
Belysning i hästtransport
Hur har ni det med lampor i hästtransporten? Har ni någon lampa som lyser även när tändningen är avslagen eller står era hästar i mörkret?
Jag funderar på hur jag skall göra till helgen. Det blir ju några timmar i transporten på utställningsplatsen. Skall man låta hästen stå i mörkret eller ska man (läs maken) ordna en lampa med batteri?
Har ni några tips?
Om du vill att det ska vara belysning även när bilen inte är gång så finns det bra baterilampor som man kan montera dit.

Jag brukar ha en minigran med belysning när det är jultid, nu har jag satt in en Hallowen pumpa med en orange lampa.
Lucia är trevligast med lussekronan på hästen.
Fler ljusa och hemtrevliga transporter önskas.
Intressant fundering!
Jag förutsätter iskallt att det finns belysning på parkeringen där släpen kommer stå - GÖR det det?
OM inte så får nog mina ponnysar snällt stå i mörkret… De överlever det :D

Vi har belysning i transporten när vi kör men inte när vi står stilla och inte har bilen igång , de får så snällt stå i mörkret .. De kan ju alltid passa på att sova lite då ;-)