
Man vid utställning
Hej
Vi skall för första gången ställa ut Shettis nu i mars.
Har provat och ställt ut Gotlandsruss tidigare en gång och läste då att Russen helst skall ha all man på ena sidan av halsen, så det var lite pyssel och kammande för att få den lilla toffs som har ramlat över på fel sida att ligga rätt. 
Nu undrar jag hur det är med Shettisar ? Skall dom också helst ha all man på ena sidan av halsen ?
Då får vi mycket att pyssla med innan utställningen 
Tacksam för svar.
//Camilla

Man får göra som man vill. De flesta har delad man, alltså på båda sidor. Men prova gärna dig fram vilket som klär din ponny bäst.
Jag tycker att mina blir mycket finare i delad man.

Tack, jag tycker att min ponny är super söt med delad man 
min shettis har man på ena sidan vilket jag tycker hon passar bäst med, det är en smaksak vilket du vill ha.
Lycka till på din första shettisutställning.


Jag brukar också dela manen så att den blir jämt fördelad på båda sidor. Krävs lite pyssel men sättar man tofsar med gummiband dagen innan så brukar den hålla sig på plats.

Jag föredrar delad man! Har delat manen på båda mina shettisar. Vallacken har inte så jättekaxig man så den var det lite pill med! Stoet däremot har väldigt lång man så den behövde jag bara lägga över så låg den där! Flätade över natten bara för å va på den säkra sidan. Men sen har den legat bra där den ska=)

#6 vilken UNDERBAR man!!
#4 Vad vacker hon är Sara!

#7, 8 tack! Hon är min lilla stjärna 


#10 fast han har ju å andra sidan en väldigt fin bläs!


#11 Joo den e inte tokig! Tanken är att jag någon gång i framtiden ska ha en till fux! Men en sån bläs. Men verkar va svårare å hitta


#14. Fast jag tror att överlinjen sklle bli ännu finare med delad man. Och rastypen skulle framträda mer.
Mn det är ju en smaksak ;)

#14 Jag delar inte manen för att dölja halsen utan för att få en bättre överlinje och då samtidigt bättre helhet ;-), samtidigt så ser man ju halsens form bättre med tycker jag.

Tack för alla Era tips och inlägg. Längtar efter att få åka iväg på utställningen, det skall bli både roligt och spännande.
Har pålle fin man delar jag den. Delar inte om manen är kort och tjock för då blir den bullig och får nacken att se tjock och ful ut.
Funderat på utställningen nu i vinter om jag ska dela manen och jag vet inte för delar man manen måste man ju tvätta den så jag vet inte. Pålle jag ska visa har fin hals och den vill jag inte dölja samtidigt som överlinjen blir ganska snygg med delad man, däremot tycker inte jag att man ser formen bättre med delad man, det är ju tvärt om.
Beror därför på hur manen och hur hästen ser ut om jag delar manen men oftast har jag gjort det.

#18 Jag har inte tvättat manen, fast jag har delat den. Den ligger snarare bättre då den är lite fet 
Delad glädje är dubbel glädje :)

Jag brukar också dela manen, oftast får de bättre överlinje då. Tex min valack har jag visat en gång med manen på en sida och då fick han kritik "lågställd" (vilket han också är, det håller jag med om), men när jag delar manen får han lite bättre överlinje och sen dess har jag aldrig fått den kritiken mer på honom..
#21 Men "lågställd" har väl inget med manen att göra?

#22 Inte direkt men han ser ut att få en bättre överlinje och halsansättning när man delar manen på honom.
