
Ny hingst till sverige?
Jag fick höra spännande nyheter att det förmodligen inom en snar framtid kommer in en ytterligar v.d Römer hingst till Sverige, med spännande stam, härligt när det kommer in nytt blod.
Nytt blod?

Nya linjer förstås

vad är de för hingst ?
#2 - är det nya blodslinjer eller "bara" ytterligare en hingst med samma stammar bakom som de flesta andra?
# 4 Precis min undran.

Vad jag vet så finns det inte någon efter denna hingst i Sverige, men som med allt annat så finns det ju andra kända namn i stammen, men just denna kombination finns inte representerad så vitt jag vet. Men ingen är ju ofelbar 

spännande! Var hamnar han? å vem är han..?

ja det vore ju intressant o höra vem det är. eller ivf stammen då om den är "ny"

men som med allt annat så finns det ju andra kända namn i stammen
Men då är det ju inte riktigt nytt blod , tycker jag i allafall, nytt blod är för mig sådant som inte finns i landet innan
Kul med ny hingst och Römer-hästarna brukar vara riktigt bra men nytt blod verkar inte så poppis i Sverige… Kanske för att man inte vet så mycket om det, vad vet jag men jag tycker det är bra med outcross så man inte målar in sig i det berömda hörnet…

Jag får väl erkänna,
det är vi som köpt en Römer hingst.
Med Bens fantastiska kontaktnät i Holland så går det ju bara inte att motstå en del av alla förslag som vi får.
Piet och Ben är goda vänner sen länge och jag har känt Piet i drygt 5 år. I höstas köpte vi 2 stycken ston från hans uppfödning, Wietie och Avelon of Shetlane, redan då hade vi ögonen på Trigger vd Römer, eftersom Wietie var dräktig med honom.
Han är vansinnigt läcker
och vad gäller hans stam så är hans far Octaaf vd Römer, mamma är Manon vd Römer och morfar Fortissimo vd Römer.
Visst finns det "samma" blodslinjer i Trigger som i t ex No Fear och flera andra. Men jag tror inte det finns någon e Octaaf med Fortissimo som morfar iaf.
Jag kan också berätta, för att undvika förtal o skvaller, att när han godkändes (etta i sin ring)och lämnade spermaprov så var det inte tillräckligt höga värden. Därför blev han satt som en S12, dvs
han fick betäcka 12 ston per säsong. Han har efter detta visat en hög dräktighets procent.
#10 Du e rolig du
på semester och ändå på forumet. Hehe, förresten du kanske har någon bild på Trigger?
Trigger har jag träffat hos Kramp i Holland. Riktigt fin och trevlig hingst!
Delad glädje är dubbel glädje :)

#12 Tack
#11 GRATTIS 
Har han redan kommit hit till Sverige? Kommer ni bara ta egna ston till han el även utomstående?

#14 Tack
om intresse finns så kan han ta emot några ston utifrån

Grattis 
#10 Du skrev "men nytt blod verkar inte så poppis i Sverige… Kanske för att man inte vet så mycket om det"
Kanske är det så som du säger att man inte vet så mycket om det, eller också är det så att man vet för mycket om det.
Grattis Anne och Ben!!!!!!!
#17 vi.,l du utveckla den komentaren lite?
Jag har varit av samma uppfattning som #10 men vet du annat så dela gärna med dig.
Grattis Anne och Ben till nya hingsten förresten 
GRATTIS ! Så skoj med det blodet på en hingst.

Ja, jag hade ju inte tänkt mig att betäcka något sto i år, men jag tror nog jag ändrar mig
, jag bokar in mig direkt…..hihi
#11 Gratis Internet på hotellet så några minuter fastnade man mellan stranden och hotellrummet, ska kolla om jag har foton på honom, återkommer. Såg honom när vi var hos Martin så det är inte omöjligt.

#10 jag har inte alls ont av nytt blod , men nytt blod är ju för mig som sagt sådant som inte finns här innan , om du förstår vad jag menar.
Jag använder gärna oprövade hingstar också är inte alls rädd för det :)

Mija så klart du får komma med dina fina flickor
Hanna , det hade varit snällt

Tack tack




Jätte snygg..
Vilken snygging!
Riktig snygging!

Fin kille 
Vilket staket!!
Ja hästen var det ju inget fel på heller….

#33 Japp, dom flesta har lås på grindarna till sina hagar för att ingen ska stjäla pållarna
Oj här har man missat en läckerbit!
Grattis till er!
