
Häst tandläkare
Är det någon som känner till en bra häst tandläkare boende inte alltför långt från Mullsjö? Typ Västergötland el småland, och som kan ta sig an dom midre shettisarna.

Vi hade en hästtandläkare på Syds höstmöte, Jan Hagström heter han. Kommer inte riktigt ihåg var det var han kom ifrån, men har för mig att det var Värnamo/Vetlanda eller något sådant. Han var även runt på olika ställen i södra Sverige.
Jag vänder mig till Torbjörn Lundstöm han bor i Söderköping lite längre än du skrev men en mycket duktig och intresserad yrkesman.
Gävle Hästtandvård har jag hört jättebra om och man har fått gott bemötande där om man undrat över något…Men lite långt bort.
Ylva Rubin
Veritas odium paretFörvånad

Ylva Rubin kommer till Vartofta i morgon. Enligt hemsidan går det fortfarande att anmäla sig. Vet dock inte om det bara är teori, så noga läste jag inte.
http://www.svenskidrott.se/organisation.asp?OrgElementId=40582
Ylva Rubin kan jag varmt rekomendera hon är super duktik.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se

Det brukar finnas tandkunniga veterinärer på alla ATG-kliniker. Har varit med mina till Romme, där de även tittat på min mini.

Johan Lund i floby är jättebra! Tror att han både gör hembesök och jobbar hemma hos sig.

Äntligen så fick jag tag i Benny Lindström. han är verkligen jättebra. Men dessvärre nerlusad med jobb. Men han rekommenderade en tjej som heter Martina Pettersson från Växjö trakten.
Någon som har erfarenhet av hennes arbete?

Undrar över hästtandläkare som inte är veterinärer, får de till exempel ge lugnande?
Hästtandläkare som inte är veterinärer får inte ge lugnande, därför har dom oftast en vet. på plats.
Benny Lindström är 1 gång i månaden hos Frank Kaså i Alingsås på hans djurklinik. Fungerar utmärkt, har varit där flera gånger. Man kan ju åka hem till Benny också ,eller åtminstone kunde man det förut.

Igår hade vi tendläkaren här hela dagen. Martina Petersson heter hon och har samma utbildning som Benny Lindström. Hon har också gått hos honom och gjort praktik.
Riktigt duktig var hon, tog gott om tid för varje häst. Kollade t.o.m. igenom nack och käkmusklerna på varje häst.
Kan varmt rekommendera henne.

Killen från Gävle Hästtandvård kommer till byn nästa vecka och vad jag förstår så är han inte veterinär. Blev tillfrågad om jag ville få någon kollad, eftersom han krävde ett tiotal hästar för att komma.
Vet inte riktigt vad jag tycker… å ena sidan så får man ju anta att de vet vad de håller på med som valt att specialisera sej på tänder. Jag menar, alla veterinärer är kanske inte duktiga på tänder bara för att de är veterinärer. Men ändå undrar jag, om något skulle gå fel vad händer då? Kan man t ex som ägare ställas till svars för att man anlitat en hästtandläkare istället för en veterinär? Täcker försäkringen om hästen skulle skadas, säg om tandläkaren sederar fastän h*n egentligen inte får? Visst står det väl något i djurskyddslagen om att djurägaren har det yttersta ansvaret för att djuren behandlas på rätt sätt (och av rätt yrkesmän)..?
Lite svamligt kanske - och inte alls menat som någon kritik. Är bara nyfiken på vad som gäller. Om någon har koll.

#13 Intressant!
Någon som vet?
DALSGÅRDS OTHELLO RS 624, DALSGÅRDS STAND BY RS 694
www.gullsmyrastuteri.se

En veterinär måste förskriva preparatet som används vid sedering, alla sådana är på recept. Veterinären kan delegera till person som gått C 15 att injesera medlet, men måste då själv vara i angränsning ( samma hus ) där medlet används. Antar att den veterinär som förskrivit medlet har ett visst ansvar.

Tack för det svaret, det är ju bra att veta.
DALSGÅRDS OTHELLO RS 624, DALSGÅRDS STAND BY RS 694
www.gullsmyrastuteri.se

#15 Fick veta att tandläkaren gett lugnande utan att veterinär fanns vare sej på plats eller i närheten. När jag frågade min kompis som var där med sin häst om det, förstod hon inte alls vad jag menade. "Han har ju klinik så han måste väl få ge lugnande?"
Undrar oxå om det finns legitimerade hästtandläkare? Stod i Ridsport för ett tag sen att det inte gjorde det eftersom det inte finns någon särskild utbildning för detta i Sverige, men det kanske har ändrats sen dess.

#17 Det finns inga leg. tandläkare i Sverige..OM dom inte har utbildats i USA där den enda leg. utbildningen finns tyvärr…=(

#18 Om jag nu inte minns alldeles galet, så var den utbildningen inte "godkänd" i Sverige enligt vad det stod i Ridsport, varför det inte var riktigt korrekt att benämna sej legitimerad här. Då.

Hmm jag har hört att man får kalla sej godkänd..kasnke har ändrats. Det är många som inte vet att det inte finns några leg. tandläkare i Sverige tyvärr…kanske många som utger sej för att vara det… :/
Jag skulle vilja veta vad det är för skillnad på en tandläkare och en tandtekniker?

#3 Vi har han, han heter Glenn Pettersson. Han är den Överlägset bästa vi hafft! han har fixat alla hästarna vi har från dumma, bråkiga med munnen, tuggningar, och hyss, ryck osv. till att de nu är 100 i styrningarna och jättesnälla. Helt 100 tycker jag.
Benny Lindström är med i International Association of Equine Dental Technicians INC och på hans visitkort står det Graduate of the American school of equine Dentistry.
Benny Lindström, 0321-32565 eller 0703 5934 28
Kan varmt rekommenderas. Han har fantastisk hand med hästarna.
#17 vi har en legitimerad tandläkare dock så åker hon från Norge och hit.

#22 Du vet inte hur pass långt ner i landet han behandlar?