Vikten på våra shetlandsponnyer
Har nu i några kvällar på jobbet suttit och läst i gamla shetlandstidningar från -96 och framåt.
Det som slår mig mest är att man ser på fotona att våra shetlandsponnyer inte alls var lika stora, tjocka som nu.
Stämmer detta eller det är bara fotona som förvillar?
Måste nog erkänna att så som man höll sina ponnyer tidigare när det gäller hullet gör ponnyerna mer rättvisa.
Sen tycker jag det är himla trevligt att läsa alla stuteri annonser där man annonserar sina hingstar och dom hingstarna som man ska ha på station, det är lite synd att det inte finns lika många annonser längre. Det är väl här som man ser hur mycket hemsidorna egentligen har fått folk att annonsera mindre just i tidningen.
Det är i alla fall himla trevligt att läsa dessa tidningar då jag själv inte alls var aktiv då. Många intressanta artiklar kan man läsa och som sagt många härliga foto på hästar som man inte ser idag.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
Gillar också att bläddra i gamla nummer
Tror annonseringen kan vara en kostnadsfråga också… Det genererar oftast inga större antal betäckningsston.

Tycker även att våra shettisar ser högre ut nu än förr , men ´det kan ju även beror just på att de är*fetare*
Nu har ju nätet tagit över vad det gäller att annonsera.
Då vi började fanns annonserna i shetlandsponnyn, hästen eller ridsport. Eller för resten i början fanns de i vår ponny som fanns innan vi fick egen tidning i föreningen.