
Om att stryka sin ponny från utställning
Tänk på att du måste kontakta den ansvarige för respektive utställning om du skall stryka din ponny från någon utställning.
Att meddela att en ponny inte skall komma genom att skriva en kommentar i ngn tråd på forumet - räknas inte!
Så för att vara säker på att strykningen noteras av utställningens ansvariga, kontakta dem direkt.
Som arrangör kan man heller inte stryka en ponny bara för att någon säger att de sett en kommentar om det på forumet, det måste komma direkt till ansvarig från den som tänkt ställa ut ponnyn (eller ombud för densamma).
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

Bra Cattis att du tar upp detta.
Det är konstigt att detta inte är en självklarhet för alla tycker jag..

En liten kommentar om detta. Jag behövde stryka en av mina ponnyer i lördagens utställning i Älmhult, vilket inte var det allra enklaste. Jag fick en jättefin katalog med posten där det stod en massa information om utställningsansvarig, vägbeskrivning osv men inte ett enda telefonnunmmer!
Jag ringde en styrelsemedlem som jag visste skulle ställa ut ponny själv och hon erbjöd sig att meddela strykningen. Min önskan är att det borde finnas både telefonnummer - helst ett mobilnummer eftersom det kan bli strykningar i sista stund och gärna en mailadress till ansvarig!
En rubrik på informationsbladen borde kanske vara just ev.styrkningar och till vem man ska vända sig.
Vill påpeka att detta var katalogen som syd gav ut, vet inte hur det ser ut i andras kataloger. Kan kanske misstänka att det är den mänskliga faktorn som felat…..

#3 Om det inte står telefonnummer till någon ansvarig i katalogen, vilket jag håller med om att det borde göra, så står det ju telefonnummer till utställningsansvarig i propparna.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

Är det OK att stryka häst nr 2 t.ex på plats när man kommer eller vill ni att man ringer även då ?

#5 Jag kan ju bara svara för oss (Öst)… Om man kommer till platsen innan häst nummer 2 skulle ha visats så är strykning på plats helt okej. Men om man kommer tex efter lunch och stryker häst nummer 2, vars klass gick först på morgonen, då vill vi att man ringer. Det är nämligen också ett ganska vanligt scenario tyvärr.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

på den utställningen vi hade nu i slutet av oktober, skrev vi i katalogen, mobil nummer till ringmaster o sekretariat extra för stykningar under dagen.. det funkade bra.