
Fullmåne=sömnlös
Ja,jag vet att detta inte är shettis relaterat,men ville höra med Er här inne om ni kan sova när fullmånen är på gång??
Jag är alltid jätte trött på kvällarna och sover när huvet når kudden,men sen har vi dagarna runt fullmåne som är hopplösa,det är bara att gå upp och sätta sig och läsa eller nåt,till man bara slår ihop av trötthet.
Är det nån som har en aning om varför det blir så här,teorier eller fakta,allt av intresse.

ja brukar sova som goast när de är fullmåne. varför vet ja inte
ja jag somnar var som helst när som helst
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
#2 Oh, vad jag avundas dej….. Här är det då alltid fullmåne =(
Jag sover jätte bra alla dagar förutom när det är fullmåne! Månens påverkan av människan!?! Syrran o mamma har likadant!
#3 fast det hade ju varit skönt att vara pigg någongång i alla fall
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
Jag sover oroligt när det är fullmåne

Det är vanligt att kvinnor har sömnproblem vid fullmåne, har jag hört.
Läste en artikel om detta som en sömnspecialist skrivit o det fanns inga vetenskapliga studier på att månen påverkade oss människor. Troligtvis är det ljuset som stör oss, så en rullgardin är ett bra hjälpmedel vid fullmåne. ;-)
Har själv inga som helst svårigheter att sovavid fullmåne.

Vi kvinnor kanske är mer ljuskänsliga. Min gubbe sover som en klubbad säl, antingen det är fullmåne eller om väckarklockan skriker honom rakt i örat.
Jag har jättesvårt att sova när det är fullmåne - och vi har svarta rullgardiner, så det är inte ljuset heller. Jag tror att månen påverkar oss, den har ju en dragningskraft som orsakar tidvatten, och människan består ju till 90% eller vad det är av vatten.

Jag har också mörkläggnings gardiner i sovrummet, men inte hjälper det. Månen påverkar mig enormt.

Vi har mörka persienner och mörka gardiner, så det är inte ljuset från månen som påverkar ,och många gånger är det ju mulet så man vet inte ens om fullmånen,men tittar man sen i almanackan så nog är det lilla tecknet där för fullmåne,slår aldrig fel.
vi bor i källare m mörka gardiner för de små fönster som finns så det är inte ljuset som stör mig…;-D

jag sover som en stock då det e fullmåne men kan dock vakna massor o rulla runt då det INTE e det hihi ;)

Haha, ja jag har en förmåga att ha svårt för att sova när det e fullmåne… den påverkar mig väldigt mycket =)