B-vitamin
Jag ger då b-vitamin till mina shettisar för o hjälpa dem lite me pälsfällningen som redan har börjat… Men stämmer det att om man ger för mycket b-vitamin så försvinner det ut när dem kissar?
D e va ja har hört men tänkte kolla me er om ni hade hört nått annat?

Det stämmer, så det är ingen fara om man råkar överdosera B-vitamin. För de kissar ut överskottet.
Ja det är så, alltså ofarligt att ge för mkt!
d va ju skönt! =) inte alltid så lätt o dosera till minishettis… på förpackningen står oftast bara häst-ponny-liten ponny… åh min shettis e ju mindre än minst! =) haha!
#3 det är mina med!
Det är så med alla VATTENlösliga vitaminer. Däremot de FETTlösliga som ADEK-vitaminerna kan lagras i kroppen och överdoseras.
vad är ADEK?
De fettlösliga vitaminderna A, D, E och K
Med den milda vintern vi har haft har det gått bra att köpa/förvara fodermorötter ! mina har hela hösten/vintern fått ca 2,5-3kg morötter, vet inte hur stor del av dagsbehovet på (vid pälsfällning) det täcker ? Någon som har någon aning ?? De ser blanka o fina ut i pälsarna iallafall
. Och det är inga problem att få in dem från hagarna på kvällen, de vet ju vad som väntar…..
Är det mycket B-vitamin i morötter???
jag trodde morötter mest innehöll A-vitamin…? men ja kanske e ute o cyklar

Ja, A-vitamin är det väl som är bra för synen.