Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett: 13-bruks
Läst 909 ggr
Mini-Angel
0

Bruks tävling i Norrköping-intresse?

Då jag fått förfrågan om att ev ordna en RKS tävling i Norrköping  i vår så vill jag kolla om det finns något intresse av att deltaga.

Det som då ev kommer anordnas är Handlerhoppning, precisionskörning, agility mm Skrattande

Ge gärna förslag på vad som önskas så ska jag kolla om det är genomförbart

Ahnna
0
#1

Är det på utställningen i mars du menar? I så fall kan jag hjälpa dig att arrangera, för jag tror att jag kommer att åka på den.

Agility, tömkörd agility, precisionstömkörning och handlerhoppning är det jag troligen kommer att vara mest intresserad av. (Åker nog med två 3-åringar.)

Och såklart gärna unghästklasser! Skrattande Läs vad jag skrev i gästboken på RKS hemsida för en tid sen angående det. Tänkte att vi skulle prata mer om det på nästa styrelsemöte.

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Mini-Angel
0
#2

Vet inte när det är tänkt faktiskt. Fick en förfrågan så tänkte kolla lite. Hon var intresserad av att hjälpa till,vilket är super!

Är det inte runt Alla Hjärtans Dag (feb) som det är utställning?

cinna
0
#3

Helt klart intresserad av att delta… Kanske med unghäst, men definitivt med pesionärenFlört

Utställningen på Skogslotten är väl den 13 februari. Liiiite för kallt att vra utomhus då för dessa aktiviteter i mitt tycke. Fast det kaske finns mer än ett ridhus där??Obestämd

Ahnna
0
#4

Jamenjustdet, februari var det ju! Jag blandade ihop med Öpaf's utställning i mars.

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Mini-Angel
0
#5

#3 Vad skoj!!

Jag tänkte lite på framåt April kanske  Flört

Ahnna
0
#6

#5 Början av maj kanske är ännu bättre? Vädermässigt, alltså.

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

Charlotte-J
0
#7

Det finns 2 Ridhus på Skogslotten.

Amor vincit omnia Kyss

Silenos
0
#8

Gärna precisionskörning och agility ( även riden ) ! Bygger man bana för Handlerhoppning kanske man kan ha riden hoppning också ?

Mini-Angel
0
#9

#8 Precis vad jag tänkte  Flört

[Teddy]
0
#10

Hur många hästar är igång i februari? Inte mina i alla fall…
Jag är gärna med och kör, men lite längre fram, april är en bra månad tycker jag. Skogslotten är en bra plats att vara på, där finns banor och hindermaterial. Dessutom blir startfältet större, Skogslottens egna ponnyer brukar vara med.

Mini-Angel
0
#11

#10 Vi hade inte tänkt februari,utan i April/Maj som det står i #5 och #6

cinna
0
#12

April /maj låter perfekt!

Då kanske dottern har lite mer styrvana och kan tävla själv med pensionären så inte bara mamma tävlar! Skrattande Flört

Ahnna
0
#13

Behöver du min hjälp, Sanna? Eller vill du ta det solo? Säg till, jag har t.ex. flera banor och annat klart.

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se

mizabella
0
#14

#0. Tack för hjälpen! :)

Tömkörning, handlerhoppning, agility och de klasser som redan är skrivna är jag intresserad av. Men det kanske jag skrev i mailet!

Somsagt, jag hjälper gärna till om det är något! och är intresserad av att vara med att tävla, såklart :)

Skogslotten har 2 ridhus och 2 paddockar, väldigt bra anläggning (enligt mig)

April, Maj, Juni, Juli, Augusti är bra tävlings månader tycker jag! kanske sikta på April?

Hoppas många är intresserade!!

Kida
0
#15

Kul med tävling!! Vi väntar ju bebis i mars så maj skulle kanske kunna gå för vår del. Våra bebbar är alltid väldigt "styriga" första tiden.. Om man ändå har handlerhoppning kanske man kan ha vanlig hoppning för barnen också? Det är ju oftast hoppningen barnen tycker är roligast Glad

Mini-Angel
0
#16

#13 Ahnna du får jätte gärna hjälpa till! Jag kommer nämligen ta med runt tre hästar isf så blir lite körigt att ta det själv Skrattande

Tycker med vi kör på hoppning både för barn o Handlerhoppning samt agility-riden o "vanlig"samt tömkörd,precision-riden-tömkörd-körd

Har jag glömt något? Jag kollar ett datum o ser vad ni säger samt kollar så det inte krockar med utställningar samt så anläggningen är ledig

Ahnna
0
#17

#16 Dåså!

Helgen 8-10 april och sista helgen i maj är jag uppbokad, men däremellan funkar för mig. Flört

Sajtvärd för Medeltiden iFokus

Medarbetare på Galopp iFokus

www.stuteriprecious.se