Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett15-sjukdomar-skador
Läst 922 ggr
Prenses
0

Diva är frisk! :)

Nu är Diva frisk från sin infektion/magsår. Vet. tog nytt blodprov och medecinen hade tagit ner alla värdena till det de skulle vara. Jag är jätteglad, och vet. höll på att börja gråta när hon såg henne för att hon ändrat så mycket i kroppen. Tyckte vi skulle korka champangen för Diva. ;)

Det känns jätteskönt att faran är över. Dock sa vet. att jag alltid måste hålla koll på hennes mage eftersom den säkert alltid kommer vara ganska känslig av sig. Men det gör mig inget, bara tjejen är frisk och på topp. :)

/ Sabina

polgara
0
#1

hur är det med exemet då?

maggan
0
#2

Åh vad skönt för hästen och dig! Härligt!Skrattande

icansson
0
#3

va härligt !

Charlotte-Aveback
0
#4

Åh, vad skönt för både Diva och dig! Glad

Hanna-D
0
#5

Vad skönt! Hoppas ni slipper mer bekymmer nu! Glad

HeidiH
0
#6

Grattis! Kul när det blir bra igen!

Prenses
0
#7

Tack allihopa! :) Märks nog att hon är frisk. När vi var ut och gå sen dagen efter galopperade hon runt runt runt runt mig som en galning. ^^

#1 Eksemet är nog oförändrat. Får ordentligt eksem täcke till henne denna vecka. Annars har vi smörjt och jag har tagit in henne då solen stekt som värst. :) Men hoppeligen blir det bättre.

/ Sabina

polgara
0
#8

Hoppas att exemet bara är tillfälligt o det oxå ger med sig när hon nu frisknar till i övrigt

Prenses
0
#9

#8 Det konstiga är att faktiskt eksemet börjar ge med sig. Har inget eksemtäcke på henne, utan smärjer bara tre gånger om dagen, och smörjan fungerar superbra. Den heter AVS 13 (om ja minns rätt) Det är en flaska man ska använda som kur. SUPERBRA. rekommenderas varmt!