Hjälp med blankett inför avelsvärdering
Har ingen koll på dessa papper 
Är det bara moderns hela familj som ska stå med ?
Mmmf = ??? moderns mormors morfar?
Vilket nummer är reg.nr & vilket är Chip.nr ?….har lite svårigheter att utäsa det då det heter något annat i passet….
Min ponny är visad innan men vart ser jag om det var på en avelsvärdering ?
*sorry* för alla nybörjarfrågor 
Regnr är det som står på varenda sida i passet 38-födelseår-löpnr ex.vis 38-93-5569, på nyare pass står det dessutom en landskod före tror jag det är: ex.vis 752 006 038935569
Chipnr står på sidan 3 i nyare pass (Transponderkod står det i rutan), i pass äldre har jag klisterlappen på första sidan: En streck kods-klisterlapp med måååånga siffror på.
Mmmf tolkar jag som mormors morfar…
Kolla i webstamboken: P framför raden är avelsvärdering (Premiering)
Tusen tack 
Vore enklare om du talade om vilken häst det är frågan om 
Överst på sidan kommer utställningarna, Utst, och längs ner ligger ev avelsvärderingar, P.
Gå in på vilken RS-hingst som helst så ser du vad jag menar…
#3 Har han "bara" varit med på föruttagning står vanligtvis inget resultat.
Veritas odium paretFörvånad
Så kan det ha varit för poängen är ju inte särskilt bra…..
Om man tittar på hans pappa här
http://www.shetlandsponny.se/stambok/Visa3Led.asp?Nr1=83080
kan man då utläsa något värt att skriva om pappans meriter ?
Står till höger en flik om hans egna meriter. Visad med 41 p. Sen är det ju en merit att han lämnat en godkänd hingst och tre diplomston. Det ska också finnas med på blanketten. Tänk också på att styrka allt du skriver ner.
Medarbetare på djurskydd.ifokus
Vill bara tillägga att man kanske bör titta på vad hingsten fått för poäng tidigare och ta sig en funderare på om man vill lägga en massa pengar på att visa fram en hingst som kanske inte räcker fram och som kanske behöver mer tid på sig att växa först. Själv tycker jag det är en stor kostnad, kostar ju 750 kr (plus resa som ofta kan vara långt) och har hingsten inte ens nått upp till klass I på utställning kommer han troligen inte heller att lyckas så himla bra på en avelsvärdering som är desto tuffare. Bara en tanke att kanske fundera på att spara ett år till om pålle inte är så gammal och visad med mindre än 38p.
Medarbetare på djurskydd.ifokus
#9
Han blir 3 i år. Hade mindre än 38 med förra ägaren men domarna hade sagt att de ville se honom igen.
Ska jag kanske börja med en vanlig utställning & se om han har förbättrat något ?
När är isåfall nästa avelsvärdering om det skulle bli aktuellt ??
Har nog bestämmt att prova på vanlig utställning i år, då hinner jag bli lite varm om fötterna oxå !
Tack snälla för era svar & råd !
# 10 mitt tips till dig är att visa honom på en utställning för Morgan Johnsson som sitter i avelsvärderingsnämden. Då blir det inte så dyrt och inte någon stor besvikelse om han inte får så bra poäng. Det är många hingstar som dels behöver mer tid på sig och inte är klara vid varken 2 eller 3 års ålder samt får lite sämre poäng på en hingstpremiering än på utställning och ägarna frågar sig varför och blir besvikna. Inte säkert Morgan dömer något i år men han brukar ju vara på något ställe varje år. Annars går det ju bra med andra domare också givetvis. Nästa premiering är i Hallstahammar i september. Lycka till!
Medarbetare på djurskydd.ifokus

Man kan ju visa på sommarpremiering också. Om man absolut vill visa för Morgan Johnsson så är han ju premieringsförrättare i västra Sverige och jag har fått uppfattningen att TS kommer från det området (?). Då blir det kanske inte så lång resväg heller.
Ja, jag bor i Västra Götaland (Boråstrakten).
Vad är det som är speciellt med Morgan ? Eller är det bara det att han kan kika lite extra gällande avelsvärderin och säga bu eller bä redan i år?
#14 Eftersom han är en av de högsta hönsen så är det inte bara att han Kan säga bu eller bä utan att han verkligen gör det.
Sen tycker jag själv det är roligare på en vanlig utställning än på en premiering. Man är inte alls så nervös på en utställning. Vore jag du skulle jag åtminstone vänta till hösten. Hingstarhna brukar vara betydligt finare i sommarpäls.
Medarbetare på djurskydd.ifokus

Men skulle de vara 2 st avelsvärderingar till hösten ? Var inte det ändrat i år ?
Du vet inte när Morgan sa att han ville se honom igen ? Ibland säger han tex att den här vill jag se igen kanske inte nästa år men nästa år igen tex
Lycka till med din hingst
Får man visa en 3-årshingst på sommarpremiering? Även om det bara är för en rådgivande bedömning?
16 ingen som skrivit nåt om två prem till hösten… ??
#17 Ja det får man. Här visades en fin 2011
Medarbetare på djurskydd.ifokus
#18 Även om han är godkänd?
Amor vincit omnia 
# 19 detta var en icke visad hingst. Tror inte man får visa godkända hingstar på sommarpremieringarna
Medarbetare på djurskydd.ifokus