
Körtur i Växjö
Äger du en A-ponny?
Jag och Moa har pratat om det här länge och vi har bestämt oss för att ha en inofficiell 'shetlandsdag'. Du som har en shetlandsponny, med som utan stam, eller varför inte en korsningsponny i A-ponny storlek, är hjärtligt välkommen till oss i Växjö under höstlovet v. 44.
Vi ska köra ponnyerna i sakta mak runt Bergundasjön med start i Kättilstorp. Vi kommer att stanna till i bokskogen där vi fikar, snackar häst och fotograferar alla ponnyerna ihop, innan vi kör vidare resten utav rundan runt sjön.
Det är en rätt lång runda, men det är fina vägar och vi kommer som sagt att köra i skritt i princip hela vägen för att så många som möjligt ska ha chansen att få vara med. För er som har både en inkörd och en icke inkörd ponny så får ni gärna ta med den icke inkörda "på släp" bakom erat ekipage. Det är en utmärkt miljöträning för den unga och oerfarna ponnyn. Sto, valack eller hingst, könet spelar ingen roll, alla ponnyer är välkomna!
Bor du långt ifrån men endå vill delta? Då kan jag glädja dig med att jag har plats för övernattning av både människor och häst. Provisoriska boxar i lösdriften och mindre rasthagar med el finnes. Samt en storhästbox i stallet om det blir tajt om plats. Även Moa kan erbjuda provisoriska platser, så det är inget hinder!
Är det något jag har missat så kommer jag att uppdatera efter hand. Är det någonting du undrar över, så är du varmt välkommen att höra av dig antingen i PM här på iFokus, en kommentar eller så kan du skicka ett mejl till pyret_lover@hotmail.com. Vi hoppas på att kunna arrangera en rolig heldag för oss med a-ponnyer, med såväl många ponnyer som människor!
Jag har lagt ut denna annons åt MLphoto, så var vänlig att kontakta henne om ni vill anmäl er eller undrar över något
Jenny
Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Kika gärna in på min blogg

Vilken trevlig grej!
Tyvärr, bor jag i helt fel del av landet för att det ska vara praktiskt genomförbart för mej just nu. Men jag kanske "tjyvar" er idé. 
Låter jättetrevligt, och vi hade gärna varit med, men tyvärr är det annat bestämt.
Är det hela veckan eller bara en dag det ska vara?

Somsagt så är jag inte involverad men den är bara en dag, vilken dag är dock inte bestämd då dom ville passa in så att så många som möjligt kan följa med. Rundan är 1,4 mil och det kommer bli en paus i mitten, hela rundan kommer att skrittas runt.
Jenny
Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Kika gärna in på min blogg

Putt
Jenny
Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Kika gärna in på min blogg

Vad roligt! Låter som en toppengrej! Det skulle jag vilja komma på, men min är då inte inkörd!! Men det är ju somgt bra träning att knata runt bland en massa vagnar!