
bett storlek?
Vad är normalt på ett litet shettis huvud?
jag har inget bett och har mätt till 8,5 låter det rimmligt?
8,5 låter normalt när det gäller mini, minah har det. Sedan har jag en stor shettis och hon har 13,5, jo det är sant. Så så stor skillnad kan det vara mellan stor och liten shettis.
13,5 låter väldigt stort…. 9,5 brukar vara lagom till standard shettisar.
Veritas odium paretFörvånad

10,5 har jag till en av mina standard och det är det största. 13,5 låter jättestort! :-)
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Jag har också ett 10,5 som störta bett men det är ett undantag.
Veritas odium paretFörvånad
Tänkte säga 13,5 låter stort. Det har jag haft på ett halvblod.
Våra shettisar har 9,5 cm.
Så 8,5cm låter rimligt på en mini.
Folk måtte tro jag är tokig när jag säger att jag har 13,5 till stora shettisen. Men jag har mätt igen, och det är faktiskt sant. Jag vet att det låter jättestort, men det sitter perfekt i munnen på henne. Jag hade ett litet varmblod,och hon hade också 13,5.
#6 Ta med det bettet (och ponnyn) till en hästtandläkare/veterinär och fråga om det passar bra.
Jag har aldrig hört något så galet. Inte ens ett Halvblod använder 13,5 cm, möjligen en Shire.
#0 Ett bett på 8,5 cm - 9,5 cm passar nog bra till din ponny. Se till att det är tre-delat eller rakt. Tvådelade bett ligger inte bra i munnen.
Jag hade 13,5 på min Nordsvensk.
Amor vincit omnia 
Vi har 8,5 på alla våra minisar. Till Kitty (standars) har jag 10,5. Hade 9,5 först med hon trivdes inte med det.
Delad glädje är dubbel glädje :)
hm ja där ser man, hade 10,5 till mitt halvblod . Mina shettisar har 9,5.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
7# Thihi, mitt hbl hade 14.5cm, men det var ett rejält sto på 178cm o grov som attan =)
Min shettis har 9,5-10cm på bett

Här var vi verkligen kategoriska idag..!
Bettstorleken kan vara väldigt individuellt och är långt ifrån rasbundet. På shetland kan det t ex vara stor skillnad beroende på vilken typ av ponny det är. Min gamling av rejäl modell drar 10,5 i storlek fastän han i övrigt är en mycket liten ponny (88 cm över manken), medan mina större damer har storleken mindre, alltså 9,5. Den största av dem mäter 103 cm över manken.
Jag tycker oxå att 13,5 låter stort men å andra sidan har jag någon gång hört om en shetland som t o m hade 14,5 på sina körbett. Det låter ju vansinnigt stort, men ett stångbett är ju svårt att missta sej på storleken på, så man får förmoda att ägaren hittat rätt.

Jag har faktiskt 8,5 till de flesta av mina shettisar (tredelat) Jasse som har rakt har 9,5 i sitt , mitt halvblod har 11,5 ..

Fat förr så skulle ju också betten sticka ut flera cm på varje sida och vara tjocka som köttbullar på ponny ;-) ..
Som tur är går ju forskningen framåt även där.

OKEY jag provar att köper ett 8.5 då.. ska ju bara ha det att tränsträna med.. så får jag se hur det sitter..
Kanske skulle prova det jag har till min stora kuse det är 11.5 å se hur mkt för stort det är=)
Enligt hästtandläkare så skiljer inte skelettet i munnen alls så mycket mellan olika raser vare sig dom är stora eller små. Bettet ska inte sticka ut på sidorna, ringarna ska ligga mot mungiporna.
Min b-ponny som är ca 110cm mkh, han har 9,5cm bett, har även provat 8,5 men tyckte det blev för smalt.
Mitt varmblod (ca 156cm mkh) han hade jag 11,5cm bett på. 12,5 var alldeles för stort.
Man ska även tänka på hur "hårt" man sätter bettet, vad jag kommer ihåg fick man lära sig att det ska vara 2veck i mungipan. Men enligt hästtandläkare är det helt fel, det ska inte finnas någnot veck alls, bettet ska bara vila mot mungiporna. Då lägger hästen bettet tillrätta själv.

16# Det var intresant, Jag har alltid kört med två veck i mungipan.. som man lärt sig.. ska jag ha i åtanken att bara låta det vila
Jag har 10.5cm på den normalstora shettisen, men han kan även ha 9,5cm. Den överväxta shettisen har 11.5cm, men han är som sagt inte normalstor :)
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

Min mini har 9,5 i bettstrl, har provat med 8,5 men det talade han direkt om att han inte gillade. Ett fullblodssto jag red när jag jobbade som hästskötare hade också 9,5 cm, och hon var exakt dubbelt så hög som min mini… =)

Är det någon som vet bra ställe att köpa 8,5 cm bett som är smala ? Tycker att de flesta är så tjocka.

#20 Hansbo säljer ett smalt tredelat bett med små ringar. Går säkert att beställa i vilken hästsportaffär som helst som saluför Hansbos saker.

Jag har ett tvådelat 10,5 till mitt sto. Ser att många av er använder tredelat. Vad är skillnaden? Nå´n som kan förklara?
#22 Ett tvådelat bett viker sig och kan skjuta upp i gommen på hästen (särskilt om det är för stort).
Det kan inte ett tredelat göra.

För stora tredelade bett kan istället hamna med en led i mungipan och nypa/klämma hästen. Det är alltså viktigt att välja rätt storlek oavsett vilken bettyp man använder.
Tvådelade bett har ju av lång tradition varit det vanligaste bettet och ansetts som ett milt bett. Det verkar som om detta blivit lite omprövat de senaste åren. Ett tredelat bett sägs ligga bättre i hästens mun.

#23 och 24 Tack för förklaringen. Tror nog att jag fortsätter med tvådelat till min då jag tycker att det fungerar bra.

Vad som anses vara bäst, två- eller tredelat, är väldigt olika beroende på vem man pratar med. Var det inte en artikel i senaste SP ang tänder och bett, personen där föredrog tvådelade bett.
Annars har jag hört att "tand"folk rekommenderar tre delat eller rakt bett, just pga att det tvådelade "viker inopsig och trycker i gommen och därmed skaver mot tänderna. Men det är ju olika från häst till häst.
#26 Frågar du veterinärer med stor kunskap om hästens mun finns inga olika uppfattningar.
Jag vet inte hur kunnig den personen i SP är, men det är ju konstaterat vilka skador ett tvådelat bett kan orsaka.

Tagen från en annan tråd.
Läs gärna under fliken betsling.
Här kommer två bilder som kan illustrera skillnaden mellan 2-delat och 3-delat bett
jämfört med
Bilderna lånader från http://www.sprenger.de/hs/abt_reit/neuheiten/40600eng.htm
Kan tillägga att jag har ett rakt på Putte, han är så känslig i munnen. Och ett tredelat på Klasse. Har provat rakt på honom, och det blev full fart och fyrsprång
Kanske behöver ännu skarpare, han är otroligt pigg och det funkar varken med rakt eller tvådelat, med gummi, med parerstänger m.m. Tredelat funkar sådär.
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.
13.5 gösses jag hadde 12.5 till mitt vbl-sto.

Våra nordisar har 13,5 och min väninna har det även på sitt halvblod.
#33 Kan du förklara hur du mäter bettets storlek?