
Man får poäng när man gör någon aktivitet, tex skriver inlägg, svarar i trådar, lägger till bilder i sitt fotoalbum osv.
Syftet är väl att det skall mätas hur aktiv man är. Men den mäter bara kvantitet inte kvalitet.

Det är ett personligt "aktivitetsindex".
Man får poäng för olika saker man gör på iFokus. Tex skriver en kommentar, skriver i bloggen, lägger in bilder i sitt fotoalbum osv.
Hur många poäng man har syns inte för andra, det enda som syns är "ädelstenarna". :-)
Är man inaktiv så börjar poängen sjunka efter ett tag.
De olika stenarna för personligt aktivitetsindex är:
* Glas
* Kristall (100 poäng)
* Ametist (500 poäng)
* Akvamarin (2500 poäng)
* Opal (5000 poäng)
* Topas (10000 poäng)
* Smaragd (30000 poäng)
* Safir (50000 poäng)
* Rubin (100000 poäng)
* Diamant (250000 poäng)
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

#1 Men det är klart mkt bättre än att hålla på med de där listorna vi hade förr. Skribenttoppen osv… Det här märker man liksom knappt av att det finns.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

#3. De har jag glömt och förträngt för länge sedan.
Vem bryr sig om poäng? Inte jag, men så har jag heller inte fått ett enda…

Hur många poäng är varje inlägg värt?

Å mina poäng har inte rört sig överhuvudtaget! Fastän ja skrivit inlägg kommenterat å ja lite av varje..

Bara för det så hade poängräkningen kommit igång nu

Känns nästan lite onödigt, men visst kan det vara kul att se vilka som är redigt aktiva och sånt (;
Jag hade fem poäng, efter att ha skrivit ett inlägg blev det fyra! *fniss*, jag får minuspoäng!

#10 haha hur kan man få minuspoäng? xD det får man väll bara om man är inaktiv inte när man skriver inlägg x) hihi
Ni kan var glada ni som får poäng, jag står fortfarande på 0. Och då har jag svarat på flera inlägg idag, och lagt in nya foton i fotoalbumet. Kanske går räkneverket baklänges ?
Nej jössen, nu fick jag 5 poäng !!!!

Aha vad trevligt =) då ska jag tävla med mig själv tänkte jag ;)
Tack för svaren
För två minuter sedan hade jag 25 poäng, nu 10… Verkar leva sitt egna liv 
Jag har 0 poäng… Har skrivit inlägg…
Delad glädje är dubbel glädje :)
Hä hä, nu fick jag helt plötsligt 5 poäng… får man poäng för att man skriver i denna tråd? 
Delad glädje är dubbel glädje :)

Då kanske jag också skulle skriva här för att se om det verkligen är en magisk tråd 

Eller så kan det bero på att de fixat problemen med detta i natt, och att ni först idag får poäng öht?
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Har också skrivit inlägg, men 0 poäng….

då provar jag den magiska tråden jag också hoppas att det funkar 

Mina poäng hoppar friskt mellan 4 och 14 beroende på vilken sida jag är inne på…..

Nu har jag också fått poäng
Den där stenen vid sidan om nicket ska ju ändra sig efter aktivitet, men alla har ju samma sten? Eller?
Min poäng verkar fungera. Jag får poäng för varje inlägg…fast poängen varierar, jag får antingen 4 eller 5 poäng per inlägg…kanske inte fungerar som det ska ändå. Eller så är det som #10 och #18 skriver, att det blir mindre poäng för sämre inlägg fast de skriver om minuspoäng så mina inlägg kanske inte är så dåliga ändå…jag får ju iaf inte minuspoäng *asg* 
*** Medarbetare på belgiskjättekanin.ifokus ***

#27 det kan ju vcara så att inte så många har kommit upp i nästa steg ännu.. bara en tanke.. om det precis har börjat räkna så kommer det väl ta ett tag innan det funkar som de ska…

Jag fick tydligen minuspoäng igår för att jag loggade ut x) haha vilket system de har (; Får se till att aldrig logga ut! =D

Jag hade 185 poäng inatt innan jag loggade ut! Idag när ja loggade in hade jag bara 39 poäng! Så hörni! Logga inte ut



det va ju hemsk vad man tappar poäng, va bara inaktiv i några timmar.

,em ska de vara så då ?? att man minskar i poäng när man inte är inloggad ?
kan Cattis el Annette svara på det kanske ?
alla kan ju inte sitta här hela tiden eller hur.

#33. Utan att veta säkert tror jag att poängen minskar när man inte varit aktiv under en viss tid.
Strunt i poängen. Kvalitet är bättre än kvantitet
.

#34 så sant. !! men det var fler som undrade.. kan ju va kul o se hur mkt det minskar per dygn då..hihi

#34 Strunt i poängen
Kan ju du säga som fått en Kristall… 
Men jag hade 59 innan, nu har jag 44. Sänks det verkligen för att man loggar ut? Verkar ju hel konstigt i så fall?
Delad glädje är dubbel glädje :)
Men varför loggar ni ut? Det är ju bara bökigt när man ska tillbaka.
#39 Maken! Har aldrig hört på maken! Han får väl maka på sig för sin maka.
#38 Ibland är jag hemma & ibland på jobbet
Min dator på jobbet stänger jag ju av och startar om när jag går hem, annars får jag inga uppdateringar i den under natten.
Delad glädje är dubbel glädje :)
Thiffany! På jobbet sitter man INTE och leker med datorn!
Marie! Datorn är mitt jobb
När man sitter på jour som jag gör så kan en del kvällar blir ganska seeeeega, speciellt fredagskvällarna…
Delad glädje är dubbel glädje :)

Kan ju inte låta datorn stå på dygnet runt
Å låter jag den stå på under tiden som jag e i stallet eller nåt så är den igenslagen när jag kommer hem! Min sambo: Nu e de slut med det där tjatet på den där fokussidan!
Never!!!
Jag har inte läst alla kommentarer här. Cattis bad mig försöka förklara varför poängen ibland kan verka sjunka snabbt.
Enkelt beskrivet kan man säga att din totala poäng räknas fram som en summa över en viss period. Du får alltså inte behålla dina poäng i all evighet om du inte fortsätter att vara aktiv.
Utloggning gör ingen skillnad i poängen. De saker som påverkar poängen är din aktivitet (skriva inlägg, artiklar med mera) och tiden. Slutar du vara aktiv kommer poängen att sjunka. Blir du aktiv igen stiger den igen.
Eftersom poängen räknas över en längre period kan du inte veta hur mycket den kommer att stiga eller sjunka när du är aktiv eller inaktiv.
Vi började med poängen den här veckan och det har gått alldeles för kort tid för att vi ska kunna säga hur väl systemet fungerar. Dessutom håller vi fortfarande på och trimmar in det.
Fundera inte för mycket över poängen i början. Gör det ni brukar göra och se vad som händer. Efter ett tag kommer ni nog underfund med det på ett ungefär.
Bifogad bild är ett exempel på hur poängen skulle kunna se ut vid olika tillfällen med olika aktivitet. Där ser ni förhoppningsvis varför den kan sjunka snabbt ibland.

#45 Bra att vi får veta, ska vänta ett tag då och se om jag förstår mer (;
Jag har 9 poang :)
Konstigt är det i alla fall det här med poängen. Det är väl inte meningen att man ska skynda sig att göra något inlägg innan poängen sjunker. För att behålla sina poäng måste man tydligen vara aktiv hela tiden, och vem kan vara det ? Någon eller några dagar borde man kunna få behålla sina poäng i alla fall.

Men det är väl inte poängen som är det viktiga?? Har aldrig tänkt på dem eller antal inlägg tidigare och tänker nog inte göra det nu…
Det är väl ingen tävling?
Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
"49 Klart att poängen inte är det viktigaste, det menade jag inte heller. Bara att jag tycker det ska vara rätt, och det blir det nog till sist när allt är klart. Fast visst är det roligt med poängen ändå ???

Egentligen har dom ju som sagt ingen betydelse! Men klart de e lite kul

Man måste la nästan vara hyper aktiv och skriva inlägg hela tiden och göra saker. Lite kikar hit och dit och vips, så är några poäng borta :s

Tycker de är lite dumt att poäng helt plötsligt bara rasar. Hade 512 poäng i går när jag logga av och nu är de nere på 489 igen.
#53: Det är likadant för alla. Det beror inte bara på hur aktiv du var i går eller dagen före utan även hur aktiv du var för flera veckor sen.
Jag räknar för mig själv det tycker jag är roligt :)
lurvponnyn.vimeddjur.se

hm nu vart poängen tillbax :p

fick förklarat för mig att det låg på två servrar o dom kanske inte alltid är i fas.. för det skiljde över 20p beroende på vilken sida jag var inne på… känns lite skumt, men sen har väl inte poängen så stor betydelse i sig men man ndrar ju lite bara…
ja har 105 poäng =D
VÅr hemsida : http://twilimarsvin.wix.com/twilights