Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: utställning
Läst 4652 ggr
Rubiinen
0

Kan domare tycka SÅ olika?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag ställde ut min sköthäst Cornelia i Baståsen i juni -07. Då fick hon poängraden 8 8 8 8 7 =39p.

Sedan ställdes hon ut i Köping månaden senare och fick poängraden
6 7 7 7 7 = 34p.

Det är ju hela 5p skillnad. Kan domare verkligen tycka SÅ olika?

Domare i Baståsen var Ullricha Nordmark
Domare i Köping var Torsten Jeppson

Annette
0
#1

Vad fick hon för skriftlig kritik på typ vid de båda tillfällena?

Rubiinen
0
#2

Första gången stod det ungefär "Vackert feminint sto av god typ" vid de andra tillfället var det inte jag som ställde ut henne. det var hennes ägare.

Sasser
0
#3

Jag har varit med om samma sak. ena veckan 35 p för att helgen efter stamboksföras på 41 p… Då känns det verkligen skönt att veta att stamboksföringen, iallafall i mina ögon sett är mer värt än ngt annat:)

Klart man funderar när ena veckan får skrivet på papper: Litet vackert huvud… sen kommer nästa domare med sin kommentar: Ngt för stort huvud.. Då ställer jag mig den frågan På 6 av utställningarna har domarnas kommentarer varit att hennes huvud varit litet och vackert för att på ett protokoll få huvét FÖR STORT! Om kroppen ändrar sig, OK det kan jag köpa… men INTE ett och samma huvud:)!!

Milla
0
#4

Jodå det kan skilja en hel del. HAr själv råkat ut för det.

Mitt ena sto gick etta på esg med runt 42p och två veckor senare fick hon ihop 35p så visst kan det skilja.

Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se

ryttarn
0
#5

Känner igen det där, ena veckan 43p på generalmönstringen och hingstchampion, ett par veckor senare 39p, ytterligare en vecka senare 43p på Guldruss på skansen.
Det finns vissa dommare som tyvärr dömmer raser som dom inte riktigt kan vilket jag tycker är illa. Har numera en svart och en vit dommarlista hemma som jag checkar av med innan jag åker på utställning.

Jerker Klang,
medarbetare på ponnytrav ifokus

Gemenskap, glädje och fart - ponnytrav såklart!

Stuteri Isil, Sagolika Gotlandsruss

www.isil.se

Kris_J
0
#6

Konkurensen skall man inte glömma när man undrar hur det kan skilja på poängen, i ett gäng av stjärnor kan en i övrigt god ponny blekna likväl kan samma ponny glänsa i en enklare samling. Även dagsformen  och framvisningen kan skilja. Och så förståss tycke och smak hos domarna skiljer. Inget exakt facit finns ju heller vem som har rätt eller fel. Det får man acceptera när det handlar om show/utställning.

Veritas odium paretFörvånad

Kratern
0
#7

#6 Håller inte med om ett enda ord av det du skriver…

  1. Spelar ingen roll hur konkurrensen ser ut. Poängen sätts inte efter det. En domare bör kunna döma varje individ för sig.
  2. Dagsformen på ett huvud t.ex finns inte.
  3. Tycke och smak ska inte finns med 5 p skillnad.
  4. Facit finns = rasstandard.
Kris_J
0
#8

#7 Du behöver inte hålla med mig….

Märk att jag skrev exakt facit…
Jag har inte blandat in huvudet storlek på någon i dagsformen eller hänvisat till någon utpekad individs bedömning utan bara beskrivit vad som kan spela in när det skiljer i olika bedömningar av olika domare eller ringar. Inte att det alltid eller ens ofta är så.

Veritas odium paretFörvånad

Charlotte-Aveback
0
#9

Tyvärr har nog många upplevt att det kan skilja ganska mycket i poäng på en och samma ponny vid olika bedömningar, av olika domare. Rasstandarden i all ära - men den är ingen exakt vetenskap utan handlar till syvende och sist också om tycke och smak.

Jämför gärna med andra bedömningssporter eller skönhetsutställningar (dressyr, konståkning, simhopp, hund- och kattutställningar, m.fl) där flera domare är inblandade. Det finns en utförlig beskrivning över hur en viss rörelse eller rasstandard skall se ut … men trots det så ger ändå varje domare olika poäng utifrån hur just de värderar utförandet/typen/rörelsen. Bedömningen ligger ju alltid i betraktarens ögon …

Nu tycker jag personligen att det inte skall kunna skilja så mycket som 5 p på en och samma ponny, visad inom loppet av några veckor/någon månad, för olika domare. Denna fråga har vi diskuterat i en tidigare länk och då kommit fram till att det skulle vara väldigt bra med en (årlig?) domarkonferens där domarna kan träffas och "samköra" sina bedömningsgrunder lite mer. Hoppas att det blir något av detta!

Annette
0
#10

#9. Jag instämmer med Lottie. Det enda sättet att få så likartade bedömningar som möjligt är årliga domarkonferenser. Vad jag förstått har inte sådana funnits på över 10 år.

StuteriSolo
0
#11

det är alltid intressant att läsa kommentarerna, och sedan kan man ju köpa att en häst kan variera sina poäng litet hit och dit, en svag åtta kan bli en sjua en annan dag o.s.v, men jag tycker ju inte att rastypen t.ex ska kunna gå ner från 8 till 6 poäng, för en åtta är ju en god rastyp, medan en sexa inte är en acceptabel rastyp. Att hästen däremot kans skilja flera poäng på rörelserna är ju helt ok, ena dagen kan den kanske inte skritta ett steg eller har ingen lust att trava alls.

En domarkonferens vore nog ett bra initiativ för att få en jämnare bedömning, enligt standraden ska ju en ras ha en viss typ, bra om alla kan vara ganska överens om hur den ser ut också:)

PP
0
#12

Fast så utförlig beskrivning i rasstandarden är det väl inte, att det inte finns utrymme för personligt tycke och smak..?
Till exempel beskrivs inte alls de olika typvarianterna som finns hos shetlandsponnyn och just vilken typ man själv föredrar kan ju ge flera poängs skillnad på typpoängen från domare till domare (som trådskaparens exempel på ponnyn Cornelia).

Men jag håller med om att det inte borde skilja så mycket från domare till domare att hästen kan gå från ett starkt silver till ett brons på kort tid utan att ponnyn i sej har förändrats.

Jag tror att det skulle vara bra om de på domarkonferensen kunde prata ihop sej om värdet på de olika poängen. I bedömningssporten dressyr finns ju t ex denna mall att rätta sej efter:

10 utmärkt
9 mycket bra
8 bra
7 ganska bra
6 godkänd
5 med tvekan godkänd
4 ej fullt godkänt
3 ganska dåligt
2 dåligt
1 mycket dåligt
0 ej utfört (helt misslyckat)

Menar inte att detta är direkt överförbart till exteriörbedömning, men idén är god. Ligger en domare överlag lägre i sin poängbedömning, kan det ju i teorin innebära 5 poängs skillnad från en domare med lite "generösare" värdering av poängen.

Cara-Mia
0
#13

Det finns ju även mall för extriördomarna om jag inte minns fel. Vi lärde oss iaf pöångskalan när jag gick på Vretaskolan.

Jag anser också att många gånger kan skilja mycket och även att endel rättar sig efter härstammning (men det förekommer nog inte så ofta förhoppningsvis). Hästarna kan ju även variera i form och uppvisning från olika tillfällen. Men jag vet sådana som fått 40p som jag och även vissa domare inte tycker ser ut som russ och då undrar man ju…..

Miija
0
#14

#9 och #10

Jag tog upp detta med domarkonferens på Syds höstmöte. Där lovades det att de skulle ta upp det på årsmötet. Vet inte hur det blev dock. Någon annan?

Tillägg: nu vart jag osäker…var det årsmöte som var nu i höstas?

FredrikN
0
#15

#14 eftersom årsmötet inte har varit än så har det inte tagits upp.

mvh

Fredrik

Där hann du ändra när jag svarade. Cool 

Det var höstmötet som var senast.

Miija
0
#16

#15

Nej, jag kollade. Höstmöte var det som var.Glad

Sades det något om det där?

Miija
0
#17

#15 Du var snabb att ändra du med.Flört

Det är som med msn…man skriver om varandra.

RebeckaSvensson
0
#18

#16 Det diskuterades på SSS höstmöte och har även tagits upp på styrelsemöte i SSS. Styrelsen jobbar med den frågan.

Charlotte-Aveback
0
#19

#18: Jättebra!

Miija
0
#20

Är det någon som kan lägga ut hur en "poängmall" för exteriördomarna ser ut?

Vore intressant då jag inte är insatt i ämnet.

Susan61
0
#21

Domarna tycker olika.

Stälde ut mkt för ca 16 år sedan visade ett sto 42 p. 2v eftre 38 p.

Samma dommare.Även visat hingst fick 38 av en domare och 30 av en annan.Då börja man undra.Det är stor anledning till jag slutade med avel då.

Men dom plockar in en massa dåligt från andra länder som skulle gå till slakt och godkänner i Sverige.Bättre dom godkänt våra egna så vi får en bra stam i Sverige.För vi har mkt bra hästar,det gäller alla raser.Hålt på med hästar i 36 år.

Kris_J
0
#22

Jag har ungefärlig förklaring till siffrorna här någonstans men har ingen möjlighet att leta fram den nu.  Vet också att i något äldre nummer av shetlandsponnyn har Håkan Ström belyst siffrona.

Veritas odium paretFörvånad

Ahnna
0
#23

Har råkat ut för samma sak, och just det där med att någon tycker att huvudet är fint och någon månaden efter skriver att huvudet är för stort har hänt mig också. Man vet ju inte vad man ska tro!

Har för mig att pållen fick 37 poäng 3-4 månader innan han avelsgodkändes med 40 poäng, och några månader efter det fick han 38 poäng om jag inte missminner mig. Innebär det att de två domarna som gav lägre poäng än vid avelsvärderingen verkligen inte tyckte att han skulle ha godkänts, eller? Som sagt, vad ska man tro?

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

dajmie
0
#24

Vi ställde ut ett föl som fick 39 poäng, ett kort tag efter fick han 32, men han blev senare godkänd, det var ström som gav han 32, och godkände honom 4 år senare, jag personligen tyckte Ström var mycket duktig, det är en förlust att inte finns mer.

Ahnna
0
#25

Pratade förresten med en domare, som dömer andra raser än shetland, och hon rättade sig väldigt mycket efter andra domare i början när hon var "ny", men har under åren börjat lägga in mer av sina egna åsikter. För mig låter det lite skumt att man som ny domare inte ser med sina egna ögon, utan bara tittar på gamla resultat och tänker "jaha, den och den domaren tyckte att den här hästen ska ha si och så mycket poäng", men jag är ju inte domare själv så jag vet ju inte om det är ett enormt tryck på nya domare…?

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Annette
0
#26

Jag har aldrig visat för Ström, men tycker att det alltid var mycket intressant att lyssna på honom. Han gick bort alldeles för tidigt, tyvärr.

Annette
0
#27

#25. Hon kanske menade när hon dömde ihop med andra. Inte att hon tittade på gamla resultat, för det finns ju inte ens för alla hästar. Jag kan tänka mig att man vågar stå på sig mer för sina åsikter när man varit med ett tag och fått mer erfarenhet.

Hannapanna
0
#28

Jag tycker också de är rätt konstigt när dom bedömmer så olika. Jag har ingen erfarenhet bland hästar men detta hände mej och min ena hund för flera år sen.
Hunden fick jäääätttefint beröm för sin fina tand-sättning, han hade så fint saxbett och de va sällan man såg de så fint hos cavaliererna (hundrasen på hunden). Veckan efter så fick han nedslag på sitt "underbett" (!!!) och den hunden hade aldrig haft eller hade inte underbett så då gick jag faktiskt tillbaks till domaren och kommenterade det.. Han kollade igen och strök de lite fint från mitt papper…(??) hmmm..

Ahnna
0
#29

#27 Nej, när hon var ensam. (Jag frågade.)

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

VeronicaP
0
#30

#26 Håkan Ström var ju rätt *snål* med poängen och alltid roligt att få diplom eller guld poäng av en sådan domare som man vet är kunnig och inte slänger poäng runt sig tycker jag. Instämmer att han gick bort alldeles för tidigt.

Fast nog kan en häst tappa poäng på en månad har sett exemplar på häst som hetl ändrat *typ* på en månad om jag ska vara ärlig det enda som skedde med den var att den flyttade från ett ställe till ett annat och sen gick det inte att känna igen hästen . Sen beror det ju även på visaren bla man visar fram hästarna på olika vis en del är väldigt duktiga på att alltid få hästarna att visa sig på allra bästa sidan .

kicki80
0
#31

Jag vill ha utställningar där domaren inte kan se annat än hästen dvs inte uppfödare,stam eller ägare för jag tror sånt väger in ganska mkt …. 

Ibland är det bara "inbördes beundran på utställningar"

Kris_J
0
#32

#31 Intressant, kan du ge mer konkreta exempel på inbördes beundran på utställning och de övriga du ger exempel på.

Veritas odium paretFörvånad

kicki80
0
#33

Vi får inte namnge vare sig hästar domare eller ägare på detta forum..

Men om en domare dömmer och i ringen står en person med och pratar med domaren, fikar och äter lunch med domaren för att sedan visa i sista klassen  och blir ju där BIR på samma poäng som 2 andra ponnyer känns det ändå konstigt. Jag ställde själv inte ut men var där o titta.

Har man som domare växt upp på ett stuteri kanske man inte ska döma det stuteriets hästar när man ses som en son av stutriägaren.. eller?

AnnaLundin
0
#34

#31 - det förekommer utställningar utan katalog, det brukar vara de finaste ponnyerna som vinner då också…

#33 - det där regleras av jävsregler, domare får inte döma hästar som denne eller närstående har ägt eller fött upp, ej heller får domaren ha ägt ponnyns föräldrar.

kicki80
0
#35

Jag vet en som visades fram och domarna  var oense hur de skulle döma honom en ville släppa igenom och den andra domaren sa nej han har fel stam??  Ska de inte dömas extriört?? Han fick 39p.   Senare 40-41p på utställning. Nu är han valack och ägarna har honom som tävlingsponny

kicki80
0
#36

#34 Då kan jag säga att detta inte följs alls… Vet flera som återkommande dömer sina hingstars avkommor inom flera raser detta är ju inte enbart inom shetland..

Charlotte-J
0
#37

#33 Det kan inte helt enkelt bara vara så då att den hästen var bäst. Tycker resonemanget tyder på okunskap. Lite så där kanske man tyckte just i början när man visade häst men när man hållit på ett tag så lär man sig att det inte är så. Om det nu är en bra uppfödare som tex. tar hem en BIS titel så är det ju inte så konstigt då dom säket hållt på ett tag. Bara själva "groomingen" är ju en hel vetenskap och det tar ett tag innan man lär sig, om man någonsin lär sig.

Amor vincit omnia Kyss

AnnaLundin
0
#38

#35 - var det hingstpremiering så spelar även stammen in, eftersom man vet vilka stammar som är mer eller mindre förärvningssäkra. Ligger ponnyn på gränsen så är det helt korrekt att stammen avgör om man ska fria eller fälla.

Anta att hingsten ifråga har en mödernelinje som lämnat företrädesvis klass 2-avkommor. Och att pappan - efter att hingsten tillverkats - är sänkt till C för svag förärvning. Man kan ju ha skäl att tro att en sådan hingst inte har särskilt mycket att tillföra aveln - mer än fler föl - även om han råkat bli bra själv…

Charlotte-J
0
#39

#35 Pratar du avelsvärdering av hingstar nu? För då bedöms dom inte bara exteriört, även avelsvärdet (stammen) bedöms.

Amor vincit omnia Kyss

AnnaLundin
0
#40

#36 - OM det är så, så kanske det är läge att påpeka det för SH i stället för att insinuera på ett forum på nätet.

(jag har ingen aning om varken vilken domare eller vilken hingst du syftar på, men det spelar ingen roll)

Maliiin
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#41

Torsten dömmer väl oxå med rätt låga poäng överlag.

RebeckaSvensson
0
#42

#31 Att det är inbördes beundran tror jag inte på. När jag visar mina ponnyer på utställning har jag förtroende för domaren ifråga att han/hon ska döma hur ponnyn ser ut för dagen. Om jag hade tyckt att domaren bedömer uppfödaren eller visaren hade jag aldrig hållt på med det här med utställning. Jag tror och anser att våra domare är så kompetenta så de kan bedömma hästen och sedan med tanke på att det är en bedömningssport så kan det alltid skilja lite i poäng.

Som någon skrev här ovanför är det inte alltid konsigt att de mer erfarna uppfödaren lyckas i utställningsringen. Men inte beror det på deras namn utan på att de har hållt på länge och lyckts få fram bra hästar och vet hur de ska visa hästen på bästa sätt.

Jag visade ett föl en gång och hon fick först 39p och blev champion. Drygt en månad senare fick hon 33p. Nu var det iofs ett föl, men visst kan poängen ändras. Så här i efterhand tycker jag det var en helt rättvis bedömning också, för andra gången var hon inte värd mer än 33p. Mycket kan skilja sig från bedömning till bedömning och på en månad kan mycket hända med en vuxen häst. Att det inte är samma person som gör iordning hästen eller visar den kan det också gör mycket på sig. Liksom oss kan ponnyn också ha en bra/dålig dag och eftersom domaren dömmer vad den ser spelar självklart detta in också.

paparatzi
0
#43

Av vad jag förstått så i tex England får inte utställare överhuvudtaget tilltala domaren, då riskerar man att åka ut direkt, i Holland finns proffersionella handlers (99% män) i Sverige kan en del domare sova över hos utställare, vet inte vilket av alternativen som är det bästa……man får ju hoppas att domarna är så pass proffsiga att dom kan vara obejktiva i sin bedömning, det återstår endast att se…..

Annette
0
#44

Vad skall vi göra? Sätta alla domare i celibat på en öde ö så att absolut ingen någonsin kan råka tilltala dem?

AnnaLundin
0
#45

Professionella handlers kan ju vara en idé. fast för mig skulle det göra att jag slutade med utställningar. För mig är det liksom grejen, att göra det själv och se om jag kan lyckas…

Men visst, VILKEN arrangör blir först med en sådan utställning? Nog hade det varit kul att testa, som ett alternativ? Hyr in ett antal erkänt duktiga visare, låt dem hantera ponnyerna inne i ringen och ha kataloglös bedömning. DÅ om något lär vi ju få veta om huruvida domarna dömer efter uppfödare/ägare/visare eller ifall det ändå är så att de finaste ponnyerna som vinner ändå…

Vilken arrangör blir först att nappa på idén? *hint* Flört

paparatzi
0
#46

#44 Nä men vi ska ha ett öppet klimat, tex. ringa eller skriva till domarna och fråga dessa rakt ut om vi har några funderationer, då torde man också få bästa svaret.

Annette
0
#47

Vem står för kostnaden proffshandlers ;)

paparatzi
0
#48

#45 Kanske man kan mejla LIONS herrklubb och värva några snyggingar md långa ben och som är ena j***ar på cykla… Cool

Annette
0
#49

#46. Görs inte det då?

AnnaLundin
0
#50

#47 - varför se det kostnaden som ett hinder? (jag anade att frågan skulle komma). Det kanske kan vara utmaningen för den som arrangerar utställningen, att hitta tillräckligt med sponsorer för att täcka kostnaden för dessa. Kanske kan man testa att låta det kosta 50-100 kr mer/ponny att delta i denna utställning?

Annette
0
#51

#50. Du kan väl prova. Vore ju spännande att se.

RebeckaSvensson
0
#52

#45 Jag hade också slutat med utställningar om man inte själv fick visa sin egna häst. Allt med att träna, matcha fram, göra i ordning och sedan visa hästen, det är helheten som är en utmaning, att försöka lyckas så bra som möjligt. Och det är också helheten som är det roliga.

Sedan kan jag inte riktigt förstå varför man inte litar på domarnas förmåga att dömma objektivt. Eller om det kanske är så enkelt att när ens egen häst får bra poäng och det går bra så klarade domaren uppgiften att objektivt bedöma hästen men en annan gång då det inte går bra är det för att domaren bara tittat på uppfödare/ägare/visare?

AnnaLundin
0
#53

#51 - jag är tyvärr ingen regionalförening till SSS så jag kan inte arrangera några utställningar…. Flört

Annette
0
#54

#53. Du är väl medlem i Syd? Du får bli utställningsansvarig där ;)

Jag vill också visa själv. Skall jag anlita en annan visare skall det vara en jag själv valt ut.

AnnaLundin
0
#55

#53 - Jag har - för tillfället - valt att lägga min tid på min familj i stället för föreningsengagemang. Efter att ha varit aktiv föreningsmänniska sedan tidigt 80-tal så kändes det som att jag behövde en paus från det, när barnen kom. Så nej, jag har ingen lust att bli utställningsansvarig.

Jag slängde ur mig ett förslag som det är fritt för vem som helst annars att nappa på. Det kan knappast göra mig själv skyldig att genomföra det.

paparatzi
0
#56

Borde vara rätt kul att testa detta.

#49 Jag svarade på din #44, med svaret i #49:an, menar du att domarna sätts ut på öde öar….ett klokt svar kräver en klok fråga…

Annette
0
#57

#56. Jag undrade om det inte är ett öppet klimat. Jag känner åtminstone att jag kan fråga domaren vad denne menar om jag inte förstår det.

Hanna-D
0
#58

#41 Hur domarna dömer redovisas med snittpoäng i Shetlandsponnyn. Läs Utställningskrönikan i nr 4 2007.

PP
0
#59

#45 Din idé är redan påkommen! ;-)
På Shetland Nords Höstmöte 2006 ledde diskussioner om utställningarna fram till bland annat detta förslag. Har själv gått och fnulat på detta sen dess, men det har inte känts alldeles lätt att genomföra.

Dels vad man ska erbjuda de som är handlers, dels hur man ska välja ut duktiga handlers (det kan ju lätt bli en massa snack i jantelagens Sverige och stackars den handler som kanske råkar få en vanligtvis högt bedömd ponny sänkt…).

Sen är det domarbiten; detta skulle ju kunna ses som ett direkt misstroendevotum mot den svenska domarkåren. Det gäller att hitta en domare som själv tycker att idén är kul och dessutom har integritet nog för att kunna stå för sin bedömning om en flerfaldig champion kanske skulle gå och bli utan guldplakett för dagen.

Har presenterat idén för några utställare och mottagandet har varit varierat. De flesta har tyckt att det har varit en kul grej, men så finns det förstås de som tar utställningar på blodigt allvar och räknar avkommepoäng för brinnande livet och aldrig skulle kunna tänka sej att låta någon annan visa de egna ponnyerna. De sistnämnda fick mej att tappa sugen… Jag kan tycka att det är så tråkigt att allt ska vara så allvarligt. Om det finns 30 utställningar att välja på på ett år, kan man inte åka på en bara för skojs skull då?

Helt uträknad är inte idén ändå. Om intresse finns, skulle vi kunna göra ett försök. Shetland Nord provar gärna nya grejer!

AnnaLundin
0
#60

#59 - KUL! Då är det ju fler med samma tankar i alla fall!

Rubiinen
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#61

Jag tycker att det låter som en jätte bra idé. Då jag själv inte är van utställare, så vore de kanon om någon kunde visa fram min ponny på bästa sätt.  :)

MrsM
0
#62

#58 Kan man få ta del av den krönikan?Glad

Hanna-D
0
#63

#62 Självklart!

Domarstatistik 2007

Ronny Johnsson - 3 utställningar - Snitt 38,4
Alf Johansson - 1 utställning - Snitt 38,3
Susan Hellum - 2 utställingar - Snitt 38,5
Lars Gerth - 1 utställning - Snitt 40,2
Madeleine Beckman - 2 utställningar - Snitt 38,7
Helena Kättström - 2 utställningar - Snitt 38,7
Liselotte Erixon - 2 utställningar - 38,5
Morgan Johnsson - 1 utställning - Snitt 39,5
Roland Fransson - 2 utställningar - Snitt 39,3
Gunn Johansson - 1 utställning - Snitt 39,0
Annika Strindgård - 4 utställningar - Snitt 39,6
Ingvar Johansson - 3 utställningar - Snitt 39,4
Torsten Jeppsson - 4 utställningar - Snitt 38,7
Ulricha Nordmark - 3 utställningar - Snitt 38,7
Inga-Lill Hoveklint-Hyttring - 1 utställning - Snitt 38,9

Snittpoäng för samtliga domare under 2007 är 39,0 (15 domare, 26 utställningar).

Källa: Tidningen Shetlandsponnyn nr 4/07

VeronicaP
0
#64

#42 Jo han gör ju det och det är inte helt fel heller tycker jag.

VeronicaP
0
#65

Profffshandlers finns ju faktiskt , det har jag anlitat en gång på en hingstpremiering och det var år 2000 och då betalade jag 200 kr för att han visade min hingst. Det var en welsh och jag kände att jag inte kunde hinna med och visa hans fina trav själv och därför anlitade jag en annan till att göra det.

På ESG var det väl en som var lite handlers åt andra och visade ett bra gäng med hästar.

Miija
0
#66

Kunde vara en kul grej med någon/några som ställer upp och visar pållar. Speciellt för oss som inte kan visa själva. Sedan hur det skulle gå att genomföra vet jag inte.

Har man tur så finns det vänliga själar som visar åt en ändå framöver…Oskyldig

RebeckaSvensson
0
#67

#66 Det brukar bara vara att fråga om man behöver hjälp. De allra flesta hjälper gärna till om de har möjlighet.

Miija
0
#68

#67

Ja, det är det jag hoppas på. Vill gärna komma ut och visa någon men så ska det vara genomförbart på plats också. En av fördelarna med sådana här forum är just att man så sakteliga skapar kontakter.Glad

Fick ett "pep-mail" igår om utställningen i Frillesås där det kunde ingå handler Cool men jag kan inte åka.  Men så kul det hade varit!

millus
0
#69

Jag har ställt ut ca 10 ggr och bara en gång har jag råkat ut för en "knäpp" domare. Jag åker aldrig mer på en utställning när denne dömer. Var även med när personen dömde en annan typ av utställning och bedömningen var helt bort i stöll!!! Även om man föder upp en typ av ras så måste man ju vara öppen för andra typer och inte bedöma dem efter samma standard som ens egen uppfödning!

Det jag menar är: det går tex inte att bedöma shetland efter halvblodsstandard…

Ahnna
0
#70

#35 Precis samma sak har jag hört flera exempel på inom andra raser. Bland annat en hingst som fick 41p på avelsvärderingen, där två domare ville ha igenom honom men den tredje (och "äldst i gemet") tyckte att det redan finns så många hingstar från samma blodslinje i aveln, så de drog till slut av 2 poäng så att han fick 39. Rättvist?!

Sånt ska väl ändå inte domarna reglera, det är ju upp till stoägarna att välja vilken hingst de vill betäcka med. Bara för att flera hingstar har liknande stamtavla behöver de ju inte se likadana ut. Och OM vi nu har bestämt att 40 poäng är gränsen för avelsgodkännande, ska inte alla hingstar som uppnår 40 poäng godkännas då? Helt sinnessjukt…

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

RC71
0
#71

#63 Oj ,vad jämna dom var! Glad

Hanna-D
0
#72

#71 Intressant läsning tycker jag. I tidningen finns mer utförlig information, hur många guld, silver och brons varje domare delat ut totalt och varje utställning för sig, uträknat i antal och procent.