Ang vuxna rider shettis.
Jag tycker inte att det är något fel att en vuxen rider shettis Så länge man ser att hästen tycker det går bra är det ok. Men de skall vara i syfte för inridning.
Men ser man att hon/han inte gillar det så sitter man självklart av.
Min shettis är väldigt stor är 112 cm och rejäl. Han kan inte ha vanliga sadlar då han är otroligt bred och kraftigt byggd.
Han är av den gamla typen som man hade förr i tiden
Men vad tycker du om att vuxna rider ibland på sin STORA shettis.
Alltså maxad eller övervuxen som min.
Nu menar jag dem som rider in shettisar alltså små vuxna inte stora och långa vuxna.


Menar du allvar?!
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Cattis.
Återigen. de skall vara små vuxna inte stora.
dem som rider in shettisar

Du har ändrat i ditt inlägg så att innebörden blev en annan - det är inte okej. Det du skrev från början var att det gällde oavsett längd:
"Jag tycker inte att det är något fel att en vuxen rider shettis oavsett längden. Så länge man ser att hästen tycker det går bra är det ok. Men ser man att hon/han inte gillar det så sitter man självklart av. Min shettis är väldigt stor är 112 cm och rejäl. Han kan inte ha vanliga sadlar då han är otroligt bred och kraftigt byggd. Han är av den gamla typen som man hade förr i tiden. Den ponnyn skulle jag end rida för att rida till honom annars är det en pony för tävling i körning. Men vad tycker du om att vuxna rider ibland på sin STORA shettis. Alltså maxad eller övervuxen som min."
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Cattis
Ja men de som rider shettis brukar vara korta..
Men om en ryttare på 160 cm som väger 50 kg rider en shettis kan det vara bättre om den har bra balans än en ryttare på 40kg som är 130 cm lång som har dålig balans och är nybörjare som sitter och vinglar.
Förstår du vad jag vill komma med inlägget??
Alltså. En häst uppskattar en bra ryttare med bra balans än en ryttare utan balans som sitter och vinglar på ryggen.
Men jag tycker att det är helt ok att en shettis bär 50 kg på ryggen med en ryttare på 150 cm så länge den har bra balans och rider med hjärnan och endast ibland för utb syfte.


#4 Tycker faktiskt inte att´det är helt fel om det är en liten vuxen ryttare som gör det , för när man rider in dem så rider man ju inte så länge och sen är det ju faktiskt så att det är värre för en häst att ha en ryttare på sig som vinglar hit och dit än en som kan balansera upp den ..

Jag har en granne hon är 19 år 140 cm och mycket smal, varför skulle inte hon kunna rida en shetlandsponny hela livet? Nu funderar hon på att köpa en mindre B-ponny 
Jag tycker det är fel med en 12-åring som är 165 cm lång som riden en shettis… Men självklart tycker jag att en vuxen som är "normallång" eller väger över 50 kg inte ska rida shettisar…
Jag tycker alltså INTE att man ska gå efter ÅLDERN utan vikt, längd och balans…
Jag tycker INTE att en person på 175 cm ska rida en 105cm-ponny oavsett balans….
#6 ja jag tycker att så länge hon är smal och så kort så kan hon rida en shettis runt/över metern… Jag skulle kanske inte skulle sätta henne på de allra minsta (under 98 cm), men MIN åsikt är att hon skulle vara värdefull som en liten ponnyryttare om hon är duktig på att utbilda ponnyer!
Även Kurt Larsson har ridit ponny… även om bilderna inte är på shetisar… http://medlem.spray.se/stuterikl/omoss.htm

Jag skulle aldrig låta någon som väger mer än 35 kg rida på min shettis. Tycker inte att det ser specielt bra ut när för stora och för tunga rider små hästar. Dessutom är det synd om hästen.
Ordet vuxen kan man inte dra generellt. Det finns otroligt små och nätta vuxna som är i princip inte större än en tonåring. Så jag menar i ett sådant fall ser jag inget fel i det hela.
Ibland kan det krävas en äldre för att kunna utveckla ponnyn i ridningen då de minsta barnen saknar rutin för att kanske klara av att rida in ponnyn på ett tillfredställande sätt.
Men absolut inte stora vuxna personer. Där är gränsen nådd. De får hålla sig till större hästar…
#12 Är du också emot vuxna karlar på 180 cm och 80 kg som rider islandshästar (130-145 cm)?
I alla fall FÖRR så reds shetlandsponnyerna av vuxna (men troligen itne lika stora som dagens) karlar. Och då inte så korta sträckor utan tex till jobet om jag förstått det rätt.
Någonstanns har jag läst att ett bruksprov i England FÖRR var att shettisen skulle bära en vuxen man 4 km… Hur sant det är och var jag läste det kommer jag inte ihåg.
MEN shetlandsponnyn är en LITEN häst och ska i så fall ridas av SMÅ… SEdan om det är småbarn, tonåringar eller vuxna, det spelar ingen roll tycker jag. Själv har jag 40 kg som maxvikt på de flesta shettisarna. En har jag till och med haft "bara" 35 kg då hon la sig om hon tyckte det var för jobbigt och då var det inte så lätt att hitta ryttare 20-30 kg typ.
Om jag hittade en vuxen person som vägde 35 kg och var under 155 cm lång skulle jag bli överlycklig… hon/han skulle kunna rida alla mina shettisar. Jag skulle nog vara en smula avis… 
Jag är ca 157-158 cm lång och rider inte shettisar så jättemycket p ga längden. Men de kraftigare på 104 cm och uppåt funkar att rida lite dressyr och i skogen fortfarande.
Hittar tyvärr inte bilden på mig och kamé i somras. Lägger ut d3n om jag hittar den.
Jag ar 152-153 lang, vager ung 48-50kg (17 ar). Jag red mitt sto pa ungefar 100 cm haromdan. Hon va helt okej med att bara mig, och jag red henne bara for kort stund (i skritt). Hon ar inte inriden och darfor forsoker jag lara henne sa att tjejen (14 ar, 40kg) kan rida henne. Jag tycker att shettisar som ar 'starkt' byggda, och inte sa sma kan bara nagon som mig ett litet tag och inte allt for hart arbete. Sen tycker jag att om stoet ska bli ridet regelbundet ska det goras av en ryttare pa 35-40kg beroende pa shettisen.
Jag red ett sto (Heidi?) for bara 5-10 min. Jag kande mig lite lang men annars tyckte jag att shettisen inte hade nagra problem.
#16 oj. det ser tungt ut för en häst som inte är inriden… Men är hon inkörd? Hon ser ganska välmusklad ut ändå…

Jag håller til lviss del med #5 (Veronica) i det hon skriver. För en del saker kan små vuxna/ungdomar göra, trots att de är för långa/tunga egentligen. Men med sunt förnuft.
För om de skall skola/rida till ngt, så kan de gott o väl göra så om de vet vad de pysslar med. Men nu pratade vi väl om regelbunden ridning. Iaf i de ursprungliga inläggen (som ändrats i efterhand). Och regelbundet tycker jag inte att man rider shettis som vuxen, om man inte är extremt kort och också lätt.
Så mitt svar är, att om man är normallång/tung vuxen, så har man inte på en shetlandsponnys rygg att göra i regelbunden ridning.
Man kan enligt min åsikt inte alls jämföra med islandshästar och vad de klarar eller ej. En shettis kan också bära tungt, men den klarar bättre att DRA tungt.
Säger det igen: Man behöver inte göra saker bara för att man kan.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
#17 stoet pa fotot ar inte mitt sto, borde kanske ha skrivit det. Jag hade bara det och det var ett gammalt foto.
Mitt sto gar jattebra for mig, hon ar forfarande lite osaker. Jag ar mer bestamd med henne an vad hennes skotare ar. Jag kommer bara ride henne for en kort stund, tills skotaren kan hantera henne battre. Jag gillar inte att rida henne ofta, och kommer bara rida henne lite gran tills hon helt och hallet lyssnar pa sin mindre ryttare. Bilden ar nu pa henne (mitt sto).
#11 Men det är många erfarna inom gotlandsrusset som säger att de klarar av att ridas av en vuxen.
#20 ja titta på länken i #11… Honom kan vi väl verkligen kalla för erfaren… http://medlem.spray.se/stuterikl/bilder/Kurt_rid.jpg
Men som jag tidigare sagt så tycker jag att STORLEKEN på ryttaren spelar större roll än åldern…

#21 jeg er også enig med at størrelsen er det viktige her, men jeg tror også at de fleste ponnier klarer mer enn de fleste tror..
Det som er leit er at noen gjør som de vil uten å tenke på hva de gjør med hesten og bruker unnskyldninger som at joda for de sier at den skal klare sånn eller sånn…
Man må ta hensyn til dyret man rir, der kommer alder inn, størrelsen og muskulatur om den er trenet til arbeid.
jeg som ikke er for stor kan trenes til å løfte 100 kg og bære 80 kg (noe som ble gjort en del i ungdommen
) Tror ikke det er annerledes med ponnier, den må arbeides og blir derav sterkere MEN man SKAL ta hensyn til dyret man rir, og som mange sier er det utallige ting som kan gjøres i stedet, det viktigse er vel å bruke hesten og la den bli brukbar. (det er min mening…)

hejsan
ja har suttit på mitt sto och skrittat ca 5 m. Men ja skulle aldrig rida henne. Även fast hon är kraftig och stark. Men ja var bara tvungen att testa att sitta på henne :)

Jag skulle aldrig få för mig att rida på min shettis.
Men jag skulle kunna sätta upp min klasskompis på honom, hon väger max 50 kg, men de skulle bara vara i nödfall (om han har bråkat med hon som rider honom) eftersom att hon inte kan säga till honom själv så mkt. Men aldrig annars.

ja tycker att de är upp till var och en hur man vill göra med sina shettisar. Sen får man gärna ha sin åsikt. De tycker ja bara e bra att man kan diskutera. Men sen vad som är rätt och fel för respektive häst är upp till hästens ägare tycker jag i allafall
Jag har fått frågan några gånger av häst/shettis ägare om jag inte rider min shettis,de säger att jag kan göra det,skritta en stund alltså. Jag är 160 cm o väger knappt 60 kg. Skulle aldrig få för mej att varken trava,galoppera eller hoppa med henne,men däremot en kort skrittur. Har hört att en shettis klarar att bära en ryttare på 60 kg, KORTA promenader. Jag har suttit upp på henne några gånger när hon har varit alldeles för bråkig med barnen,just för att hon ska ta och varva ner,men det har varit max 5-10 min. Jag vet flera som har gjort så.

jag tkr de låter ur idiotiskt!!! även om shettisen är en tålig och stark häst så är en vuxens vikt alldeles för mkt för en shettis tkr jag!jag väger va 45 kg och är 165 cm lång men jag rider inte min shettis, bara nån enstaka gång men inte nått ansträngande! ibland galopperar hon frivilligt med mej på men en vuxen som rider tkr jag låter jätte elakt!!!!!!
Jenny
Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Kika gärna in på min blogg
Jag skulle aldrig få för mig att rida min egen eller någon annans ponny även om den skulle vara kraftigt byggd och bli riden av andra i min storlek. Men jag kan också tycka att Om det skulle varanågon som verkligen vet att hästen inte far illa av det så kan det vara ok även om jag själv inte skulle gilla det. Jag har tänkt på det där med att till exempel islandshästen är en väldig viktbärare eftersom att den är kraftigt byggd och att den förr reds av stora män, och också att shettisen reds av stora män på ryggen för många, många år sedan på öarna. Men vad hade de för val igentligen?. Sen har väll raserna blivit grövre och grövre byggda för att vuxna har ridit dem igenom åren. Men kanske är det kanske så att en som är vuxen och storliten som Kan rida en shettis aningen kunnigare än ett 8-9 årigt barn som messt skumpar omkring och inte är så konsentrerad på vikten, är bättre för shettisen endå. Min åsikt har ändrats aningen genom detta läsande och skrivande så jag är lite på båda sidorna här. Men man ska veta vart gränsen går på in ponny. Vår shettis som var lagom i musklerna i sin ungdom fick aldrig bära över ca 24-28 kg beroende på barnets storlek. Men nu när musklerna har fallit samman så är det bara någon gång som något litet barn får sitta på honom (vilket han både älskar och saknar).
#25 Så länge det är OK ur djurskyddssynpunkt, vilket det inte alltid är.
#21 Personligen tycker jag att det ser för***igt ut.
Och ja, jag tycker inte om att man sätter upp för tunga ryttare på en Islänning heller. Undrar varför så många Islänningar har spatt…

Håller fullkomligt med #29 ang #21!
DALSGÅRDS OTHELLO RS 624, DALSGÅRDS STAND BY RS 694
www.gullsmyrastuteri.se

Hej
Jag har en fråga. Jag har en minishettis på 83 cm. Vilken storlek på ryttare tycker ni är lämplig? Jag har en dotter på tre år och hon är nog lite liten. Skulle man kunna sätta en sexåring på honom?

#31 Det beror ju såklart på hur stor sexåringen är…
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

#31. Det beror på hur stor 6-åringen är. Min flicka är i den åldern och hon är definitivt för stor för en mini.
Vad får man som vuxen, eller äldre barn ut av att rida en för lite pålle?
Hur kan ni komma "till ridning" på en ponny när ni får skänklarna på fel ställe?
Vad sänder ni som vuxna för signaler när ni tillåter ett för stort barn att sitta på en för lite pålle??
Att sitta på en för lite pålle är inte som att cykla på en för lite cykel. En ponny är ingen maskin!
#34 Det kan vara svårt med skänklarna på islänningar också.. Menar du att man inte borde rida dem då om man är lång?
Jag är inget proffs på islandsridning, men de rids inte på samma sätt som tex. halvblod eller ponny
#36 Alla islandshästar jag vet rids i dressyr. Precis som vanliga hästar.
kan bara gå till mig själv som är en kort person är ca 157 cm kort och jag skulle aldrig komma på tanken att rida mina shettisar även om jag hade vikten för att kunna sitta på dom.
Själv har jag en tjej som är för lång för att rida min ena shettis, där kommer skänklarna som Ellinor skriver alldeles för långt ner. Jojo får i stället kompensera detta med att rida mycket mer med sits och vikten.
Ska kanske säga att Jojo inte rider Celma något speciellt längre utan det kommer att bli körning för hennes del.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
#37 Möjligt att de rids i dressyr men det betyder väl inte automatiskt att de rids på samma sätt som t ex ett halvblod eller ponnyer som Ella skriver om. Det är ju dessutom väldigt olika typer av hästar.
#37 det stämmer att isländarna också rids i dressyr men dom rids inte alls på samma sätt som andra hästar. Dom har tex inte alls samma sits, dom kör inte alls med den lodrätta sitsen som vanliga ryttare eftersträvar. Dom rider ofta i för oss vanliga ryttare i för långa stigläder och har benen alldeles för långt fram, dom sitter mer i stol sits än i lodrättsits.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
#40 Som jag skrev, alla islandshästar jag vet rids som vanliga hästar. Det är inga stolsitsar där och lika stort krav på samling som när det gäller andra hästraser. Vanlig längd på stigläder. Enda skillnaden är att de har fler gångarter.
#41 hm då vet jag inte hur dom rider som man har sett på TV, då rider dom alltså inte som man ska?? Du får förlåta mig men dom man ser på dels foto och dels på TV rider så. Tvivlar inte en sekund på att dom i allafall rider sina hästar i form.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
#42 Alla har olika ridstilar, de du har sett på tv rider väl förmodligen som man rider på Island och till viss del i Sverige. Men många ryttare i Sverige rider sina islandshästar mer åt det klassiska hållet.
/Midlingur, hästskötare på islandshäststuteri i cirka 3 år med bland annat SM-vinnare i tölt.
# 43 Vill jag rida klassiskt är det nog inte en islänning som står överst på listan.
De gånger jag har ridit islänning har jag fått "ridinstruktioner" på de sättet du säger man rider på Island.

Men skänklar är ju så mycket mer än häl ju, hälen använder jag eg rätt så lite när jag rider , utan jag använder ju mina ben som mina skänklar, vader lår , sen sits och *häck* säte med finare ord, det vet vi väl alla att hälen ska man inte gräva med 
Vid islandshästridning precis som vid klassisk ridning strävar man efter den lodräta sitsen, få hästen i balans, på tygeln och kräver stor samling osv.
Det är mycket mer som förenar de båda ridstilarna än som skiljer dem åt. Det är lite olika teknik för gångartsridning (tölt och pass) kontra utföra de högre skolorna i dressyr (eller westernridning t ex.).
Islandshästryttare i "stolsits" är inga goda förebilder för rätt sits i islandshästridning. Men som i alla ridstilar finns varianter av sitsar, (lika många som det finns ryttare nästan) men de kan ha många andra ryttarkvaliteter som gör att de kan rida bra ändå.
För att kommentera tråden vill jag säga,
Varför måste man rida på alla hästar?
Varför är folk så "ridkåta" när det finns så mycket annat roligt man kan göra med våra hästar?!
Varför kan vi inte tänka, "vår ras är inte den optimala ridhästen för alla pga sin lilla storlek men vilken fantastisk körhäst vi har istället!!"?
Att en vuxen eller större ryttare behöver sitta upp på en shettis "när den är dum" är en myt och brist på fantasi. Det finns så mycket övningar från marken som man kan nå hästen på, så mycket ny litteratur och kurser i ledarskap och annat som man kan ta till sig, sedan är det bara inlevelseförmågan och fantasin som sätter gränser.
Jag tycker att det är helt ologiskt att en vuxen människa (normalt byggd) ska rida på Shettisar.. Alltså, jag tycker bara att det är fel, det är bättre om en mindre person rider om man nu nödvändigtvis måste rida dom..
När det gäller själva inridningen så är det ju bra om en riktigt erfaren person gör det för att det ska bli så bra som möjligt. Då hade det ju behövts en vuxen, erfaren ryttare, men inte så stor.
Ni började komma in på Islandshästar och jag rider själv Islänningar. Dom är byggda för att klara av att bära en vuxen karl längre sträckor och här måste man ju också tänka på hur hästen är byggd, man kan inte gå efter vilken ras det är egentligen, det är hästen och hur den är byggd som man måste se efter, det kan vara så att en Nordis som kan bära tungt kan vara mager eller omusklad/lite muskelatur och det gör ju att den inte alls har samma kapacitet som en välmusklad häst.
Så.. Kort och gott: Använd Huvudet, vad är logiskt/rätt?
#48 Nu säger jag inte att det är rätt att en vuxen rider shettis (även om jag själv gör det ett par gånger om året) men jag tycker ju att både shettisar och islänningar är rätt kraftigt byggda (ibland är shettisarna kraftigare än islänningarna) Så jag tycker inte det är så stor skillnad på raserna… (nu pratar jag iofs om de ponnyer som är av lite mer "ridmodell")
Vad jag egentligen vill veta är varför islänningen är så mycket bättre att rida än en shettis? (alltså varför det är mer ok för för stora ryttare att rida islänningar?)
#49 Jag tycker INTE det är mer OK för en stor ryttare att rida Islänning. Kolla bara vilka Islänningar som avlas fram idag. Det är inte alltid så robusta hästar precis.
Jag anser att en kort rygg är en stark rygg. Det tror jag att vi håller på att avla bort både på Shettisar och Islänningar. Min åsikt. 
#48 Islänningen är ju oftast större än Shettisarna eller hur? Islänningen är i grunden framavlad på det sättet att den ska kunna bära packning och alla olika sorters ryttare på island.
#50 Många (kanske inte alla) avlar med den målsättningen att behålla Islänningen som den robusta och kraftiga rasen den är, dessutom så är det är inte vilka avelsdjur som helst som får/bör användas.
Nu finns det ju alltid undantag, man avlar ju iofs efter vad hästen ska komma att användas till. Ex. till fortsatt avel eller tävling osv.
#51 Men samtidigt är ju shettisen i grunden framavlad som packhäst (antar jag, kan tänka mig att det är/var lite ont om vägar på shetlandsöarna?) Och utefter vad historierna förtäljer även riddjur. Jag tycker det inte är så stor skillnad på storleken mellan raserna (ok, det är väl ca 40 cm) men det är ju mest benen som är längre 
Vad jag inte förstår är varför det det är så accepterat att tunga och för långa ryttare rider islänningar, men inte ok för en "normalbyggd" person att rida en shettis? Jag skulle vilja påstå att det inte är så stor skillnad mellan raserna, så antingen är det ena eller andra fel….
(nu säger jag absolut inte att det är fel att sätta en maxvikt på sina hästar, tvärtom, men det kanske är fel att klaga på de vuxna som rider shettisar?)
Vad jag tror är ju att det ligger en kulturell skillnad mellan raserna. Kan det vara så att shetlandsponnyerna inte används som riddjur eftersom de kom till Sverige längs en så pass lång omväg (från England och vidare) och eftersom det där fanns bättre alternativ till ridhästar att den "omvandlades" till barnponny och dragdjur och där försvann det mesta av kulturen med att vuxna rider shettisar. Man måste förmodligen också ha i åtanke att "fastlandsaveln" kan ha försvagat shetlandsponnyn som ridhäst, då man hade andra användningsområden för den, men vad jag har förstått så avlar man numera för att likna ö-ponnyerna så mycket som möjligt?
(Detta är mina personliga spekulationer och jag har ingen källa att styrka detta med. Jag vill även påpeka att när jag benämmer shetlandsponnyn som ridhäst menar jag snarare transportdjur som man sitter på, för det var väl så det funkade då. Tack för att ni tog er tid att läsa mina tankar om saken =)
#52 den "omvandlades" till barnponny och dragdjur och där försvann det mesta av kulturen med att vuxna rider shettisar.
Tror faktiskt att du kan ha rätt i detta…. Det är "mer tillåtet" med långa gracila ben för att den ska vara rörligare och särskilt i trav där meriterna avgör. Och den behöver inte i dagsläget bära så tung last…
men vad jag har förstått så avlar man numera för att likna ö-ponnyerna så mycket som möjligt?
Gör man? Jag tycker det är sällan man er de riktigt grovbenta med korta ryggar… Det är ju så att om hästen har längre rygg och kors så kan den bli rörligare och på så sätt kanske få bättre poäng på gångarterna… Det blir att folk tycker att "jamen den har ju fått bra poäng" och avlar på något som kanske inte är så väldigt rastypiskt…
#52 Hahaha…nej det är ju inte så stor skillnad…..som mellan en C-ponny och en Shirehäst bara…..
Och det är ju ingen skillnad på styrka mellan dem menar jag….
Jag tycker att det helt beror på vad Shettisen klarar av, det finns nog inget generellt svar på frågan ^^
Verkar som Shetland Pony Stud Book Society tycker att det är okej för vuxna att rida shettis… Gärna hoppa dem också. Tycker den personen ser ut att väga mer än 50 kg…….
#56 Hurkan du se att det är en vuxen…
#57 Jag ser inte heller att det är en vuxen. Bilderna blir jätte små för mig!
#58 Om man klickar på bilden blir den större. Ivarjefall för mig.
#59 Har du bevis för att det är en vuxen eller är det bara för att du tycker att det ser ut så?
#56 jag vet inte om jag kan se att det ar en vuxen, men for stor ser den ut iaf, om du tanker pa att benen maste 'sitta' ner igen efter hoppet…

Jag tycker inte det ser ut som en vuxen, däremot en ganska lång "tonåring". Men visst, de har inte riktigt lika hårda regler där kanske gällande maxlängd/maxvikt, men varför måste vi ta efter det om det inte är det bästa för våra ponnyer?
Den bilden gör inte att jag tycker det är mer okej att stora människor rider små shettisar. Det spelar ingen roll hur många bilder man kan hitta, så tycker jag att man skall ha proportionerliga ryttare till sin häst, oavsett ras!
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
#62 Kunde inte sagt det bättre själv. Instämmer alltså till 110%
Jag tycker sunt förnuft (om man har något) får råda…

#62 jag håller med till 100%
Huvudsaken ekipaget trivs ihop, en shettis har stor vilja och är man god hästkännare och lyssnar till sin ponnys signaler, då kan denne bäst själv tala om när det gått över gränsen…
#67 Jag upprepar mig…. alla är inte goda hästkännare. Kanske särskilt bland shettisägare då det många gånger är första hästen/ponnyn.
#68 jag håller med dig Inger det vet du, men jag tänkte inte så långt..