Någon som säljer en travsulky?
Jag letar efter en travsulky, ej tävling.
Lite bredare däck, men inga bildäck.
Den ska passa shettis såklart 
Hör gärna av er om ni har nån!
Den ser fin ut!
Men hur sätter du fast den i selen? "snurrar" du fast den med remmar på travselen?
För jag har skakel remmar(?) som man sätter in i hål.. :P Hoppas du fattar..
Kan ta en bild å visa
Om du har en vanlig bröstsele vilket jag antar att du har då du skriver skakelremmar är det väl en rockard du ska ha och inte en sulky?
#3 jag har en rockard redan, men skulle behöva en lättare, eftersom min rockard har bildäck.
Men kan man ha bröstsele till sulky då? eller e jag helt ute å cyklar :P
En lättare rockard är väl att föredra i så fall, förstår att din rockard med bildäck måste vara väldigt tung. Är den ens byggd för shetland?

#4 det låter nästan som om det är en speedcar du behöver :P speedcar är en träningsvagn som är tyngre och mer robust än en sulky (bättre att köra på skogsvägar med), men betydligt lättare än en rockard.
har en sulky för 700 kr men den behöver nytt däck o släng inte dyrt att byta.och behöver ny sits.har haft den med bröst sele.
<3Orra..Funiper..Roshems Mylady..Zephir<3
#5 jodå den är byggd till shetland, den är ju bra då den är lite tyngre men både jag o min shettis vill springa mer o då är de bra att ha en lättare.
#7 se där ja, men du bor i blekinge va? jag bor utanför göteborg så de blir nog lite svårt.."/
synd
<3Orra..Funiper..Roshems Mylady..Zephir<3
Nej det går inte att ha bröstsele på min sulky, det skall vara om man svetsar fast ett fäste till skalmremarna. Det är ju rätt enkelt gjort, för den som kan. Jag hade tänkt 200kr för min, men jag kan ju prata med min far, ifall han skulle kunna fixa "öglor" men då kanske priset höjs lite!?!
#10 okej bra om man kan fixa de :) men du bor i stockholm? jag bor i göteborg så
#11 okey, det går inte att fixa på något sätt?