
Äldre shettis?
Jag är lite nyfiken på hur gamla er shetlandsponnyer blivit eller har ni några riktigt gamla hemma i stallet nu?
Och så fall vilket skick är dom?
Jag börjar väl med min "gamling" som är en 25 årig valack. Han är hur pigg och fräsch som helst, tävlas regelbundet:) Ända som strejkar är tänderna;)
mitt 14 åriga sto Dolly är pigg och jätte fräsch körs 4-5 ggr i veckan och älskar att hoppa. förlorade idag sin bästa kompis vårat sv halvblod fick vi ta bort idag för att hon led av en ryggskada som var jätte inflamerad och fanns inget att göra :/ Dolly kommer bli jätte depiig men snart kommer en ny kompis till henne :))
Min valack blev 26 år och var pigg in det sista. Han hade en framhov som spökade som var anledningen till att han fick avlivas. Han visades på utställning samma år med guldplakett och 9:a på traven. Saknad!
Foto: Linnea Ornstein.
Min gamling Linda blev 30 år, hennes mamma och morbror blev 36 år. Linda reds de sista åren av små barn, lite lättare motion. Linda var en pigg ponny in i det sista, hon blev hastigt sjuk och dog.
Veritas odium paretFörvånad

Almnäs Origo är ju 26 år
#2 Fina Emil… Vilken kalaskille:)
#7 Ja han är oändligt saknad fortfarande, visst är det nåt speciellt med de gamla valackerna 
Min gamla heter Carmencita och hon fyllde 22 i år. Hon är i bra hull, dock är hon lite staplig i sina rörelser då hon har haft fång, sen är hon trång i luftrören så springer hon så får hon inte luft. Annars är hon pigg och glad, tar sina bocksprångsrundor lite då och då.
Hon kommer aldrig flytta här ifrån. Även om vi skulle lägga av med shettisarna så kommer hon få gå kvar här tills hon inte orkar mer.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se

#9. Lägga av med shettisar??? Det finns inte i min värld ;)
#2 Fina Emil!! Kommer ihåg honom, plösligt så saknade jag honom…
Delad glädje är dubbel glädje :)
#11 Tack. Jag saknar honom mycket, "första kärleken".
(mamma kommer ha ihjäl mig om hon får reda på att jag lägger ut den här bilden…)

Min Manilla är 20 i år och fick föl för 2 veckor sedan. Den enda skillnaden är att hon kräver lite mer mat än de andra annars är hon hur pigg och kry som helst!
#12 lika söta alla tre
Veritas odium paretFörvånad


Vi tror att Brutus är ungefär lika gammal som jag. alltså 20 år. Har tyvärr inga bra bilder på honom på denna datorn. så här är ett foto på dom två 20åringarna :P
han är fortfarande pigg, men när han rymmer så orkar han inte springa så långt, utan sticker iväg en bit och står där och äter tills jag kommit fram och tagit honom. :) inte som förr när han var iväg på stora äventyr.
/ Johanna Hoogendoorn, ordförande för Kattens Talan
Ja har ju lilla Viktor som blev 20 i år. Han beter sig som 5, hoppas verkligen o tror han kommer finnas kvar i många år till. Har sedan min lilla bäbis Cornelia som är 16 i år. Otroligt pigg och jättekul o köra o är en trevlig tävlingskompis.
våran Melina blev 24 år, hon fick fång första gången vid ca 10årsålder och när hon blev 24 så fick hon ett kraftigt anfall mitt i vintern, så hon fick somna in akut. Våran första shettis, hur go som helst

Här finns några riktig gamla att beskåda. Min Linda finns längs ned på sidan:
http://www.kellas-stud.co.uk/vintage_shetlands.htm
Veritas odium paretFörvånad
