
RKS tävling 2 april i Uppsala
PROPOSITION FÖR RKS TÄVLING PÅ KÖRLINGE RIDCENTER I VÄNGE, UPPSALA
LÅNGFREDAGEN 2 APRIL 2010
Tävlingen är endast öppen för medlemmar i Rid och Körklubben Shetland.
1. Anmälningstiden utgår 19 mars 2010. Anmälningsavgift 80:- per klass, insättes senast sista anmälningsdagen på RKS pg: 120 79 91 - 9. Ingen startavgift. Skriv tydligt ryttarens/kuskens namn, antal starter, tävlingens plats och datum.
Efteranmälningar mottages i mån av plats fram till klassens början mot en avgift av 100:-. För sent inkommen anmälningsblankett eller betalning behandlas som efteranmälan och debiteras med 20:- extra per start.
2. Regler enligt RKS tävlingsmoment, se www.klubbenshetland.se.
3. Följande klasser anordnas:
Klass 1a Dressyr med ledare.Klass 1b Dressyr utan ledare med vuxen på banan.**
Klass 2** Dressyr märke 1.
Klass 3 Dressyr märke 2.Klass 4 Dressyr Lätt C:1 2008.
Klass 9a Dressyrkörning barnklass, Lätt Svenskt Dressyrprogram nr 2.
Klass 9b Dressyrkörning seniorklass, Lätt Svenskt Dressyrprogram nr 2.
Klass 11 Dressyrtömkörning, 16 år och över.
Klass 10a Precisionskörning barnklass, +50 cm.
Klass 10b Precisionskörning seniorklass, +40 cm.
Klass 12 Precisionstömkörning, 16 år och över. Portbredd cirka 60 cm.
Klass 18 Riden precision utan ledare, ingen åldersindelning. Portbredd cirka 50 cm.
Rosett till alla placerade ekipage. Plaketter finns att köpa i sekretariatet.
Dressyrprogram för respektive klass finns på klubbens hemsida. OBS! Dressyrkörningens program för RIDHUS gäller.
Precisionskörningen kommer att gå på tid med omkörning.
4. Tävlingen hålls inomhus i ridhus.
5. Anmälan på RKS anmälningsblankett, ladda ner från www.klubbenshetland.se. Anmälan skickas till: Ahnna Ehnström, Sätra 230, 81495 Älvkarleby. OBS! Hela blanketten ska vara ifylld och underskriven för att anmälan ska vara godtagbar!
6. Alla ekipage ska ha egna nummerbrickor enligt TR. Alla ponnyer ska ledas i träns på tävlingsplatsen. Barbackaridning är ej tillåten.
7. Frågor ställs till tävlingsansvarig Ahnna Ehnström 026-870 95, ahnnaehnstrom@yahoo.com. OBS! Ingen anmälan via e-post!
8. Ryttar-/Kuskmeddelande samt preliminär startlista kommer finnas på hemsidan senast 1 vecka innan tävlingen.
9. Lättare servering kommer eventuellt att finnas. Se ryttarmeddelandet för detaljer.
10. Minst 2 startande i varje klass för att den ska genomföras som tävlingsklass. Vid endast 1 startande genomförs klassen som clear-round.
11. Observera att det efter årsmötet 20 mars kan komma nya regler! (Dock kommer inte denna proposition att ändras.) Håll utkik på hemsidan eller kom till mötet!
12. Hederspriser:
Bästa Barn - under 16 år, de 3 bästa bruksresultaten räknas.
Bästa Senior - över 16 år, de 3 bästa bruksresultaten räknas.
Körd Champion - till det ekipage, med barn- eller seniorkusk, som samlar flest poäng i dressyrkörning och precisionskörning. Vid lika resultat avgör poängen i dressyrkörningen.
Hjärtligt välkomna!
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se

Vill påminna om att alla såklart får sponsra med priser (t.ex. hederspriser) till våra tävlingar! Stort eller smått, allt är välkommet! 
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se

Synd att jag bor så långt bort…! 

#2 Var bor du? Med lite tur så kommer det bli RKS-tävlingar på lite spridda platser i landet i år.
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se

På Tjörn. Har hört talas om att det kanske skulle bli nåt här i väst, hoppas hoppas!!! Har funderat på om man ska förska samla ihop intresserade här omkring och ha en typ "väst" grupp inom RKS, men jag är lite för blyg… Har inte vågat…

#4 Det blir tävling ihop med RIKS i Nossebro 14 augusti, samt att det ser ut att kunna bli lite annat på västkusten.
Klart du vågar samla ihop folk, börja här på forumet vettja!
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se

#5 Den i Nossebro har vi allt siktat in oss på!! Ska bli kul!
Så skulle man ju kunna göra, känner iof två som är mkt intresserade… Så man vet ju aldrig! Får känna lite på det innan jag gör något..! Har ju inte heller så mkt kunskap som jag skulle vilja ha och som kanske behövs… Har aldrig anordnat något direkt..
Jag o Cornell vill komma. Hur var det med vagnsbredden. Tillåtet med en under 125? Om jag inte har turen att ha en annan innan dess.
Är det krav på att man ska ha en groom?

#7 Enligt TR ska vagnen vara 110 cm eller bredare, men RKS har inga regler alls för vagnsbredden. Huvudsaken är att vagnen är schysst byggd och inte hämmar hästen, samt har svängel. (Och draglinor på selen.)
#8 Ja. Men har man ingen "egen" så brukar det vara lätt att låna, det är bara att rycka tag i någon på plats.
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se
Kul! Jag ska anmäla mig till minst 4 klasser, är ju så illa tvungen, det är ju nästan på hemmaplan denna gång=)

Kul med dressyrtävling för de små !
Jag får förhoppningsvis med mig några ryttare som är sugna på att tävla. Funderar på att själv prova på att vara med i tömkörning/körning.

Kul att ni vill vara med! Vi är/var lite småoroliga att bara dressyr och precision inte skulle locka så många starter, men vi beslutade oss för att prova i alla fall. Dressyren tar ju rätt lång tid, därav att det inte hinns med t.ex. agility eller hoppning. Men de grenarna kommer ju på andra tävlingar under året istället. 
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se
Hur är underlaget i ridhuset? Funderade på om jag skulle anmäla till körningen men vissa ridhus har ju så jäkla tungt underlag.

#13 Jag har inte varit där, men har sett bilder från ridhuset och det ser helt okej ut.
Tävlingen kommer gå på Körlinge Ridcenter.
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se
Putt! :)

#4. Kom till Västs årsmöte! Där skall äntligen frågan tas upp och då skall vi försöka bilda en bruksgrupp så vi får igång lite grejer i vårt område.

#4. Det vore perfekt för dej, Annica
#16. Jag tar med henne!!

#16 Jag har redan anmält mig till bruksgruppen! Kul om det kommer igång!! Har massor av idéer! Men, hm, får se om jag vågar… Tycker möten kan kännas läskigt…!
#17 Men det är klart, är jag med dig känns det ju bättre..!
Bllir nog tävlingsdebut för våra barn och häst där då 
#18 Kommer du så kommer jag!

Starta egen tråd om Västs bruksgrupp? 
Sajtvärd för Medeltiden iFokus
Medarbetare på Galopp iFokus
www.stuteriprecious.se

#18, 20. Ju fler bruksintresserade som kommer på årsmötet desto bättre. Det är så svårt att få ihop något via telefon och mail, vi kommer säkert längre om vi träffas och kan diskutera.
Välkomna 
Det vore kanon om vi kunde få lite RKS tävlingar i den delen av landet. Det är ju som sagt inte så många tävlingar i väst 
20-åriga Östertorps Extra RS 2771 (Senateur v.d Veldstraat x Östertorps Darina) gör tävlingsdebut på Vänge med lilla My Sannestedt på ryggen. Spännande!!
#24 Det skulle jag vilja se! Hoppas någon tar lite bilder och lägger ut här, jag har ju Eztrella, en av Extras avkommor :)
#25 Min dotter kommer att fota under dagen för RKS, så det kommer att finnas bilder. Om inte här så på RKS hemsida 