God morgon 30/9
God morgon!
Här är vi vakna med tuppen. Kall morgon bara 3 grader, men ser ut att bli en srålande dag. Ska snart iväg och kasta hästsko i Åseda sista utetävlingen i år. Idag kommer min dotter hem från Turkiet ska bli skönt. Hästjobb ikväll.
Ha en bra dag alla!
God morgon!
Ska strax iväg och hämta bilen, sen styr jag mot Bjärsjölagård. Under dom 5 åren jag haft Barre-bus så har det alltid varit bra väder…första året blåste det som fasen, men sen blev de fint. Får hoppas vädret håller i sig denna gången också.
Hoppas ni får en bra dag!

God morgon!!!
Tagit mig en skön sovmorron. Idag blir det hästaktiviteter på förmiddagen: Vid 3, ska jag till syrran som är nagelspecialist, o fixa en nagel som gick av häromdagen. På kvällen ska jag på 40års fest hos en kompis, vi ska dessutom vara utlädda, temat är "Ursäkta jag var på väg till…"

God morgon
Lycka till ALLA som visar häst runt om i landet idag.
Själv blir de hästpyssel och förhoppningsvis lite fotning om jag får hjälp av någon. Det är strålande sol med klarblå himel. Ska verkligen njuta av denna dagen.
ha en bra dag

Godmorgon!
Jag och sambon ska iväg och köpa ett äppleträd och lite lökar m.m. Vi har ju nyss flyttat in i vårt nybyggda hus och då vill man ju gärna ha lite fint i trädgården till våren
.
Sedan ska jag ut och köra Indra i den härliga vädret!
Kanske kan man hinna plocka lite svamp också!
Kvällen blir lugn, ska ta in och kvällsfodra de hästar som står inne.
Ha en toppendag alla!
God kväll
Sitter på jobbet och fick nyss ett samtal från mamma, min katt håller på föda just nu. Är så typiskt, mamma får alltid vara förlossningssköterska, oavsett om det är föl eller kattungar
Jag lyckas alltid missa det.
Någon med erfarenhet av kattförlossningar? Är det något speciellt man bör ge modern nu?

Vi brukar ge våra katthonor samma torrfoder som finns till kattungar, i första dygnen brukar de inte äta särskilt mycket de får ju i sig mycket proteiner i och med att de äter upp moderkakan. Lycka till med kattungarna

Så kul Hanna ! men katterna brukar klara det väldigt bra själva. vår fick kattungar förra året o det enda var att dom ville ha lugn o ro, kolla bara att alla kommer fram o får äta så löser dom det säkert !
lycka till, väntar på att få se bilder sen !!
finns det nå goare än kattungar :O) som redan skrivet så brukar dom inte vilja äta så mkt (överhuvudtaget inte lämna bäbisarna) det första dygnet, moderkakan innehåller ju det mesta dom behöver (yuak…) håll koll på de små bara så inte ngn blir utstött, tyvärr går det väldans fort neråt om ngn inte får i sig tillräkligt med mjölk, men katter brukar klara det galant på egen hand.

God natt eller vad säger man vid den här tiden på dygnet. Är precis hemkommen från kompisens 40års fest, de gick vidare ut på krogen, men jag kände att jag inte ville följa med i min fina mundering, vi var ju alla utklädda. De som bodde nära kunde ju gå hem o byta om, men jag som bor 1,5 mil därifrån, hade liiiite svårt att svänga in för ett klädbyte, så jag åkte hem istället.
Dessutom har jag o sambon firat våra 23 år ihop, det är rätt länge faktist.
Hur som helst så är jag lite lagom rund under fötterna o ska lulla ut med jycken nu, sen blir det nog sängen för min del.
# 7, 8 & 9 Tack för era svar. Det blev tre stycken men en klarade sig inte trots att vi försökte värma och gnugga i gång den. De andra två mår fint, en sköldpaddsfärgad och en svartgrå-randig. Ganska lagom med två stycken 

#11: Grattis till familjetillskottet! 
