Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikettutställning
Läst 832 ggr
zettan
0

GI eller GII

Om en hingst visas fram på hingstpreniering och inte gör bruksprov. Kan denna hingst då inte få GI?  Om hingsten sen visas fram med guld på utställning räcker inte detta för höjning till GI då?

Kris_J
0
#1

 "Bruksprov

Från och med år 2009 är bruksprovet frivilligt. Hingst utan genomfört eller godkänt bruksprovkan inte tilldelas annan avelsvärdeklass än G, förutsatt att övriga krav vid individprövning ärgodkända.

Bruksprov får ersättas av företeende av bevis att hingsten genomfört godkänt officiellt kvalificeringslopp enligt SPTF:s/STC:s tävlingsreglemente."

Veritas odium paretFörvånad

VeronicaP
0
#2

#0 Som Kristin skriver för att få GI eller GII så krävs att hingsten gör bruksprov eller annan tävlingsmerit.

Annars blir det bara G för hingsten tills den har betäckt så många avkommor så den kan avelsbedömmas på sina avkommor.

Ahnna
0
#3

#2 Den ska väl inte betäcka sina avkommor? Förvånad Tungan ute

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

VeronicaP
0
#4

#3 ha ha ha vem vet finns sådana som gör så med Tungan uteCool

zettan
0
#5

okej tack för svar. Jag hinner ju inte göra bruksprov i April redan. men då satsar jag på att göra de som 4 åring i ställetSkrattande