLundin
0
#42

#40 + 41

Har ni fått någon förklaring till HUR den operationen ska gå till? Jag är bara väldigt nyfiken på hur man tänker lösa det, efter de bilder jag sett.

Hm, kanske ska leta reda på den där gamla tidningen och se om jag kan scanna in bilderna från den… Fast det får bli nån annan dag…

MrsM
0
#43

#22. HärGlad.

Artikeln du tog upp skrev jag just därför "patella" verkade vara  ett så förvirrat begrepp bland uppfödarna - precis som i den här tråden.

Cattis, du får gärna lägga ut artikeln ur shetlandsponnyn här på forumet, om den fortfarande kan vara av intresse.

M

Pheobe
0
#44

veterinären här har också sagt att det inte är lönt att operera.Dom blir inte bra oftast. Och även om man opererar tar man ju inte bort den ärftliga faktorn direkt… *S*

divansson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#45

min ponny har det.. men med mycket uppvärmning så går det bra.. nu går han mycket och rör på sig mycket ute i hagen varje dag, så det är helt bra nu.. :)