
Hur länge har du haft din shettis?
Många shetlandsponnyer tycks byta ägare ofta.
Hur länge har du ägt den shetlandsponny som du haft längst?

Vi köpte våra första shetlandsponnyer 2003 och har dem kvar ännu.

snart 2 år har ja haft Arizette. Rosa kom till mig i April 2007.
Jag köpte min shettis i april 2003 och han står kvar ännu, och kommer aldrig aldrig någonsin flytta!
Men innan han kom till mig hade han varit på 5 olika ställen (inkl. uppfödaren då) och han var 5 år. Fast nu har han ju haft ett fast boende i nästan 5 år och där kommer han stanna.

Vi köpte vår förste, Skogsängens Quattro, (han var då 9 månader,) 2001 och han är kvar hos oss.
Mina hästar dör så här säljs inget =( Den jag haft längst nu är min egen uppfödning som blir 5 år. Den jag köpt som jag haft längst är i 3 år nu.
Den Shetlandsponny som vi haft längst och fortfarande har kvar är Furunäs Elona som vi köpte från Furunäs Stuteri för 15 år sedan. Vi känner varanda utan och innan vid det här laget ;-)


Shandy, vår första shettis köpte vi 1997 och hon bodde här tills hon dog. Myra var shettis nr 2 och köptes 1998 och hon kommer aldrig att flytta härifrån.

Östertorps Jojjo är vår första mini som köptes in 1997 och var då 2 år och hon kommer alltid att få stanna hos oss (det gör nästan alla andra också iof
)
Jojjo fick sitt första levande föl i år alltså 10 år senare.
Ninette är född hemma här 1993 och hon blir kvar så länge hon lever, hoppas att det blir många år till!
Carmen köptes 2004
Viking köptes 2005
Celma köptes 2005
Paola, Heddan och Melvin köptes 2007
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
Furunäs Sahib köpte jag 1989, då var han 2 år.
Hu vad tiden gåååår.
Den jag har haft längst måste nog vara Kringlan, som jag köpte 1997 och hade kvar tills hon dog 2006 - 9 år alltså.
Näst efter henne är det nog hennes dotter Hippotekets Cassis som blir 8 år i år…
Här är det nog generellt så att de jag köpt in har varit kvar tills de dött (enstaka undantag) och de jag föder upp säljer jag oftast.
Jag äger ju inte 'mina' shettisar, även om dom är som mina egna. Har varit skötare/medryttare sen juni 2004 :) Alltså 3,5 år..
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

1990 köpte Hans Lea och Barley från UK. Barley dog förra sommaren men Lea är fortfarande kvar. Så även hennes barn och barnbarn. Dessa två ston var sen med när vi slog våra påsar ihop -93 tillsammans med Assippa. Hon flyttade år 2000.

Fick min första shetlandsponny -90, jag var 6 år gammal och jultomten kom med henne på julafton 
Hon avlivades -02 men jag har behållit hennes 3 döttrar varav 2 finns kvar i livet. Idag finns det barnbarn till henne här på gården och förhoppningen är ju att få barnbarnsbarn inom en relativt snar framtid.
Den ponny som jag haft längst (som fortfarande lever) är hennes äldsta dotter Bianca, hon är ju född -95 så henne har jag haft i 13 år nu.
Min första "egna" shetlandsponny köpte jag tillsammans med en kompis 1991 hon kom till oss i januari 92 hon fanns kvar på min kompis gård tills hon dog 2005 då var hon 30 år. Efter henne har jag kvar Alex f 1994 och Wimla f 1996. Flisa köpte jag 1997. Så Alex har jag haft längst, 14 år.
Veritas odium paretFörvånad
Min första shettis köpte jag i februari 1994 när hon var sju år och är fortfarande kvar här efter 14 år, och kommer så att förbli.
Min alldeles egna shettis köpte jag i oktober 2005, Almnäs Kitty, men den första shetlandsponnyn köpte mamma 1990, och det var Bianca La Chica Caballo, dog tyvärr 2003… och sen dess har det bara rullat på, är inne på vårat 18 år med shetland! 
Delad glädje är dubbel glädje :)

#7 Oj va fin han var för sin ålder! :D

Min första egna renrasiga shetland var/är Bellis som jag fick 1985. Men, hon såldes tyvärr och jag köpte tillbaka henne igen 1998, så 10 år har hon varit hos mig denna gång. Det är hon och Xenia v. Bunswaard som jag haft längst av dem jag har nu, båda köptes 1998.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Kan tillägga till inlägg #15 att ägaren köpte dom för 10 år sen, när dom var 5 år..
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

Mina nuvarande shetland är alla födda hos oss, den äldsta f-2000, förutom ett gammalt sto som köptes 2005. Tidigare hade vi ett sto från 1991 tills hon slutade sina dagar 2004.
Min första egna shetlandsponny var Epus, han köptes 2001 och är (såklart!) fortfarande kvar hos oss. Den shettis vi haft längst är Emil som vi hade i 14 år.

Nero har ja haft i 4 år nu men han har oxå flyttat runt en himla massa!
torpets galvano har ja oxå haft i 3 år om man bortser från 3 månader då han såldes men som ja sen köpte tillbaka..

Oj va länge de flesta haft sina shettisar, Vi köpte vår gård 2003, då köpte jag Elenora som sällskap till Nordisen, men idag bor Elenora hos en barnfamilj (flyttade2007)
Vi köpte Jozo och Anja 2005, sen har det bara blivit fler…
1983 köpte vi första shettis utan stam,sen köptes Rulexan och Rullan .Första fölet Rullocco mkt bra travare.
Rullan och Rulexn lever ej idag.
Min egen uppfödning är född 1998 10 år idag,men har stam stona Kastanjegårdens Tanja och Alexia.
Även mini från england som är köpta 94 och 96.
Shettisarna är bästa ponnyrasen.
Köpte min första shettis 2005. Han finns inte kvar längre, han är i himlen. I nuläget är det min fux jag haft längst, honom har jag haft sedan 2006.

Min första shettis hade jag i 7 år ,sen fick jag barn o hann inte aktivera henne som hon behövde så jag sålde henne till ett superhem.
Sen hittade jag Trine(ettåring då) som jag haft i 4 år nu och hon blir kvar här,sen har det ramlat in fler som blir kvar. Älskar dessa små liven
.
Snart haft Kefir hos mig i 1 år..måste va på året snart…
Kelda blir 8 månader i dag så så länge har honn varit här.
Den pålle jag haft längst är väl Krabat(min gamla shettishingst ) ägde honom bara i 3.5 år men känt o skött honom sen jag var 1 år. Haft 2 shettisar till o den ena hann jag äga ett år innan jag fick avliva henne pga fången
den andre ägde jag i 3 år sen sålde jag henne av olika orsaker…
Vi köpte lizzi som treåring -99.Hon blir nog alltid kvar. Men sen har det köpts/sålts några andra. Men passar dom inte till det som var tänkt eller i flocken men har. Så har de sålts, liksom fölen.


Cookie köptes 1989 och finns fortfarande kvar hos oss, vilket hon förhoppningsvis gör i många år framöver!
Henns avkommor Madonna född 90 och Malles-Madicken född 91 finns kvar de med.
Jag köpte Pajen som föl -99 och jag har väldigt svårt att se att jag skulle kunna göra mig av med henne. 9 år har jag m a o haft henne snart. Eller hon är född i augusti, så 8½ då. Hennes föl är 4 i år och hon finns också kvar hos mig.

Köpte min minishettis Minuet dec 2005 hon är nu 13 år ,hon har fått en avkomma här på gården 07 Mimmi. Om jag får bestämma ska dom finnas kvar i min ägo för alltid, men man vet aldrig vad framtiden kan ge för bakslag.

Jag köpte Sweetie mars -07. Hon har levt större delen av sitt liv i Holland. Har bytt hem några gånger sedan hon importerades. Här ska hon bli kvar till hon lämnar jordelivet…om inget katastrofalt inträffar. Hon är sååå himla go´den hästen. Så på sätt och vis är jag glad att de som ägt henne innan inte behöll henne för annars skulle inte jag haft denna underbara individ i mitt liv.
Amelia köptes juni -07. En häftig liten pålla. Köptes för sin härliga uppsyns skull samt sällskap till Sweetie.
Coffee köptes september -07. En myskille som också köptes för sin personlighet. Han är så himla snäll! Barnvänlig, sund i skallen m.m. Ångrar inte ett ögonblick köpet.

Den första shettisen som vi köpte var Dalsgårds Ina hon köpte vi -97 men hon har vi sålt och hon har gått på ridskola och nu är hon hos några andra och har fått det jättebra jag hoppas verklign hon får stanna där.
Vår andra ponny som vi köpte var Dalsgårds Marielle och även hon köptes in -97 och hon är fortfarande kvar här på gården ,
Dingla köpte jag 2004 och hon var ett *snällhetsköp* då jag inte ville ha fler hästar men de som ägde henne visste inte vad de skulle göra av henne så hon var väääldigt billig men är en super go ponny som går både att rida och tolka efter. Tyvärr har hon inte gett mig några föl då hon har kastat 2 år i rad men jag hoppas verkligen att hon fortfarande är dräktig i år .
Det är de 3 shettisarna är faktisk bara de som vi köpt och det var ju bara meningen att vi skulle köpt 2 och de stannar rätt länge här på gården *ler* är väl inte mycket för slit och släng.
Med tanke på att jag köpte min första häst när den var 6 månader och han hade jag hela livet tills han blev 25 år ;-)



2006 köpte jag min första ponny Goldenboy till mina barn. Och han fick igång mitt intresse för dessa charmtroll. Han kommer att stanna hos oss tiil han blir kallad till andra sidan! Fatima har blivit puttad runder till många människor men nu ska hon stanna här! Om inget drastiskt händer så klart, så att hästarna inte får den vård de förtjänar, iform av sjukdom eller dyl hos oss i familjen!! Det är kanske det bästa för hästenvissa gånger när man är tvungen tt sälja eller läna ut!
Jag har haft ngn shettis innan, men de har varit meningen att dom skulle säljas vidare. Min första shettis som jag köpte med syftet att hon skulle bli kvar här köptes i juli 2004 och hon är kvar…. Kommer så att vara tills hon eller jag dör…
Syréns Axella heter hon för övrigt och hon fick sitt första föl hos mig 2007.

Almnäs Uncle kom till oss julen -88, då var han 1½ år gammal, nu är han 20½. Jag brukar tänka på det då och då, så lång tid vi känt varandra. Här kommer han givetvis att bo kvar också.

Har haft min häst i snart tre år, fick honom av ett ställe där han bott sedan han var föl, han är 11 år gammal. Hoppas kunna behålla honom hela tiden.

Min Östertorps Marina har jag haft sen -98, då hon var ett halvår gammal. Det är snart 10 år sen, kan bara hålla med, vad tiden går fort! (Det är hon på min bild)

Amulette har jag haft längst. Köpte henne som föl 2003, och hon är ju kvar och kommer så förbli :)

Vår första shetland (ostammad förvisso) följde med ett storhästköp -98. Så i år är det alltså 10 år sen vi köpte vår första shetland. Våra 2 första stammade ston (mor och dotter) köptes -99 och fick var sitt föl -00, alltså våra första uppfödningar. 2001 köpte vi Kärlinghults Lorion och hans 2 fruar med föl i magarna så där startade det väl på allvar kan man säga. Av alla dess pållar fram till nu finns endast stofölet (Salvia) som föddes -01 kvar, de andra är sålda och 2 av dom är döda. Resterande pållar hos oss är nästan alla födda här och dom flesta ska stanna här. Av dom vi har idag är 2 stycken till salu när dom gett mig dom drömföl jag beställt ;-)) Tills dess får dom gå kvar!
Amor vincit omnia 

Alla vi har är födda hos oss eller hos min pappa då han drev stuteriet. Äldst av våra idag är Furunäs Fergie född 1993 så hon är alltså 15 år i år.
När man har fött upp så många som vi har (nästan 300 st) så är det ofrånkomligt att vissa säljs under åren. Vår förhoppning är ju alltid att de skall komma till ett bra hem där de får stanna. Skulle de behöva säljas vidare så småningom så hoppas vi att de nuvarande ägarna är lika angelägna om att hitta bra hem åt dem.
Jag tror nog inte att de direkt far illa av att byta ägare någon gång under sin livstid då de oftast är väldigt anpassningsbara och även kommer in i sin nya "flock" ganska fort.

Dom två första kom hit 2005. Den ena är död och den andre är kvar. Sen i sommras skaffade jag en ettåring, men han sålde jag dan innan julafton. I sensomras kom även en treåring hit. Så, två shettisar jag har för tillfället. Båda planerar att vara här livet ut.
Jag har haft min i 2 år
aug 2003-16 maj 2006 lånade jag min första shettis, kayenne av roland fransson. denna ponny saknar jag otroligt mkt
Atom köptes in 29 aug 2006 fr roland fransson
Ginny köptes in 27 mars 2007 men hade henne på foder i lite mer än ett halv år först
Game boy född hos mig 8 maj 2007
Vi har bara två shettisar. Den ena fick vi på foder 1998 och några år senare köpte vi honom. Dom vi köpte honom av hade köpt honom av uppfödaren som 1-åring. Han är kvar hos oss och är nu 19 år.
Den andra shettisen köpte vi 2000 och henne har vi utlånad på foder till en bekant sedan två och ett halvt år tillbaka. Det är tänkt att hon ska tillbaka till oss efter avslutad travkarriär. Hon är nu 13år.





Vi köpte vår första shettis Youngster van Uilenbroek från Almnäs stureri 1989. Hon levde hos oss till 2004 och finns för alltid i våra hjärtan. Du kan läsa lite närmare om henne på vår hemsida http://hem.passagen.se/roseng/ under rubriken "om Stuteriet" och även lite under "fotoalbum" om du klickar på bilden av henne.

Vårt shettissto kom till oss i mars 2006 och i april kommer vårt första föl efter rödskäcken James Herriot! Vi längtar jättemycket!
Vi hämtade våra shettisar juni 2007 Balotte ska föla i mitten på april betäckt med Epol längtar jättemycket. Hoppas att de kan stanna livet ut.

Björklids Musiljac har vi haft sedan 2003, har väll snarare en tendens att samla på ponnyer än att göra mig av med dom….
Jerker Klang,
medarbetare på ponnytrav ifokus
Gemenskap, glädje och fart - ponnytrav såklart!
Stuteri Isil, Sagolika Gotlandsruss

King är född här och "följde med" gården 1996 (född -95) Disa köptes 2000, Bertil köptes 2007, en häst är lånad och "unghästarna" (fölen från -07) är födda här.
Familjen hade shettisar i början av 80-talet och fram till 87, men min första egna köpte jag i mars-2003.
jag fick min shettis när jag var 10 år hon var då 6 år jag hade henne till 2006 då var hon 39 år jag ägde henne alltså i 33 år, ganska länge! jag har fortfarande hennes sista föl som nu är 19 år och hennes sista föl som är 13 år och hennes föl som är 3 år
#71 Oj vad roligt att ha en sa lange! :)
#71 vad häftigt o ha henne så länge och även dennes avkommor!

Som tillägg till mitt inlägg #54 ovan så importerade vi vår första shetlandsponny (Harviestoun Priscilla) vintern 1964/65 och hon fick sitt första föl hos oss sommaren 1965.
De ponnyer vi har på stuteriet idag är alla i rakt nedstigande led från Priscilla enligt följande:
- Barnbarnsbarn: Nicolita
- Barnbarnsbarnbarn: Fergie & Tindra
- Barnbarnsbarnbarnsbarn: Muzette, Shakira & Timmy
- Barnbarnsbarnbarnsbarnbarn: Roma, Safir & Timotej
Puh, här gäller det att hålla tungan rätt i mun! 