Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: stammar-blodslinjer
Läst 930 ggr
zettan
0

Vad vet du om följande hingstar?

Jag är intresserade av att veta ngt om följande hingstar

Cash of the BAltic Sea

Vindus von der Ostsee

jätte tacksam för information och bilder. Sett kort på Cash på hemsidan

zettan
0
#1

PUTT

Hanna-D
0
#2

Zettan: Jag har glömt att svara på ditt mail, sitter på jobbet nu men om jag hinner så får du svar i kväll. Har ev. något foto på Cash.

zettan
0
#3

#2 åå tack Hanna =)

zettan
0
#4

PUTT

Hanna-D
0
#5

Cash är en svart hingst, född 1997.07.02.

e. Cavalier van Bunswaard
u. Dulcamara P van Stal Henro
ue. Orion van D'Oeveren

Foto på Cash: http://www.shetland-pony.de/bilder/cash.jpg
Ägarens hemsida: http://www.shetland-pony.de

Jag har inte hittat bilderna på Cash men har ett antal på hans far Cavalier som jag fått av hans ägare. Cavalier har nämligen intresserat mig eftersom han har samma far som mitt sto Fixy och hans mor är mormor till mitt andra sto Gazette.

Kan ev. scanna in bilderna och de dokument jag fått till dig om du är intresserad men eftersom jag fått dem av Cavaliers ägare får de inte läggas ut på nätet utan hans tillåtelse.

Hanna-D
0
#6

Googlade på Vindus:

Foto som föl: http://www.shetlandpony-von-der-ostsee.de/stellanachzucht.htm

Uppfödarens hemsida: http://www.xn--shetlandpony-gestt-von-der-ostsee-7pd.de/ Där finns foton på Vindus mamma Stella och hennes avkommor. Där finns även Cash's mamma Dulcamara.

zettan
0
#7

tusen tack för din hjälp Hanna =)

PP
0
#8

Hm, Dulcamara, blev hon inte champion sto eller liknande på den internationella utställningen i Danmark 2000? Jag tror jag fotade henne där, men har inget digitalt. Hon var nog med på bild i Shetlandsponnyn iaf.

Annette
0
#9

#8. Stämmer, på sid 8 i SP nr 3 2000.

Hanna-D
0
#10

#8 & 9 Det går ju att läsa i länken ovan Flört

PP
0
#11

#10 Det går ju att läsa i länken ovan

Att hon var med på bild i Shetlandsponnyn..?! Oskyldig

Hanna-D
0
#12

#11 Att hon blev champion sto vid den internationella utställningen i Danmark som väl var det intressanta Glad