Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikettallmänt
Läst 681 ggr
[Teddy]
0

Fläckar?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Mitt sto får ljusa fläckar kring mulen. Fläckarna kommer och går. De är inte hårlösa och de kliar inte. Finns det någon som känner igen det här?

runas
0
#1

Kan ha att göra med hormoner, hon är ju dräktig. Annars har jag ingen aning.

// Ge mig sinnesro att acceptera det jag inte kan förändra, mod att förändra det jag kan och förstånd att inse skillnaden.//

Stallmima
0
#2

Tror jag hade något liknande på vår ena häst i höstas, en av inhyrningarna fick något mysko på mulen vid näsborrarna och senare våran då, gjorde ingenting och de försvann på några dagar.

SaraDoos
0
#3

pigmentfläckar kanske?

Mitt arabsto hade flera som kom och gick, speciellt när hon var dräktig.

[Teddy]
0
#4

Tack för svaren! Hon hade fläckar redan i somras när hon inte var dräktig, men det kan ju vara någon hormonhistoria ändå.

Om jag inte kände henne och skulle göra en IDkoll skulle jag nog ta med fläckarna, men då är det ju knepigt när de flyttar sig/försvinner.