Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: 15-sjukdomar-skador
Läst 2494 ggr
Miija
0

Kluven ang. veterinärbesiktning...

Ska sälja en mini och frågan om veterinärbesiktning kom upp.

Pållen är veterinärbesiktigad för ett år sedan, ingenting har hänt sedan dess.

Jag kan förstå att en köpare vill ha besiktigat men jag känner mig kluven inför detta med böjprov på så små pållar.

Hur bevisar man om en veterinär orsakat skadan genom t.ex böjprovet…?

Är det verkligen värt risken eller ska man dra sig ur affären?

Jag är övertygad om att pållen får det bra där men tvekar just på böjprov…

Gosa
0
#1

Jag tycker att det beror på vad hästen ska användas till. Ska den vara ridhäst eller körhäst så kanske man vill besiktiga med böjprov, annars så skulle jag avråda just böjprovet.

Min veterinär undviker att göra böjprov om det inte är nödvändigt för vad hästen ska/eller har varit brukad till. Däremot så kan man ju göra övriga undersökningar i samband med försäljning för att veta att hästen är frisk.

Lycka till med försäljningen.

Ellinor Johansson
0
#2

När vi skulle försäkra Kameleon i Sverige ville försälringsbolaget ha ett veterinärintyg samt att ett bölprov skulle vara gjort.

Jag tycker inte det är några problem att göra böjprov på en färdigvuxen pålle, men jag skulle inte vilja att man böjde en unghäst. Jag tror inte att en runinerad veterinären skulle kunna skada en vuxen ponny vis böjprov.

Miija
0
#3

#2         Det jag "oroar" mig lite över är att veterinärerna här är väldigt "bestämda" i hanteringen av djuren. Hade velat ha lite mer "nyans" i tänkandet från djur till djur hos dem…

De är annars kompetenta och duktiga men lite "typiskt karlar" över sig…Obestämd

IdaT
0
#4

#3 Du kan inte be köparen ta med sin vetrinär då?

Att våga är att förlora fotfästet en liten stund. Att inte våga är att förlora sig själv. - Søren Kierkegaard
Följ min vardag med djuren på bloggen.

Miija
0
#5

#4   Tanken är bra men avståndet skulle inte göra det möjligt. H*n kommer inte personligen och hämtar hästen heller utan får hjälp med det.

IdaT
0
#6

Okej, det var kanske inte lika bra då :/ Då kan jag nog bara säga som ovanstående, hoppa böjprovet, är du rädd att det skadar kan det inte vara värt det.

Att våga är att förlora fotfästet en liten stund. Att inte våga är att förlora sig själv. - Søren Kierkegaard
Följ min vardag med djuren på bloggen.

polgara
0
#7

Som köpare har man ju undersökningsplikt, vill man då ta ut veterinär för besiktning så tycker jag köparen ska få göra det.

Den veterinären jag hade tidigare, böjde aldrig shettisar, däremot fick man springa med dom på hårt underlag, för o se ev. orenheter. För övrigt kollade han igenom hästen som vilken individ som helst.

AnnaLundin
0
#8

Det är YTTERST ovanligt att en veterinär orsakar skada på en häst genom ett böjprov. Ett korrekt utfört böjprov gör ingen skada alls.

OM hästen reagerar på ett böjprov så är det oftast pga att det finns en ledinflammation redan vid undersökningstillfället. En ledinflammation kan uppstå efter ett snedtramp i hagen om man har otur. Kan också orsakas av felaktigt verkade hovar eller olämplig motionering.

Att en häst besiktigats för ett år sedan behöver inte på något sätt betyda att den är frisk nu.

Om du vill sälja din häst så är det ju bara att tillmötesgå köparens önskan om en veterinärbesiktning. Köparen har undersökningsplikt och jag förstår självklart att köparen vill ha ett oberoende bevis på att ponnyn år frisk innan det kostas på den en lång transport någonstans.

Varför inte ta med dig ponnyn till ATG-kliniken - där ÄR de proffs på sådant, om du nu inte riktigt litar på distriktsveterinärerna i ditt område?

Miija
0
#9

Köparen gör en egen besiktning när pållen kommit till nya hemmet.

Gosa
0
#10

#9 Men vad händer om inte hästen går igenom besiktningen? Jag hade hellre låtit besiktiga hästen innan den åkte från min gård. Man vet aldrig vad som händer på vägen…

Ellinor Johansson
0
#11

#10 Jag hade gjort samma sak

AnnaLundin
0
#12

#9 - känner du dig trygg med att skicka iväg ponnyn på en lång resa utan att själv ha kollat upp den så hoppa över din egen besiktning. Det är ponnyn ifråga som får en returbiljett på en lika lång resa om den visar sig inte vara frisk, när köparen besiktigar.

Charlotte-Aveback
0
#13

Håller med #10 - besiktningen skall ske innan ponnyn åker och med säljaren (och gärna köparen!) närvarande.